Haberler

Makaleler

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIKLARI KAZANDIRMAK

bebeklere uyku alışkanlıkları kazandırmak

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIKLARI KAZANDIRMAK

 

Bebeğinizin uyku problemleri yaşamaması için yapılabileceğiniz birçok şeyler vardır. Bir anne olarak sizin de bu konuda önemli bir rolünüz bulunmaktadır. İşte size bazı tavsiyeler:

1. Bebeğiniz için ilk başlardan itibaren günlük bir uyku planı, uyku alışkanlığı geliştirmeniz gerekir.  Bebeğinizin uyku programı düzensiz olmamalıdır.  Yani bir günden diğerine hızla değişmemelidir. Elbetteki ilerleyen  aylar içinde yavaş yavaş bazı değişiklikler olacaktır.

2. Bebekler belli bir aydan sonra yaşamındaki bazı şeyleri daha iyi fark etmeye başlar. Bunlardan birisi de uyku düzenidir. Sürekli aynı saatte yatması, aynı saatte kalkması, yatmadan önce banyo yapması, emzirilmesi v.b. şeyler onun uyku düzeninin bir parçasıdır. Tüm bunlar onun bir uyku düzeni oluşturmasına yardımcı olacaktır.

3. Belli bir aydan sonra ( Ortalama 6 aylık olduktan sonra ) bebekleri kendi başlarına uyuma konusunda da yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Kendi kendine uyuyacağı zaman mesela yanına en sevdiği oyuncağı koyunuz. Bu onun daha rahat ve güvende uykuya geçmesine yardımcı olabilir. Tabi oyuncağın da bebek uyurken bir güvenlik riski doğurmayacak şekilde olması gerekir.

4. Bebekleri kucakta uyutmak da onların uyku düzeni için olumsuz etki yapabilir. Zira, kucağınızdan yatağına bıraktığınızda uyanma riski de vardır. Bundan dolayı bebeğin kendi başına uykuya dalması için bebeği buna alıştırmak gerekir. Bu konuda yapılması gereken en doğru davranış bebeği uyku vakti gelince uyanıkken yatağa yatırmanızdır. Bu şekilde kendi kendine uykuya dalmayı yavaş yavaş öğrenecektir.

5. Bu kolay olmayabilir. Çünkü bebekler belli bir süre anne kucağında uyumaya alıştıkları için bu yeni durumu yadırgayabilirler. Fakat hemen pes etmemeniz gerekir. Çünkü bebeklerin bu yeni durumu yadırgaması normaldir. Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa hemen müdahale etmeyin. Bir süre bekleyin. Belki o arada susup uykuya geçebilir. Eğer hiç susmazsa yanına gidin ve onu sakinleştirmeye çalışın ve konuşun. Sonra tekrar uyuması için onu yalnız bırakın. Böyle 1-2 hafta devam ettiğiniz zaman bebeğiniz buna alışacak ve artık kendi kendine de uyuyabilecektir. Bu sayade siz de bebeğiniz kendi kendine uyurken kendinize vakit ayırma imkanı bulacaksınız.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

7648

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim