Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN BESLENMESİYLE İLGİLİ BAZI GENEL KURALLAR

bebeğin beslenmesiyle ilgili genel kurallarBebekler ortalama olarak 6 aydan sonra katı gıdalara geçmeleriyle birlikte kendilerine özgü bir beslenme şekli geliştirirler. Tabi bu beslenme şekli onun hangi besinleri sevip sevmediğini de içeren bir durumdur. Fakat yine de bebeklerin beslenmesiyle ilgili ortak kabul edilebilecek bazı genel kurallar vardır.

Bu kurallardan birisi bebeğin nerede beslenmesi gerektiği konusudur. Teknik olarak bir bebeğin katı gıdalara geçmesiyle oturmaya başlama süreci hemen hemen aynı dönemlere rastlar. Dolayısıyla oturmaya başlayan bebek için en iyi yemek yeme şekli bir mama sandalyesi olabilir. Mama sandalyesinin mutfakta veya yemek masasının yanında olması ideal olandır. Bu şekilde bebek için uygun bir yemek yeme alışkanlığı da geliştirilmiş olur. Bebek yemeğin mutfakta veya yemek masasında yenmesi gerektiğini de zaman içinde anlamış olur.

Ayrıca mutfakta veya yemek masasında mama sandalyesinde oturarak yemek yiyen bir bebek kendini yemeğine odaklayacak ve başka şeylerle meşgul olmayacaktır.  Bu, özellikle annelerin bebekleri için geliştirmek isteyecekleri temel bir yemek yeme kuralıdır.

Bebeği katı gıdalara alıştırırken çok hızlı gitmemek gerekir. Bebeği birden katı gıdalarla boğmamak gerekir. Bunu yavaş yavaş başlatıp zaman içinde artırma yoluna giderek yapmak daha uygundur. Öncelikle bebeğe günde bir defa katı gıda vermek ve diğer öğünlerde anne sütüyle beslemek daha iyidir. Çünkü bebekler birden katı gıdalara alışamazlar. Ayrıca anne sütünün de önemi halen devam etmektedir. Katı gıdaları da mesela öğlen vaktinde vermek daha uygun olabilir. Çünkü öğlen vakitlerinde bebek normal olarak daha aktif olacağı için bu katı gıdayı sindirmesi daha kolay olacaktır. Akşam vakitlerinde katı gıdaları sindirmesi kolay değildir. İlk 1-2 ay bu düzeyde gitmek daha önerilen bir yöntemdir.

Bebek katı gıdalara geçtikten sonra yani mesela 8 aylık olduktan sonra katı gıdaları verdiğiniz öğün sayısını artırmanızda fayda olacaktır. Çünkü artık anne sütü bir bebek için yavaş yavaş tek başına yeterli olmayacaktır. Bebeğe vereceğiniz katı gıdalar da öyle rast gele değil onun fiziksel ve beyin gelişimini, zeka gelişimini olumlu etkileyecek gıdalar olmalıdır. Mesela et ve balık bu yönde önerilebilecek gıdalardır. Ayrıca pirinç, tahıllar, meyve ve sebzeler de faydalı gıdalardır.

Bebeğin belenmesiyle ilgili diğer bir temel kural onun zamanı gelince kendi kendine beslenmesine fırsat tanımaktır. Bebeklerin fiziksel kapasiteleri ve neleri yapıp neleri yapamayacakları bulundukları, gelişim dönemine göre değişiklik gösterir. Yani bir bebek eğer kendi kendine beslenmeye ve hatta kaşığı tutup da kendi kendine yemeye başladığı dönemi iyi süzmek gerekir. Bu da genelde ortalama olarak 1 yaş olduğu zaman gerçekleşir. Bazı çocuklarda daha erken de olabilir. Zaten çocuk böyle bir gelişim düzeyine eriştiği zaman ve kendi yapabileceklerinin sınırlarını keşfettiği zaman sizin onu beslemenize izin vermeyecektir. Yemeğini kendi kendine yemek isteyecektir. Bu aşamada da bebeklerin kullanımı için daha uygun olan kaşık ve çatal alarak bebeğin bunlara alışmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda yani bebeğin kendi kendine yemek istemesi konusunda anneler bebeği destekleyici ve motive edici bir tutum takınmalıdırlar.

Diğer bir genel kural bebeğinize ne kadar yemek yedireceğinizdir. Bu konuda merak etmeyin. Zaten bebekler karnı aç mı yoksa doydu mu gibi konularda size işaret verecektir. Bebeğinizin beslenmesiyle ilgili aklınızdan çıkarmayacağınız diğer bir genel kural bebeği yatmadan hemen önce onu beslemekten kaçının. Çünkü yatmadan hemen önce yenen yemekleri bebekler o vakitler sindirmekte zorluk yaşarlar. Bebek için en temel gıdaları öğlen vakitlerinde vermek ve akşam öğününde ise bebeğe ağır gelmeyecek ve onun için besleyici değeri yüksek gıdaları vermek daha faydalı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 07.07.2011

6104

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim