Haberler

Makaleler

BEBEKLERİ SAKİNLEŞTİRMEK

bebekleri sakinleştirmek

BEBEKLERİ SAKİNLEŞTİRMEK

Bebekler özellikle belli bir dönem gelince oldukça hareketli olurlar. Çevresini daha yakından tanımaya başlayınca ve çevresini yürüyerek keşfetmeye başlayınca daha fazla uyarıcıyla karşı karşıya kalırlar. Hareketlenen bebek daha fazla fiziksek aktivitede bulunur. Bu aktiviteler onların daha çabuk yorulmasına yol açar. Enerjilerini daha çabuk tüketirler. Diğer yandan dıştan gelen uyarıcılarının çokluğu ve etkisiyle de daha fazla stres yaşayabilirler. Durum böyle olunca yorgunluğun da etkisiyle kendilerini daha hırçın, sinirli ve huzursuz hissederler.

İşte bu durumlarda bebeği sakinleştirmeye ve yatıştırmaya ihtiyaç vardır. Bir anne olarak bebeğinizi sakinleştirme konusunda bilgili olmanız gerekir. İşte bazı tavsiyeler.

1. Sinirli ve huzursuz bir bebek veya çocuk için hareketli aktiviteler onu daha da gerebilir. Onun için mesela onu yatıştırmak için onu yormayacak sakinleştirecek şeyler yapın. Onunla birlikte boyama kitaplarındaki resimleri boyayabilir veya resim yapabilirsiniz. Bu bebeğinizi daha dingin bir ruh haline sokabilir. Bunun için de ortamınız müsait olsun. Onunla sessiz bir ortamda bunu yapabilirsiniz.

2. Bebekleri sakinleştirmek için ona güzel bir bebek masajı da yapabilirsiniz. Üstelik bu masaj ona birçok açıdan da iyi gelecektir.

3. Bebekleri rahatlatan diğer bir şey de güzel bir banyo yapmaktır. Yorucu ve huzursuz geçen aktivitelerin ardından bebeğinizi sakinleştirmek için bir banyo yaptırmak ona iyi gelecek ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

4. Sessiz bir ortamda onu kucağınıza alın. Hoşuna gidecek bir masal veya hikaye anlatın. Beraber resimli bir kitap okuyun. Ya da güzel sakinleştirici bir müzik dinleyin. Müzik ruhun gıdasıdır demişler. Bebeğinize huzursuz ve sinirli hissettiği zamanlar müzik dinletmeyi ihmal etmeyin. Bunlar, onun daha dingin bir ruh haline dönmesini ve sakinleşmesini sağlayacaktır.

5. Hareketli geçen birkaç saatin ardından bebeğiniz oldukça yorulmuş ve enerji harcamıştır. Dolayısıyla onun bu enerjiyi tekrar depolaması gerekir. Bunun için de onun hoşuna gidecek güzel bir yemekle onun bu enerjisini tekrar geriye getirebilirsiniz.

6. Yemekten sonra güzel bir uyku da onu kendine getirebilir. Uykusunu da aldıktan sonra artık tekrar yenilenmiş biri olarak oyunlarına kaldığı yerden devam edebilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8102

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim