Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN EN ÇOK BİLİNEN AĞLAMA NEDENLERİ

bebekler neden ağlarBEBEKLERİN EN ÇOK BİLİNEN AĞLAMA NEDENLERİ

 

Bebeğinizin neden ağladığını bilmek konusunda bazen zorlanabilirsiniz Çünkü bebekler birçok nedenden dolayı ağlarlar. Bir bebek en çok acıktığı zaman veya hasta olduğu zaman ağlasa da bir bebeğin ağlamasına neden olan birçok etken olabilir. Bebeğinizin ağlamasına en çok aşağıdaki 7 etlen neden olabilir.

 

1. Bebeğiniz hasta olabilir

 

Bebeğinizin ağlamasının nedeni bir hastalıktan kaynaklanabilir. Fakat hasta olduğu zamanki ağlaması normalden farklı olabilir. Eğer bebeğinizde farklı belirtiler gözlemliyorsanız, hasta olduğundan şüpheleniyorsanız bebeğinizin hekimini arayın veya hekimine gösterin. Örneğin bebeğiniz üşüttüyse burun tıkanıklığı olabilir. Bu rahat nefes almasını ve beslenmesini engelleyebilir. Bu durumda bebeğinizin hekimi belki burun açıcı bir damla verebilir.

 

2. Bebeğiniz pişik olmuş olabilir

 

Bebekler pişik olduklarında kendilerini rahatsız hissederler ve bundan dolayı ağlarlar. Eğer bebeğiniz pişik olduysa bezin, çıkarın ve altını iyice temizledikten sonra bir süre belemeden bırakın. Hekiminizin tavsiye ettiği pişik kremini sürün.

 

3. Bebeğinizin gaz sancısı olabilir

 

Bebeklerin ağlamasına en çok neden olan etkenlerden birisi gaz sancısıdır. Gaz sancısı olan bebeğiniz yoğun bir şekilde ağlayabilir. Gaz sancısı genelde öğleden sonra veya akşam vakitlerinde olur. Gaz sancısı bazen kolik denilen duruma da dönüşebilir. Kolik bebeklerdeki ağlama nöbetine verilen isimdir.

 

4. Bebeğinizin bulunduğu ortam

 

Bebeğinizin bulunduğu ortamın sıcaklık düzeyi normal düzeyde olmalıdır. Soğuk veya çok sıcak olması bebeğinizi rahatsız eder. Bu da ağlamasına neden olabilir. Bebeğiniz oda sıcaklığın da dururken üstünü kat kat örtmeyin. Çok kalın ve kat kat giydirmeyin.

 

Ayrıca bebeğinizin bulunduğu ortamın çok gürültülü, ışık düzeyinin fazla olması bebeğinizi huzursuz edebilir ve ağlatabilir.

 

5. Bebeğinizin hoşlanmadığı şeyler olabilir

 

Her bebek bir birinden farklıdır. Örneğin bebeğiniz giysileri değiştirilirken oldukça mızmız olabilir. Banyo yaparken huzursuz olabilir. Bu gibi hoşlanmadığı şeyleri yaparken biraz çabuk hareke edin ve çabuk işinizi bitirerek bebeğinizi kucağınız alın ve sakinleştirin.

 

6. Ruh haliniz bebeğinizi etkiliyor olabilir

 

Bir annenin ruh hali, psikolojik durumu bebeğini de etkiler. Eğer stresli ve kızgın bir haldeyseniz bebeğiniz bunu hissedebilir ve bebeğiniz de strese girebilir. Bebeğinize biraz kızgın davranmanız bile onun bundan etkilenmesine neden olabilir. Bebeğinizi bunu kolay algılayabilir ve ağlayabilir.

 

7. Aşırı ilgi bebeğinizi bunaltabilir

 

Bebeler aslında oldukça hassastır. İlgi ve sevgiye ihtiyaçları olmakla birlikte aşırı ilgi bir bebeği bunaltabilir. Aşırı sıkıştırılarak sevilen bir bebek bundan rahatsız olarak ağlayabilir. Aç olmamasına rağmen zorla beslenmeye çalışılması, kucaktan kucağa dolaştırılması v.b. şeyler bebeği bunaltarak onu ağlatabilir.

 

Bebeğinizin görünürde bir sorunu da olmayabilir. Eğer bebeğinizde hastalık belirtisi yoksa, iyi besleniyorsa, aç değilse, ortam bebeğiniz için uygunsa ama yinede mızmızlanarak ağlıyorsa bunu ilk seferde dert etmeyin. Çünkü bazen bebekler ağlamaktan hoşlanırlar. İstedikleri sadece annesi tarafından kucağa alınmak ve güvende hissetmektir.

Yayınlanma Tarihi : 13.05.2016

3386

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim