Haberler

Makaleler

BEBEKLERİ SÜTTEN KESMEK

bebekleri sütten kesmek

BEBEKLER NE ZAMAN SÜTTEN / MEMEDEN KESİLMELİ

Bebek emziren annelerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de bebeği ne zaman sütten kesmek gerektiğidir. Her annenin bebeğini ne kadar süre ile emzireceği farklılıklar gösterebilir. Hatta bebeklerini hiç emzirmeyen anneler bile nadiren de olsa olabilir.

Bebek çok erken bir zamanda sütten kesilmemelidir.

Esasında bebekleri belli bir süre emzirmek bebeklerin sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Bazı anneler bebeğini birkaç hafta bazıları birkaç ay, bazıları 1 seneye yakın, hatta bazıları da daha uzun emzirebilmektedir. Burada önemli olan ilk şey bebeğin mutlaka emzirilmesi konusudur. Bebekler en az 6 ay süreyle anne sütüyle beslenmelidirler. Çünkü emzirilen bebekler emzirilmeyen bebeklere göre gelişimlerini daha iyi sürdürürler ve hastalıklara karşı daha iyi direnç gösterirler.

Bu durumu böyle kabul ettikten sonra şunu da düşünmek gerekir. Acaba bebeği ne kadar süre emzirmeliyim? Bebeğimi ne zaman sütten kesmeliyim?

Bilimsel olarak bebekleri en az 6 ay süre ile beslemek ondan sonra ara ara katı gıdalara geçiş yapmak gerektiği tespit edilmiştir. Bebekleri sütten kesmek için en erken zaman 6. aydan sonra olmalıdır. Tabi katı gıdalara geçmek hemen olmayacağı için dolayı bebek için anne sütü yine önemli olacaktır. Fakat bebekler ortalama olarak 1 yaşına geldikleri zaman anne sütü yerini inek sütü ve diğer katı gıdalara bırakmalıdır. Çünkü bu evrede artık anne sütü bebek için gerekli olan maddeleri üretemez ve bebek için yeterince besleyici olamaz.

İnek sütü ve diğer besleyici gıdalar bebeğin ihtiyacının büyük bölümünü karşılayacaktır. Zaten bebekler de belli bir süreden sonra emzirilmeye olan ilgilerini kaybetmeye başlarlar. Bu durumda bebeği sütten kesmek diğer alternatif beslenme yollarına başvurmak daha iyi olacaktır. Ayrıca uzun süre emzirilen bebeklerde bazı fiziksel, duygusal ve psikolojik sorunlar görülebileceği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Emziren bir anne olarak siz de bu durumun bilincinde olmalısınız. Bebeğiniz bir süreden sonra emzirilmek istemeyecektir. Bu size olan tepkisinden dolayı değildir. Bunu böyle algılamanız sizi yanlış sonuçlara götürebilir. Bu durum bebeğinizin doğal gelişimi içinde olan bir şeydir. Onun için siz de bebeğiniz bu tür davranışlar sergilediği zaman bunu doğru anlamalı ve bebeğinizi yavaş yavaş sütten keserek diğer beslenme yöntemlerine geçiş yapmalısınız. Bebeklerin çok azı anne sütünü daha uzun süre tercih eder.

Bazı anneler ilk birkaç ay bebeğini emzirdikten sonra bebeği sütten kesip, biberonla veya mamayla beslemeyi tercih etmektirler. Bunu böyle yapmalarında elbet kendilerine göre sebepleri vardır. Yoğun bir iş hayatı temposu olabilir. Evlenmeden önce çok aktif bir sosyal hayatı olan bir insan olabilir ve tekrar o aktif günlerine dönmek istiyor olabilir. Bu nedenle anne bebeği daha erken sürede sütten kesebilir. Tabi eğer böyle bir durum varsa bunu dikkatli yapmak gerekir. Aniden bebeği sütten kesmek bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu şekilde erkenden sütten kesme özellikle bizim gibi geleneksel toplumlarda göreceli olarak nadiren görülmemektedir. Bebeğinizi daha erken sürede sütten kesmek istiyorsanız bunu yavaş yavaş alıştırarak yapmanız iyi olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

6418

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim