Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN BESLENME REHBERİ

bebeklerin beslenme rehberiBEBEKLERİN BESLENME REHBERİ

 

Bebeklerin beslenmesi konusu onların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için kritik bir konudur.  Aşağıda bebeklerin dönemlere göre sağlıklı beslenme rehberi verilmiştir.

 

İlk 6 ay bebek beslenmesi

 

İlk 6 ay bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri gerekir. Anne sütü bebeğe gelişimi için gereksinim duyduğu besin değerlerini sağlayacaktır. Eğer bebeğin anne sütüyle beslenmesi mümkün olmuyorsa bu zaman zarfında bebek maması da bu ihtiyacı karşılamaya yardımcı olacaktır. Katı gıdaların alımı ise 6. veya 7. aydan itibaren olmalıdır. Çünkü bu zamandan önce katı gıdalar bebeklerin sindirim sistemleri için uygun değildir.

 

İlk 6 ayda bebeğe katı gıdalar verilmesi bebekte kabızlık, kilo sorunları, besin alerjileri, kolik gibi sorunlara yol açabilir. İlk aylar bebekler günde 6 – 8 defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Ondan sonraki aylar ise günde 5 – 6 defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar.

 

6 - 8 ay arası bebek beslenmesi

 

Bebekler artık 6. – 7.  aylardan itibaren yavaş yavaş katı gıdalarla tanıştırılmaya başlanmalıdır. Çünkü artık anne sütü tek başına bebek için yeterli olmayacaktır. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve güç depolayabilmesi için anne sütünün yanında katı gıdaları da almaya başlaması gerekir. Bu zamanda bebeğe demir katkılı kahvaltılık gevrekler, meyve püresi, sebze püresi verilebilir.

 

8 - 12 ay bebek beslenmesi

 

8 – 12 ay arası: 8 aylık bebekler parmak besinleri sindirmede daha mahirdirler.  Bu aylarda bebeğin öğün sayıları biraz azalabilir. Küçük meyve parçaları verilebileceği gibi püre halinde de verilebilir. Pişmiş sebzeler, yulaf ezmesi, tahıllardan yapılan börekler, et bu aylardaki bebekler için kabul edilebilir besinlerdir. Bebek eğer öğün aralarında susuz görünüyorsa ayrıca su içmeye başlayabilir.

 

12 - 18 ay bebek beslenmesi

 

Bu aylarda bebekler birçok katı besini alma konusunda oldukça gelişmiştir. Her ne kadar bebeklerin bu aylarda da anne sütüne devam etmesi tavsiye edilse de formül besin veya anne sütü olmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Anne sütü yerine inek sütü verilebilir. Eğer bebek bu aylarda inek sütünü tolore edemiyorsa keçi sütü denenebilir. Keçi sütünü sindirmek daha kolaydır. Bu aylarda bebekler doğranmış meyveler, ekmek, sebze, et, tahıllar, yumurta gibi daha birçok besini tüketilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 11.10.2012

5308

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim