Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN DİŞ ÇIKARMASI

bebeklerin diş çıkarması

BEBEKLERİN DİŞ ÇIKARMASI


Bebekler ilk dişlerini ne zaman çıkarır?

 

Normalde bebekler ilk dişlerini genelde 7 aylıkken çıkarırlar. Bazı bebekler ise daha erken diş çıkarabilmektedir. Bunun çok net bir süresi yoktur. Dişlerin çıkış süresinde genetik etmenlerin de rolü olmakla beraber, genelde bu süre 7 ay civarıdır.

 

Bebekte diş çıkarma belirtileri

 

Bebekler diş çıkarmadan önce bunun belirtilerini aslında önceden gösterirler. Elindeki şeyleri kemirirler, daha huysuz ve sinirli olurlar.

 

Diş çıkarma süreci de bebekten bebeğe değişebilir. Kimisi bu süreci sancılı atlatır kimisi de daha sakin atlatır. Diş çıkarma sürecinde bu gibi değişiklikler olduğu için bu süreç bebeğinizin de beslenmesini bir süre  olumsuz etkileyebilir. Ama bu uzun sürmeyecektir. Eğer uzun sürerse doktorunuza göstermenizde fayda vardır. Çünkü başka bir rahatsızlığı olabilir.

 

Bebekler ilk iki yıl içinde ortalama yirmi civarında diş çıkarırlar. Dolayısıyla sürekli bir diş çıkarma süreci yaşanmaktadır. Bebekler diş çıkarma sürecinde rahatsızlanabilmektedirler. Halk arasında bu rahatsızlıklar diş çıkarmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Aslında diş çıkarma kendi başına bir rahatsızlığa yol açmaz. Rahatsızlığa yol açan etken diş çıkarma sürecinde bebeğinizin vücut direncinin zayıflamasıdır. Bunun sonucu da bağışıklık sistemi biraz zayıflar ve mikroplara davetiye çıkarır. Bazı bebekler bu rahatsızlık ileri derecede olabilir. Mesela ateşi çok fazla çıkabilir. Bu durumda hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

 

Bebeklerin genellikle önce alt ortada bulunan iki dişi çıkar. Sonra üst önde bulunan 4 dişi çıkar. Yani bir bebek genellikle 1 yaşına geldiği zaman altta iki üstte de 4 diş olmak üzere 6 tane dişi olur. Sonra da belli aralıklarla diğer kesici ve azı dişleri çıkar. Azı dişlerin çıkması sürecinde bebeğiniz her zamankinden daha fazla rahatsızlık hissedebilir.

 

Bebeklerin diş çıkarma sürecinde bazı belirtiler göstermesi normaldir. Bu konularda bilinçli olursanız bebeğinize bu süreçte daha yardımcı olabilirsiniz. Diş çıkarma sürecinde bebeklerde ateş görülebilir. Bebeğinizin ateşi varsa ve bu ateş düşmüyorsa mutlaka doktorunuza görünün. Bebekler bu dönemde uykusuzluk da çekebilirler. Daha doğrusu diş çıkarırken hissedecekleri rahatsızlık onun uyumasını engelleyebilir veya uykusundan uyandırabilir.

 

Bebeğiniz diş çıkarırken diş etlerinde ağrı ve kaşıntılar olur. Bu ağrı ve kaşıntılar zamanla yüzündeki diğer bölgelere geçebilir. Bundan dolayı da bebeğiniz sürekli o bölgeleri kaşır ve kurcalar. Yine beslenme konusunda isteksiz davranabilirler. Özellikle katı gıdalara karşı bir isteksizlik olabilir. Bazı durumlarda bazı bebeklerde ishal belirtisi de görülebilmektedir. Eğer bebeğinizin ishali uzun sürerse doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.

 

Diş çıkarma esnasında bebekler sürekli bir şeyleri kemirmeye ve ısırmaya çalışabilir. Burada dikkatli olmanız gerekir. Eğer ağzına bir oyuncak aldıysa bu oyuncağın boyasında çinko olup olmadığını bilin. Bebek kemirme işini aslında kendisini rahatlattığı için yapar. Diş çıkaran bebeklerde salya akıtma daha da fazlalaşabilir. Bu da bebekte bazen deri tahrişlerine yol açabilir. Onun için bebeğiniz salya akıttığı zaman onu düzenli olarak temizlemeye çalışın. Bebeğinizin çiğneyebileceği ve içebileceği hafif soğuk şeyler de verebilirsiniz. Bu da bebeğinizi rahatlatacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

13042

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim