Haberler

Makaleler

BEBEKLERE NASIL MASAJ YAPILIR?

bebeklere nasıl masaj yapılır

BEBEKLERE NASIL MASAJ YAPILIR?


Masajın bebek için faydaları nelerdir?

 

Bebeklerle iyi bir bağ kurmanın en etkili yöntemlerinden biri de ona masaj yapmaktır. Bu bebekle anne arasındaki iletişimin kuvvetlenmesine de katkıda bulunacaktır. Masaj yapılan bebekler kendilerini daha mutlu ve güvende hissederler. Masaj yoluyla bebeğinizi rahatlatırsınız. Yediklerini sindirmesine yardımcı olursunuz. Bebeğe düzenli olarak masaj yapmak onun kas gelişimi açısından da iyidir. Fiziksel gelişimini olumlu yönde etkiler.

 

Masaj bebeğinizin kendisini rahat hissetmesine, rahatlamasına yardımcı olur. Çünkü sindirim sorunları yaşadığında sindirimini kolaylaştırmaya, ağrı veya acı hissettiğinde hafiflemesine yardımcı olur.

 

Masaj bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olduğu gibi dolaşım sisteminin de daha iyi işlemesine yardımcı olur.

 

Masaj bebeklerin büyümesini de destekler. Yapılan araştırmalar da bunu desteklemektedir. Dokunma bebeklerde büyüme ve gelişme konusunda rol oynayan hormonların çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 

Bebeğe masaj nasıl yapılır?

 

Bebeğiniz 15 günlük olduktan sonra ona masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Uyanık olduğu bir saatte uygun bir ortamda ona masaj yapabilirsiniz. Bebekler için yapılmış özel yağlar ve losyonlar bulunmakta. Bunları kullanarak masajı yapmanız iyi olur. Kuru elle yapmayın. Yağ kullanarak yaparsanız hem daha kolay olur hem de bebek için daha rahat olur.

 

Masaj tekniğine gelince. Bebeğinizi önce sırt üstü uzatın. Ön kısmına masaj yapın. Başından başlayarak iki elinizle birlikte aşağı doğru ovarak ve simetrik olacak şekilde masaj yapın. Eğer ağlamaya veya huzursuzlanmaya başladıysa masaja ara verin. Sonra tekrar başlayın. Hafif bir şekilde ovmaya devam edin. Çok fazla bastırmayın bebeğe zarar verebilirsiniz. Masajı vücudun ön kısmını birkaç kez ovacak şekilde yapın. Parmak bölgelerini parmaklarınızla ovun.

 

Başını üst kısımları da dahil dairesel hareketler yaparak ovun. Bıngıldaklarına dikkat edin. Sert hareketler yapmayın. Baş kısmında oldukça hafif davranın. Alın bölgesinde Hafik olmak üzere alnının merkezinden kulaklarına doğru ovun

 

Boyun kısmını aşağı doğru ovun. Sonra boyundan aşağı doğru ve omuzlara doğru olacak şekilde ovmaya devam edin. Yavaşça kollarına doğru geçin. Kollardan sonra bilek, el ve parmaklarına masaj yapın. Tabi parmak bölgesini parmaklarınızla ovun. Göğüs bölgesini yukarıdan aşağı doğru hafifçe yine iki elinizle ovun. Ovarken kaburgalarına dikkat edin. Karın bölgesini ovarken saat yönünde dairesel hareketler yapın. Sonra bacaklarını ve sonra da bilek ve ayaklarını ovun. Ayak parmaklarını tek tek ovun. Sonra bebeği ters çevirerek sırtına masaj yapın. Burada da baştan başlayarak aşağı doğru gelin

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

11159

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim