Haberler

Makaleler

BEBEKLERE MENENJİT NASIL BULAŞIR?

bebeklere menenjit nasıl bulaşırBEBEKLERE MENENJİT NASIL BULAŞIR?

 

Menenjit beyin zarında meydana gelen iltihaplanmadır. Menenjite genelde bir virüs yol açar. Bakterilerin yol açtığı menenjit vakaları da bulunmaktadır. Fakat bunlar nadirdir. Bebeklerde menenjit bulaşması genelde şu şekillerde olur:

 

1. Menenjit bebeğe doğum sırasında bulaşabilir. Annedeki mikrop bir belirti olmasa bile doğum sürecinde bebeğe geçebilir. Bu açıdan riskli kişilerde sezaryen ile doğum normal doğuma göre bebeği menenjit enfeksiyonundan korumak için daha uygundur.

 

2. Bebeklere menenjit öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşabilir. Enfekte olmuş kişiler burun veya boğaz yoluyla tükürükte bulunan bakterileri bebeğe geçirebilir.

 

3. Bebeğe menenjit katı dışkı yoluyla bulaşabilir. Çünkü katı dışkıda bu tür virüs ve bakteriler olabilir. Ebeveynler hem kendilerini he de bebek ve çocuklarını korumak için evde ve dışarıda iyi tuvalet hijyeni alışkanlığı geliştirmelidirler. Bebekler menenjiti yetişkinlerden bu şekilde kapabilirler. Ellerin sık sık yıkanması faydalıdır.

 

4. Enfekte olmuş kanla temas, öpmek gibi nedenler enfekte olmuş kişiden bebeğe menenjitin bulaşmasına neden olabilir.

 

5. Listeria monocytogenes denilen bir bakteri menenjite neden olabilir. Bu bakteri kirlenmiş besinlerde bulunabilmektedir. Bu nedenle kirlenmiş besinleri bebeklere vermemek gerekir. Yetişkinler de bu tür besinleri tüketmemelidir. Listeria monocytogenes bakterisi özellikle hamile kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha risklidir.

 

6. Nadiren de olsa bebeklere menenjit kemirgenler ve böcekler vasıtasıyla da bulaşabilir. Virüs sivrisinek ısırığıyla veya enfekte olmuş bir farenin idrarından besinlerin ve suların etkilenmesiyle bulaşabilir.

Yayınlanma Tarihi : 14.07.2014

3831

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim