Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN EMZİRME DÜZENİ

bebeklerin emzirme düzeniBir bebeğin emzirme düzeninde temel kural özellikle yeni doğan bebeklerde istediği kadar bebeğin emzirilmesidir. Fakat özellikle yeni anneler bebeğin besleme konusunda veya ne zaman acıkıp acıkmayacağı konusunda tereddüt geçirebilirler. Bebekler ilk zamanlar günde ortalama olarak 10 defa emzirilebilirler. Zaman geçtikçe bu sıklıkta azalma olur. Örneğin 3 aya gelen bir bebeği 3 saatte 1 emzirmek normal olandır. Bu da günde 8 defa emzirilmesi demektir. Bebeği emzirirken her iki göğsü de kullanmakta fayda vardır Eğer bebek tek memeden emerse bir sonraki sefer diğer memeden emzirmek gerekir.

Tabi burada bebeğin yeterince anneden emip emmediğine de bakmak gerekir. Bunun en temel göstergeleri bebeğin kilo alıp almadığı ve çişini ve kakasını düzenli olarak yapıp yapmadığıdır. Bebek eğer kilo almıyorsa ve yeterli düzeyde dışkısını almıyorsa bu sefer anneden yeterince emmediğini düşünebiliriz.

Bebeklerin emzirme düzenlerindeki bu ortalama düzenler prematüre bebekler için geçerli değildir. Prematüre bebeklerin daha sık ve daha çok beslenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle prematüre bebeklerde bebeğin emmeyi isteyip istemediğine de pek fazla dikkat etmemek gerekir. Çünkü prematüre bebekler normal bebekler gibi değildir. Hatta prematüre bebek uzun süredir uyuyorsa bebeği uyandırıp emzirmek gerekir ya da beslemek gerekir. Çünkü prematüre bebeklerin emzirme süre sıklığı daha dar zamanlıdır. Yani 2 saatte 1 prematüre bebekleri emzirmekte fayda vardır. Özellikle ilk 3 ay bebekleri belirtilen sürelerde ve sıklıkta emzirmek gerekir. Çünkü bebek anneden ne kadar sık emerse annedeki süt oluşumu o kadar fazla olacaktır.

Bebek 3 ayı geçtikten sonra fiziksel gelişimine paralel olarak daha fazla süt içer. Bu aylarda da yine bebek ne kadar emmek istiyorsa bebeğin isteğine cevap vermek gerekir. Bu aylarda bebekler normal olarak daha uzun süre aç kalabilirler. Yani ilk 3 ay 3 saatte 1 beslenen bebek 3. aydan  6. aya kadar 4-5 saatte 1 beslenebilirler.

6 aylık olan bir bebeğin gelişimine paralel olarak beslenme şekli de artık değişmeye başlar. Çünkü bebeğin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı daha fazla olur. Ayrıca bebeği de katı gıdalara alıştırma zamanı gelmiştir. Bu noktada anne sütü büyüyen bebek için yeterli olmayabilir. Çünkü bebeğin daha fazla besin ihtiyacı oılur. Bu durumda bebeğin enerji ihtiyacını karşılamak üzere anne sütü ile birlikte katı gıdalar da yavaş yavaş bebeğe verilmeye başlanır. Ve bebek 1 yaşına gelince anne sütünden kesmek ve tamamen katı gıdalara geçmekte fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 28.12.2011

8604

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim