Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN CİLT BAKIMI

bebeklerin cilt bakımıBEBEKLERİN CİLT BAKIMI

 

Bebeklerin cilt bakımı özen gerektirir. Çünkü oldukça hassas ciltleri vardır. Özellikle yeni doğal bebeklerin cildi oldukça yumuşacık ve hassastır. Bu nedenle bebeklerin cilt bakımında gerekli özeni göstermeli ve onun hassas cildinize zarar verebilecek etkenleri elimine etmek gerekir. Peki iyi bir bebek cilt bakımı nasıl olmalı?

 

Bebek cilt bakımında banyo zamanları

 

Bebeğinizin banyo zamanlarında dikkatli olun. Bebeğinize banyo yaptırmak size oldukça eğlenceli gelebilir. Fakat banyo zamanlarının bebeğinizin cildi için olası riskler oluşturduğunu da bilmelisiniz. Ciltleri oldukça hassas olduğu için bebeklere çok sık banyo yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Bebeklere haftada 2 defadan fazla banyo yaptırmak hem cildi için zararlı olabilir hem de üşütüp hasta olmasına neden olabilir. Bebeğinize en az emekleme dönemine kadar ( 6 – 7 aylık olana kadar ) haftada 2 defadan fazla banyo yaptırmayın. Diğer kalan günlerde ise nemli temiz bir bezle bebeğinizin vücudunu silebilirsiniz ve bebek bezinin olduğu kısmı ıslak süngerle temizleyebilirsiniz.

 

Bebeğinizin temizliğini yaparken seçeceğiniz cilt bakım ürünlerini de dikkatli seçmelisiniz. Cildini kurutmayacak ve gözlerini yakmayacak hafif bir sıvı temizleyici kullanın. Sabun içermeyen temizleyicileri tercih edin. Bu temizleyiciler boya veya koku içermemelidir.

 

Bebeğinizin banyosunda kabarcık banyosundan ve kalıp sabunlardan kaçının. Bebeğinizin banyo suyunun sıcaklığını bileğinizin iç kısmıyla deneyerek test edin. Bebeğinizin banyosunda bütün ihtiyacınız olan malzemeleri önceden hazır tutun. Çünkü bebeğinizi banyoda asla yalnız bırakmamalısınız. Ayrıca bir başka güvenlik önlemi olarak bebeğinizi asla akan suyun altında tutmayın.


Bebek cilt bakımında güneşten korunma

 

İyi bir bebek cilt bakımı süreci bebeğin cildini güneşe karşı korumayı da içermelidir. Elbette ki güneş önemli bir D vitamini kaynağı olarak bebeklerin kemik gelişimine ve sağlığına katkı sağlıyor. Fakat bebeğinizi güneş altında uzun süre tutmayın ve cildini koruyun. Bebeğinizin cildini güneşli havalarda hafif ve bebeğinizin cildini rahatsız etmeyecek ince bir kıyafet giydirerek koruyabilirsiniz. Ayrıca bebeklerin cildine uygun bir güneş kremi de faydalıdır. 6 aydan küçük bebekler için özellikle bebeklere yönelik güneş kremi olmasına dikkat etmek gerekir. 6 aydan daha küçük bebeklerde güneş kremlerinin çinko oksit veya titanyum dioksit içermesi gerekir.

 

Bebeğinize güneşli havalarda mutlaka şapka giydirin. İyi bir güneş gözlüğü de göz kenarları ve gözlerini korumak için yararlıdır. Güneş kremini bebeğe uygularken göz bölgesine fazla yaklaştırmamalıdır. Bebeğinizi sıcak havalarda saat 10:00 – 16:00 arasında mümkünse dışarı çıkarmayın. Çünkü güneş ışınları bu saatlerde oldukça güçlüdür.

 

Bebeğinizi pişikten koruyun

 

Bebekler altlarını sık sık kirletir ve ıslatırlar. Bebeklerin bezleri sık sık değiştirilmediği zaman ıslanmış ve kirlenmiş bebek bezi bebeğin cildini tahriş eder. Bebekte pişik, mantar v.b. cilt sorunları görülür. Zaten pişik normalde bebeklerde en sık görülen cilt sorunlarından birisidir. Bebeğinizin cilt bakımında alacağınızın önlemlerle onu pişik ve mantar gibi sorunlardan koruyabilirsiniz. Bebeğin bu tür hassas cilt bölgelerinin bakımında bebek bezinin sık sık değiştirilmesi iyi bir önlemdir. Bebeğinizin bu cilt bölgesini alkol ve koku içermeyen tek kullanımlık bir mendille veya nemli, yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

 

Bebeğinizin altını iyi havalandırarak pişik gibi cilt sorunlarının oluşma riskini düşürebilirsiniz. İyi bir pişik önleme kremi de faydalıdır.

 

Bebeğinizin çamaşırları

 

Bebek cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de onun çamaşırlarının nasıl yıkandığıdır. Çünkü bebeğin çamaşırlarını yıkarken kullanılan deterjanlar cildine zarar verebilir. Bebeğinizin çamaşırlarını yıkarken parfüm ve boya içermeyen bir deterjan kullanın. Kumaş yumuşatıcı gibi katkı maddeleri içren deterjanlar bebeğin hassas cildi için zararlı olabilir.

 

Bebeğinizin cildini nemlendirin

 

Bebeklerin cildi kurumaya daha meyilli olabilir. Bebeğinizin cildine iyi bir bakım yapmak istiyorsanız cildinin nem ihtiyacını karşılamalısınız. Bebeğinizin cildinin de nemlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız. Bebeğinizin cildinde nemlendirici olarak koku içermeyen yumuşatıcı bir krem veya merhem kullanabilirsiniz. Bunları mutlaka banyodan hemen sonra uygulayın. Böylelikle bebeğinizde cilt kuruluğunu önlemiş olursunuz.

 

Eğer bebeğinizin cildi normalden daha kuruysa bu sefer cildini daha sık nemlendirmelisiniz. Özellikle kış aylarında bebeğinizin cildi daha kuru olabilir. Kış aylarında veya cildinde egzama varsa bebeğinizin cildini daha sık nemlendirin. Losyonlar ise yeni doğan bebeklerin cildi için tahriş edici olabilir. Nemlendiricilerdin soğuk ve kuru havalarda ve kış aylarında günde en az 2 defa uygulanması tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 02.01.2015

2462

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim