Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN GECE UYANMASI

bebeklerin gece uyanmasıBebekler geceleri birçok nedenden dolayı birçok kez uyanırlar. Karınları acıkınca uyanırlar. Bir rahatsızlıkları varsa uyanırlar. Kötü bir rüya gördüklerinde uyanırlar. Anneye daha yakın almak isteyebilirler. Daha birçok neden sıralanabilir. Tabi bu durum özellikle anneler için bir stres kaynağıdır. Üstelik eziyet verici de olabilir. Çünkü bebeğin geceleri ağlayarak uyanması annenin de uyanması anlamına gelmektedir.

Aslında bebeklerin geceleri sürekli uyanmaları biraz da özellikle annenin bebeğe bakım şekilden kaynaklanmaktadır. Annelerin hemen büyük çoğunluğu bebekleri buna alıştırmışlardır. Her uyandığında bebeğin yanına gidip onu emzirmeye çalışmak ve böylelikle tekrar uyutmaya çalışmak bebeklerde alışkanlık yapabilir. Bu öğrenilmiş bir alışkanlıktır. Bebek sürekli anneye yakın olmak ister ve bunu emzirme yoluyla yapabileceğini öğrenmiştir.

Anneler genelde bebekleri gece uyanıp ağladıklarında bebeğin acıktığını zannederler. Aslında bu her zaman böyle değildir. Bebek acıkmanın dışında anne kucağına alınmak, anne tarafından kucakta saklanmak ister. Annenin yakınlığına ihtiyacı vardır. Bu bebekler için aynı zamanda bir güven kaynağıdır. Burada annelerin hatalı tutumları da rol oynar. Özellikle bebekleri belli bir döneme gelince katı gıdalara alıştırmak, belli bir zaman sonra sütten kesmek önemlidir. Bu süreci iyi takip etmek bebeklerin gece uyanmalarının sıklığını da azaltacaktır. Bebeği katı gıdalara alıştırmaya başlamak, onu anneye olan bağımlılığını da günden güne azaltacak ve her gece uyanıp anneyi istemeyecektir. Uyansa bile kendi kendine uyumaya çalışacaktır. Çünkü böylelikle bebek sürekli emzirilme eyleminden kurtularak anneye olan bağımlığı da azaltılmış olacaktır.

Dikkatinizi çekmiştir. Bebekler belli bir döneme geldiği zaman çok sevdikleri bir oyuncak ile uyumak çok hoşlarına gider. O oyuncağı olmadan uyuyamazlar. Bunun nedeni vardır. Bebekler için fiziksek temasın önemi büyüktür. Bu şekilde yaparak kendilerini daha güvende hissederler. Daha tatmin olmuş olurlar. Bebeğin bu duygusunun giderilmesinde anne önemli bir rol oynar. Annenin kucaklamasına, onun yanında uyumasına alışmıştır. Dolayısıyla bebeğin geceleri uyanıp annesini istemesine engel olmak için bu çok sevdiği oyuncağı önemli bir rol oynayabilir. Yani bebeği oyuncağıyla uyumasına alıştırmak da bir yöntem olabilir.

Diğer yandan bebek belli bir döneme geldikten sonra her acıkınca meme vermeyin. Katı gıdaları da vermeye çalışın. Bardaktan su ve süt içmeyi öğretin. Bu onu size olan bağımlılığını da yavaş yavaş azaltacaktır.

Diğer yandan bebeklerde biz yetişkinler gibi strese girebilirler. Hoşuna gitmeyen bir şey veya durum olabilir. Giderilmeyen bir ihtiyacı olabilir. Bunlar bebeği strese sokabilir. Biz yetişkinler stresimizi yenmek için çeşitli yöntemler deneriz. Bebeklerde genelde bunu ağlayarak yenmeye çalışırlar. Aslında ağlama öyle zannettiğimiz gibi her zaman kötüye yorabileceğimiz bir şey değildir. Bazen bebekler hiç neden yokken bile ağlarlar. Bebeğin bu ağlamaları onun stresini de giderir. Dolayısıyla geceleri stresten dolayı uyanıp ağlamayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

6945

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim