Haberler

Makaleler

BEBEKLERE İYİ YEME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

bebeklere iyi yeme alışkanlığı kazandırmakBebekler belli bir aya geldikleri zaman kendi kendilerine yemek yemeye başlarlar. Fakat bu yeme davranışı biz yetişkinlerden farklıdır. Bebekler yemek yerken sadece karınlarını doyurmazlar. Anı zamanda öğrenmeye çalışırlar. Yemek yemek ayrıca bebekler için bir eğlence ve oyundur. Yemek yerken sıcağı soğuğu, tatlıyı tuzluyu, serti, yumuşağı ve benzeri şeyleri de öğrenirler.

Onun için bebeklerin yemek yerken çok dağınık olmaları, etrafı kirletmeleri, ilk zamanlar için gayet doğaldır. Fakat bebekler doğru yemek yeme alışkanlıklarını tek başına öğrenmekte zorluk çekerler. Bundan dolayı bebeğe doğru yeme alışkanlığını kazanmasında yardımcı olmak gerekir.

Bunun için öncelikle sizin bebeğiniz için uygun bir model olmanız gerekir. Bebeğinize nasıl bir yeme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız masada öyle davranmanız gerekir. Eğer siz de bu kurallara uymazsanız bebeğinize bu alışkanlıkları kazandırmanız zor olacaktır. Bebeğinizin doğru yeme alışkanlığı için onu kaşıkla yemeye alıştırmaya çalışın. İlk zamanlar kaşığı yadırgayabilir ve size zorluk çıkarabilir. Ama sabırlı bir şekilde ve onu çok fazla sıkmadan kaşıkla yemesine çabalayın. Onu bu konuda teşvik edin.

Gerekli alışkanlıkları kazandırmak için zora başvurmayın. Onun cezalandırıcı ve bir takım haklarını elinden alıcı yöntemlere başvurmayın. Bu ters bir etki yaratabilir. Masada tutarlı bir duruş sergilemelisiniz. Bebeğiniz yemekle oyun oynarken siz de ona katılmaya çalışmayın. Bebeğinizin doğru davranışlarını onu överek ve cesaretlendirerek ödüllendirin. Bebeğiniz yemek yerken etrafın fazla kirlenmesini istemiyorsanız gerekli önlemleri alın. Bebeğinizin yemek yediği bölümü ona göre düzenleyin.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

6312

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim