Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ZEKA GERİLİĞİ

bebeklerde zeka geriliği

BEBEKLERDE ZEKA GERİLİĞİ, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

 

Sağlıklı bir bebek büyütmek veya sağlıklı bir bebeğe sahip olmak tüm anne ve babaların dileğidir. Bebek doğduktan sonra bunun için çalışırlar. Fakat istenen şey bu olsa da zaman zaman bebeklerde çeşitli sorunlar olabilmektedir. Hatta bu sorunlar ne kadar uğraşırsanız uğraşın tam olarak iyileşme göstermeyebilir de.

 

Bebeklerde zeka geriliğinin nedenleri

 

Bebeklerde görülebilecek sorunlardan biri de zeka gerilikleridir. Gerçekten bu sorun anne ve babaları derinden etkileyebilmektedir. Tabi bebeklerde yaşanan zeka geriliklerinin çeşitli sebepleri vardır. Annenin gebeyken kullandığı ilaçların, geçirdiği rahatsızlıkların, sigara ve alkol kullanımı, uyuşturucu madde kulanımı gibi şeylerin etkisi olabilir. Ya da anne karnındayken bebeği etkileyen bir faktör olmuş olabilir. Diğer yandan anne ve babada olan psikolojik veya psikiyatrik bir rahatsızlık bebeğe de geçmiş olabilir. Diğer yandan bebek doğduktan sonra geçirdiği bir rahatsızlık veya yanlış beslenme, yanlış bakım gibi etkenler etkili olmuş olabilir.

 

Bebeklerde zeka geriliğinin belirtileri nelerdir?

 

Zeka geriliği olan çocuklarda genel olarak şu alanlarda sorunlar görülebilir:

İnsanlarla iletişim sorunlu olabilir.

Belli bir yaşa geldiği halde kendini idare etme, kendiyle ilgilenme konularında yetersizlik çekiyor olabilir.

Ev ve sosyal yaşamında yine yetersizlikler, sorunlar yaşıyor olabilir.

Edinmesi gereken bir takım becerileri henüz edinememiş veya bunları yerine getirme konusunda yetersiz olabilir.

Okul başarılarında düşüklük olabilir.

Kendini ifade etme ve konuşma becerisi düşük olabilir.

Algılama ve kavrama düzeyi düşük olabilir.

 

Bebeklerde / Çocuklarda zeka geriliğinin teşhisi

 

Tabi bir çocukta zeka geriliğinden bahsedebilmek için sadece tek bir veriye bakmak yetmez. Yukarıda belirtilen belirtilerden birçoğunun bir arada olması gerekir. Dolayısıyla kesin karar verebilmek için birçok testler veya gözlemler yapmak gerekir. Bu konuda aileler psikologlar, psikiyatristler ve pedagoglardan profesyonel destek alabilirler. Anne ve babalar küçüklükten itibaren çocuklarını gözlemlemelidir. Okula gidiyorlarsa okulla iş birliği de yapabilirler. Çocuğu iyi takip etmek önemlidir. Bir takım şüpheli durumlar varsa erkenden önlem almak gerekir. Erken teşhis ve tedavi önemlidir.

 

Bebeklerde / çocuklarda zeka geriliğinin tedavisi ve önlemler

 

Ailelerin zeka geriliği yaşayan çocuklarıyla ilgili çoğu zaman yanlış tutum ve davranışları olabilmektedir. Aileler bu çocukları toplumdan soyutlama ve geri planda tutma eğilimi gösterebilmektedirler. Halbuki bu çocukların tedavisinde bunun tam tersinin yapılması gerekir. Bu çocukların eğitimi diğer normal çocukların eğitiminden farklı olacaktır. Özel eğitim denen uygulama devreye sokulacaktır. Çocuğun yeteneklerini, becerilerini, algılama ve kavrama düzeyini geliştirmek için çeşitli uygulamalar yapılacaktır. Onun sosyal, iletişim ve duygusal becerilerinin geliştirilmesine çalışılacaktır. Ailelerin de bu süreçte etkin rol alması sağlanmalıdır.

Diğer yandan zeka geriliğine yol açan nedenleri düşündüğümüzde özellikle anneler dikkatli olmalıdır. Gebelik boyunca bebeği olumsuz etkileyebilecek şeylerden uzak durmalıdır. Beslenmesine dikkat etmelidir. Hamilelik kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Bebek doğduktan sonra da bebeğin kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Sağlığı konusunda gerekli titizliği göstermeli, bebeğini iyi gözlemeli ve iyi tanımalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

13742

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim