Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN EN SIK YAŞADIĞI 9 SAĞLIK SORUNU

Bebeklerin en sık yaşadığı sağlık sorunlarıBEBEKLERİN EN SIK YAŞADIĞI 9 SAĞLIK SORUNU

 

Aşağıdaki sağlık sorunlarını hemen hemen bütün bebekler yaşarlar. Çünkü hassas yağıları itibariyle ve çeşitli nedenlerle ishal, kolik, kabızlık, ateş, öksürük, pişik gibi sağlık sorunlarını daha sık yaşarlar.

 

Kolik: Kolik hem 5 bebekten 1 tanesinde görülür. Kolik sorununa yol açan etken tam olarak bilinmese de genelde beslenme ağırlıklı olduğu, bunun sonucunda yaşadığı gaz sancılarından olduğu düşünülmektedir. Kolik bir bebeğin ortada görünen bir neden yokken yaşadığı ağlama nöbetleridir. Bu ağlama kontrol edilmesi zor bir durumdur. Genelde bebeğin 2. haftasıyla 3. ayları arasında görülür. OTC gaz ilaçları, eğer mama ile besleniyorsa mamasının değiştirilmesi, eğer anne sütü ile besleniyorsa annenin anne sütünü olumsuz etkilemeyecek şekilde beslenmesi gibi çözümler düşünülebilir. Ayrıca bebeğin gazını çıkarmaya çalışılmalıdır. En son durumda yani eğer bebeğin ağlaması hiç kesilmiyorsa bebeği hekimine göstermek uygun olacaktır.

 

Diş çıkarma: Bebekler diş çıkarma sürecinde genelde benzer sorunları yaşarsınız. Bebekte ateş yükselmesi, yanaklarda kızarıklık, uyku sorunları, ağzından salya akması gibi sorunlar yaşanır. Plastik diş çıkarma halkası, bebeğin diş etine masaj yapma, parasetamol içeren ilaçlar bebeğin diş ağrısından dolayı yaşadığı rahatsızlık hissini azaltacaktır.

 

Soğuk algınlığı: Bebeklerin en sık yaşadıkları sağlık sorunlarından birisi soğuk algınlığıdır. Bebekler hassas yapıdadırlar. Bu nedenle soğuk algınlığına oldukça yatkındırlar. Soğuk algınlığı durumunda bebekte öksürük, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda iltihaplanma, ateş gibi belirtiler görülür. Soğuk algınlığı durumunda yaşadığı belirtileri gidermeye yönelik tedavi uygulanır. Örneğin burun tıkanıklığında burun aspiratörü, odasında nemlendirici cihaz kullanma gibi çözümler uygulanabilir. Eğer belirtiler şiddetliyse bebeği mutlaka hekimine göstermek gerekir.

 

Bebeklerde Soğuk  Algınlığı İçin Doğal Tedaviler

 

Ateş: Bebeğin ateşi 38 derecenin üstünde seyretmediği sürece pek endişelenmeye gerek yoktur. Hekimin önerdiği ateş düşürücü ilaç verilebilir. Bebeği üşütmeyecek şekilde serin tutmak, emzirmek iyi bir çözümdür. Yüksek ateş durumunda mutlaka hekimine gösterilmelidir.

 

Kulak ağrısı: Eğer bebek kulaklarını çekiştiriyorsa bu yaşadığı bir kulak iltihabından kaynaklanabilir. Kulak ağrısında ayrıca buna eşlik eden bir ateş yükselmesi de olabilir. Kulak iltihabında bebekte iştahsızlık, huzursuzluk hissi, mide bulantısı gibi belirtiler de görülebilir. Bebeğin yaşadığı bir bakteriyel veya viral bir durum veya bazen de alerjik bir durum kulak iltihabına yol açabilir. Eğer bebekte kulak ağrısı 1 günden uzun sürerse mutlaka hekimine göstermek gerekir.

 

İshal: İshal bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Özelikle 2 yaşına kadar sık görülür. İshale yol açan enfeksiyonlar konusunda bebekler oldukça hassastır. İshal olduklarında bebekler kakalarını daha sık yaparlar ve kakası daha az yoğun bir şekilde gelir. Bebek ishal olduğunda en iyi çözümlerinden birisi bebeğe bol sıvı vermektir. Eğer bebek emziriliyorsa yani anne sütüyle besleniyorsa bebek daha sık emzirilmelidir. Daha büyük bebeklerde bebeğe ağızdan rehidrasyon solüsyonu verilir. İshal eğer 1 gün içinde geçmezde bebeği hekime göstermek gerekir.

 

Bebeklerde İshal İçin Çözümler

 

Kusma: Her bebek özellikle 6 aydan küçük olan bebekler yedikleri yiyeceklerin bir kısmını çıkarırlar.. Ayrıca küçük bebekler emzirilirken hava yutarlar ve bu da onda kusmaya sebebiyet verebilir. Bebeğin aşırı derecede beslenmesi de kusmasına yol açabilir. Bunlar olası durumlardır. Diğer yandan ateşli hastalıklar veya çeşitli hastalıklar geçiren bebeklerde de kusma vakaları görülebilmektedir. Bebek eğer şiddetli bir şekilde kusuyorsa bir enfeksiyon geçiriyor olabilir. Şiddetli kusması eğer 1 gün boyunca geçmediyse bebeği hemen hekimine göstermek gerekir.

 

Kabızlık: Bebeklerde kabızlık genelde ek besinlere geçtiği dönemde olur. Beslenme alışkanlığındaki bu değişiklik bebekte kabızlığa yol açabilir. Kabızlık durumunda bebeğin beslenmesinde düzenlemeye gitmek, örneğin mamasını değiştirmek çözüm olabilir. Bebeğe bol sıvı verilmelidir. Kabızlığı geçmiyorsa hekimine göstermek gerekir.

 

Pişik: Çoğu bebek pişik sorunu yaşar. Pişik durumunda bebeğin poposunda kızarıklık ve tahriş oluşur. İleri vakalarda ise pişik olan bebeğin cildinde su kabarcıkları oluşabilir. Bebeğin bezinin parfüm içermeyen türden olması gerekir. Bebeğin poposu kuru ve temiz olmalıdır. Pişiğe karşı bebeğin cildinizi korumak için koruyucu bir pişik kremi kullanılabilir.

 

http://www.annelikbilinci.com/makaleler/bebeklerde-pisik-onleme-ve-tedavisi.html

Yayınlanma Tarihi : 17.06.2017

10049

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim