Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN BİREYSEL GELİŞİMİ

bebeklerin bireysel gelişimi

BEBEKLERİN BİREYSEL GELİŞİMİ

Her bebeğin anne ve/veya babasına benzemesi doğaldır. Çünkü anne ve babadan aldıkları genlerle dünyaya gelirler. Bebeklerin bireysel gelişimi ise bir miktar genlerin de etkisi olsa da aslında çevresinin etkisiyle de gelişir ve biçimlenir. Dolayısıyla her bebek farklı farklı özelliklerde bireyler olarak büyürler. Bebeğinizi nasıl yetiştirirseniz öyle olurlar.

Onu huzursuz, kavga dolu bir ortamda yetiştirirseniz bebeğiniz sorunlu bir insan olarak büyüyebilir. Utangaç olarak yetiştirirseniz büyüdüğünde çekingen ve pısırık birisi olabilir. Bebeğinizi her zaman desteklerseniz onu bazı şeyleri yapmak konusunda yüreklendirirseniz daha atılgan ve girişimci biri olacaktır. Tüm bunlar sizin bebeğinizi nasıl yetiştirdiğinizle ilgilidir. Böylelikle bebeğiniz kendine ait bir bireysel özellikler geliştirmiş olur.

İkiz bebekler için de aynı durum geçerli olabilir. Tabi ikiz bebeklerinize ayrı ayrı bireyler olarak davrandığınız sürece. Örneğin ikizleriniz tek yumurta ikiziyse aynı cinsiyette olacaklardır. Dolayısıyla onlara ayrı birer birey olarak davranmak çok daha önemli hale gelecektir. Bunu yapmadığınız takdirde bebekleriniz çeşitli yönlerde duygusal, psikolojik, fiziksel yönlerden olumsuz etkilenecektir.

Bu durumda yapılması gereken ilk şey ikiz bebeklerin ayrı bireyler olduklarını kabul edip, onlara ayrı bireyler olarak davranmaktır. Bunun için mesela şunları yapabilirsiniz. Onlara kendi isimleriyle hitap edin. Her ikisini hep tek tip giyindirmeyin. Saç kesimlerini farklı yapın. Her ikisiyle ayrı ayrı ilgilenmeye çalışın. Onların da kendi aralarında farklı kişiler olarak davranmalarına izin verin ve bunu cesaretlendirin. İkiz oldukları için aynı yemeği seveceklerini, aynı içeceklerden hoşlanacaklarını, aynı şeylere önem vereceklerini, her durumda aynı davranacaklarını asla düşünmeyin.

Bunun böyle olmadığını kabul ederek davranın. Onları evde birbirinden ayırt edecek şekilde davranın ve gerekli düzenlemeleri yapın. Onların kendilerine has farklı yönleri olduğunu onlara hissettirin. İkiz bebekler başka arkadaşlar edinme konusunda isteksiz davranabilirler. Çünkü birbirlerine yakınlıkları dolayısıyla bunu yeterli görebilirler. Fakat bu onların sosyal gelişimi açısından sorun doğurabilir. Onun için ikiz bebeklerinizin başka bebeklerle ve çocuklarla arkadaşlık yapmalarını da teşvik etmelisiniz.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

4056

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim