Haberler

Makaleler

BEBEKLERE BADEM SÜTÜ İÇİRMEK FAYDALI MI?

bebeklere badem sütü içirmekBEBEKLERE BADEM SÜTÜ İÇİRMEK FAYDALI MI?

 

Bebeklerini emziren veya mama ile besleyen annelerin merak ettikleri konulardan birisi de bebeğe badem sütü verilmesidir. Badem sütü anne sütü veya mamanın yerine geçer mi sorusu da merak edilmektedir.

 

Badem sütü her ne kadar sağlık konusunda bilinçli insanlar için favori içeceklerden birisi olsa da badem sütünün anne sütü veya mamanın yerine verilebileceği düşüncesi yanlıştır.

 

Hatta bu konuda İspanya’da Valencia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre ilk 9 aylık zamanda bebeklere badem sütü veya badem unu içeren gıdalar vermek bebekte iskorbüt hastalığına yol açabilir. İskorbüt C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık.

 

Bilindiği gibi anne sütü veya inek sütü bazlı mamalar bebeklerin sağlıklı gelişimi için gerekli vitamin ve mineralleri içermektedir. Bir bebeği sık sık badem sütü ile beslemek bebekte C vitamini eksikliğine yol açabilir.

 

Örneğin yukarıdaki söz konusu araştırmada görüldü ki badem sütü ile beslenen bebeklerde iskorbüt hastalığına bağlı olarak cilt iltihaplanmaları daha sık yaşanıyor.

 

Uzmanlar bebeklere aslında yaşamlarının ilk 1 yılında bademli içecekler vermenin uygun olmadığını, bunun iskorbüt gibi hastalıklara yol açabileceğini belirtiyorlar.

 

Ayrıca bitkisel içecekler de asla anne sütü veya bebek mamalarının yerini tutmamaktadır.

 

C vitamini bebekler için neden önemli?

 

C vitamini bebekler için kolajen üretiminde kritik bir vitamindir. Kolajen vücutta yeterli düzeyde bulunması gereken önemli bir protein. Cilt, kemik, diş ve kıkırdak sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bir bebek normalde günde yaklaşık olarak 50-60 mg kadar C vitaminine ihtiyaç duyar. C vitamini anne sütünde, mamalarda ve sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. 240 ml kadar anne sütünde 11 mg kadar C vitamini bulunur.

 

Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesini tavsiye etmektedir. 6 . aydan sonra anne sütü ile birlikte ek besinlerin de verilmeye başlanması gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 08.05.2016

4389

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim