Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN EMEKLEMESİ

bebeklerin emeklemesi

BEBEKLERİN EMEKLEMESİ

Bütün bebekler emeklemeye aynı evrede geçiş yapmazlar. Hatta bazı bebekler hiç emeklemeyebilirler de. Fakat bebekler ortalama olarak 6 aylık olduktan sonra emeklemeye başlayabilirler. Bazı bebekler daha da geç emeklemeye başlayabilirler. Bu durum bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

Emeklemenin bebekler için önemi

Emekleme aslında bebekler için önemlidir. Emekleme sayesinde bebekler yürüme için bir nevi alıştırma yaparlar. Bazı bebekler öne doğru, bazıları da arkaya doğru emeklerler. Bazı bebekler ise hiç emeklemeden sadece otururlar. Belli bir süre sonra bir yerlerden tutunarak yürümeye başlarlar. Bebekler ilk başlarda emekleme konusunda acemi olabilirler. Ama kasları geliştikçe ve güçlendikçe emeklemelerini daha da geliştirirler. ( Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar? )

Bebeğiniz emeklerken ona nasıl yardımcı olmalısınız?

1. Bebeğiniz emeklerken onun için çevresini de uygun hale getirmeniz iyi olur. Bebeğin güvenliği için kontrolü elden bırakmamalıdır. Emeklediği yerler olabildiğince temiz olmalıdır. Çevresinde ona zarar verebilecek şeyler, eşyalar olmamalıdır. Özellikle onu emeklediği güzergah üzerindeki devrilecek, kesici ya da ağır eşyalar, örneğin, sehpa üzerlerindeki eşyalar olmamalıdır.  Ev sobalı ise, sobadan uzak mekanda emeklemelidir. Özellikle kış aylarında zeminin de soğuğa karşı kilim veya halı ile izole edildiğinden emin olunmalıdır.

2. Bazı bebeklerin hiç emeklemediği de görülebilir. Bunu bir sorun olarak kabul etmemek gerekir. Bebeklerin gelişim dönemlerinde yapmaları gereken tipik standart hareketleri yapması önemlidir. Mesela bebeğin oturmasında bir sorun var mı? Hala kendi kendine oturma konusunda yetersiz mi? Bu konularda bir sorun yoksa endişelenmeniz gereksizdir. Emekleme bir bebek için olumlu bir gelişme olsa da sizin bebeğinizin emeklememesi onda bir sorun olduğu anlamına gelmez. Sadece her bebek birbirinin aynısı değildir.

3. Bazı aileler bebeklerine emeklemeleri için fırsat vermeyebilirler. Mesela bebeklerini sürekli yürüyen bebek arabasında tutma eğilimi gösterirler. Eğer bebeğinizin emeklemesini istiyorsanız ona fırsat verin. Yere temiz bir halının üzerine yüzükoyun yatırın. Eğer yerdeki halıyı sürekli olarak temiz tutamıyorsanız, halının üzerine yıkanması daha kolay olan bir nesne örneğin, çarşaf seriniz. Karşısına geçin ve onu kendinize çağırın. Hatta elinize bir oyuncak alın. Size gelmeye çalışacaktır. Bu bebeğinizin emekleme hareketini de geliştirmesine yardım edecektir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

16665

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim