Haberler

Makaleler

BEBEKLERİ BESİN ALERJİSİNDEN KORUMAK İÇİN

bebekleri besin alerjisinden korumak içinBEBEKLERİ BESİN ALERJİSİNDEN KORUMAK İÇİN

Bir bebeği katı gıdalarla beslemek başlamak hem bebek hem de ebeveynler için önemli dönüm noktalarından birisidir. Bu süreç beraberinde de bazı sorunları getirebilir. Bunlardan birisi de bebekte oluşabilecek bir besin alerjisidir. Ebeveynlerin besin alerjisinden bebeklerini nasıl koruyacaklarını bilmeleri gerekir. Aşağıda bunun için bazı öneriler belirtilmiştir.

1. Bebeği katı gıdalarla aşama aşama tanıştırmalıdır. Bebeği yeni gıdalarla tanıştırırken bir seferde tek bir gıda sunmak daha uygundur. Her seferinde bir tek yeni gıdayla bebeği tanıştırmak gerekir. Çünkü her bir yeni gıdaya bebeğin nasıl tepki vereceğini bilmek gerekir. Bu yeni gıdaya bebek alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Örneğin bir günde bebeği 3 farkı yeni gıdayla tanıştırmak alerjik reaksiyon riskini artırabilir. Çünkü bebeği hangi gıdaların etkileyeceği şu aşamada tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden aşama aşama gitmekte fayda vardır.

Bebeğe her yeni gıda verildikten sonra 3 – 5 gün kadar bekleyip alerjik bir etki yapıp yapmadığı tespit edilmelidir. Bu arada menüye başka ek bir besin eklenmemelidir.

2. Alerjik gıdalara karşı dikkatli olunmalıdır. Bazı besinler vardır ki bunlar diğerlerine göre daha fazla alerjik etki gösterme riskine sahip olabilirler. Bu besinlere karşı dikkatli olunmalıdır. Normalde ek gıdaları almaya başlayan bebeklerde alerjik reaksiyona yol açabilecek 160 farklı besin bulunmaktadır. Fakat bu besinlerin sadece bazıları daha fazla etki gösterebilirler. Örneğin fıstık oldukça alerjik reaksiyon gösterebilecek bir besindir. Bu amaçla birçok pediatrist çocuklara 3 yaşına kadar fıstık önermemektedir.

Bebeklerde besin alerjisine yol açabilecek gıdalar süt, yumurta, fıstık, ceviz, badem, balık, kabuklu deniz mahsulleri, soya ürünleri, buğday ve baldır. Bu besinleri bebeğe vermeden önce hekime mutlaka danışmak gerekir. ( Bebekler İçin Zararlı Olabilecek Gıdalar )

3. Bebek besin alerjisine karşı iyice gözlenmelidir. Bunun için besin alerjisinin olası belirtilerine bakmak gerekir. Besin alerjisi belirtileri bebeklerde birkaç dakika ile birkaç saat arasında kendini gösterebilir.

Aşağıdaki belirtilere bakarak besinin bebekte alerji yayıp yapmadığı anlaşılır ve bebeği o besinden uzak tutmak gerekir. Ayrıca bu belirtiler bebek için ciddi sonuçlar doğurabilecek belirtiler olduğu için bu gibi durumlarda bebeği hekimine göstermek gerekecektir. Ya da çok daha acil durumlarda 112 acil servis aranarak yardım çağırmalıdır.

Kurdeşen

Ciltte kızarıklık ve döküntü

Yüz, dil ve dudakta şişme

Öksürük ve hırıltılı nefes alma

Solunumda zorluk

Bilinç kaybı

4. Bebeğin besin alerjisi konusunda önemle durulmalıdır. Eğer bebekte besin alerjisi görüldüyse bebek iyice takip edilmeli ve hangi besinin bebekte alerjiye yol açtığı tespit edilmelidir. Bu husus hekimin teşhis ve tedavisinde de yardımcı olacaktır. Hekim gerekli testlerden sonra bebekte alerjiye yol açan besinleri tespit edecek ve ona göre bir tedavi ve hareket planı belirleyecektir. Ebeveynler de kesinlikle hekimin önereceği bu hareket planına uyarak bebeğin belenmesini ona göre düzenlemelidir.

5. Bebekleri mümkün olduğunca uzun süre emzirmek gerekir. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin en az 1 yaşına kadar mutlaka emzirilmeleri gerektiğini ve hatta mümkünse emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesini önermektedir. Bu bebekteki alerji riskini azaltacaktır.

Ayrıca bebeğe yumurtayı her ihtimale karşı 2 yaşından itibaren; fıstık, ceviz, badem, balık gibi besinleri de 3 yaşından itibaren vermekte fayda vardır. Tabi bu konuda hekime de danışarak onayının alınması gerekir. Çünkü her bebeğin yapısı bir birbirinden farklılık gösterir.

Yayınlanma Tarihi : 08.05.2012

4343

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim