Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ZEHİRLENME VAKALARI VE ACİL MÜDAHALE

Bebeklerde görülebilecek acil durumlardan birisi de zehirlenme vakalarıdır. Her ne kadar ebeveynler bebekleri için gerekli güvenlik önlemlerini alsalar da bebeklerin ev içinde canlanmaya başlamaları, daha hareketli olmaya başlamalarıyla çeşitli tehlikeler de ortaya çıkar. Eline geçen her şeyi veya içeceği ağzına atan bebek için zehirlenme tehlikesi de doğar.

Özellikle 1 yaş civarlarına kadar olan çocuklarda zehirlenme vakaları daha tehlikeli olabilir. Bebeğin zehirlendiğini gösteren birçok belirtiler vardır. Bebeklerde ateş, uyuklama, normal dışı davranışlar, hızlı hızlı soluk alıp verme, nabızda hızlanma ve düzensizlikler, kusma, terleme, gözlerde dengesiz hareketler, havale geçirme, bilinç kaybı, boğazında yanma ve acı bu belirtiler arasındadır. Zehirlenme sonucunda bebeklerde ishal belirtiileri de görülebilir. Zehirlenme vakalarının çok düşük bir bölümü ölümle sonuçlanmaktadır.

Zehirlenme vakalarında acilen 112 acil servisi aramak gerekir. Bebeğinizin durumuna göre hatta ilk acil müdahaleyi de sizin yapmanız gerekebilir. Öncelikle yanınızda birisi varsa hemen acil servisi aramasını söyleyin. Siz de bebeğinizin eğer kendinden geçmiş bir durumu varsa hemen acil müdahaleye başlayın. Acil servis gelene kadar bu acil müdahaleyi yapmaya devam edin.

Bu arada bebeğinizin neyden zehirlendiğini ya da içtiği veya yuttuğu zehirli maddenin ne olduğunu anlayın. Etiketini ve kutusunu alın. Acil servis görevlilerini aradığınız zaman size bazı acil şeyleri yapmanızı isteyecektir. Ve sizden bazı bilgiler talep edecektir. Dolayısıyla bebeğin ne yuttuğunu, ne kadar yutmuş olabileceğini, etiket bilgilerini, kutusunu v.b. bilgileri bilmeniz gerekir.

Eğer bebeğinizin bilinci kapalıysa ve nefes alıp vermesi çok zor duruma geldiyse ilk acil müdahaleyi sizin yapmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hatta çocuğunuzu ilk zehirlenmiş olduğunu gördüğünüz anda bebeğinizin tepkisiz bir şekilde yatıyorsa ve yanınızda başka bir kişi varsa o kişi acil servisi arasın ve siz de acil müdahaleyi yapın.

Bazıları bebeğe zehirlenme durumunda su içirme, yoğurt yedirme gibi uygulamalar yapmaktadırlar. Bunların kesinlikle olmaması gerekir. Bebeğe ağızdan bir yiyecek maddesi veya içecek maddesi vermek tehlikeli olabilir. Bunu sadece acil servisi aradığınızda eğer acil servis görevlileri bu konuda bir yönerge verirlerse yapabilirsiniz. Ne yapılacağını eğer kişi bilmiyorsa acil yardım görevlilerinin telefonda belirttikleri şeyleri yapmalıdırlar. Diğer yandan bebekte kusma vakası varsa bebeğin kusmuktan boğulmaması için yatar vaziyette bebeğin başını yana doğru çevirmek doğru davranış olacaktır.

Kimileri zehirlenme durumunda çocuğu kusturma yoluna gitmektedir. Fakat bu yöntemin de zararlı yönleri olabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken şey şudur. Zehirlenme vakası için acil yardım telefonla arandığı zaman telefondaki kişiye bebeğin durumuyla ilgili bilgi verilir. İşte bu verilen bilgiler çerçevesinde eğer telefondaki hekim bebeği kusturmanızı söylerse bunu yapın. Aksi halde bebeği kusturmaya çalışmayın.

Bazen bebekler zehirli maddeyi yutsalar da bir süre bebekte kötü yönde belirtiler olmayabilir. Belirtiler sonra da ortaya çıkabilir. Bu durumda bile yine acil servisi, arayıp hiç değilse durumu haber vermek ve yapılabilecekleri öğrenmek gerekir.

Öncelikle yapmanız gereken bebeğin solunum yolarını açmaktır. Bebek sert ve düz bir zeminde yatırılmalıdır. Bebeğiniz yatar vaziyetteyken başını hafifçe geriye itin. Ağız ve burun bölgesi biraz yukarı kalkmış olacak. Yani başı kalp sevisinde olacaktır. Hemen göğsünü kontrol ederek nefes alıp vermediğine bakın. Nefes alıp vermiyorsa bebeğin burnunu kapatarak ağzını açın. Siz de kendi ağzınızla bebeğin ağzını iyice kapatacak şekilde bebeğe nefes vermeye çalışın. Bunu 2 defa bebeği fazla zorlamadan ve sarsmadan sakince yapın. Bunu 2 saniye kadar uygulayın. Sonra göğsünün inip kalkmadığına bakın. Eğer yine nefes alıp vermiyorsa bu işlemi tekrarlayın.

Sonra yapılacak işlem hiç zaman kaybetmeden seri bir şekilde bebeğin nabzını kontrol etmektir. Bebeğin nabzını kontrol etmek için işaret parmağı ve orta parmağınızı birleştirerek bebeğin sağ kolunun üst kısmında iç bölgesine dokunarak ve hafifçe basınç uygulayarak nabzının atıp atmadığını kontrol edebilirsiniz. Unutmayın ki bu işlemi olabildiğince çok çabuk yapmalısınız.

Eğer bebeğin nabzını hissederseniz tekrar aynı şekilde suni tenefüs yapılarak hava verilmesi gerekir. Eğer bebeğin nabzı atmıyorsa bu sefer göğsüne basınç yapmaya çalışın. Bunun için işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek meme uçlarının hemen altına hafifçe basınç uygulayın. Bu basın düzenli aralılarla olmalıdır. Bu göğüs basıncını 30 defa uygulayın. Sonra 2 defa tekrar hava verin. Her basınç uyguladığınızda göğüs aşağı inecek ve basıncı bıraktığınızda yukarı çıkacaktır. İkinci basıncı uygularken 1 saniyeden biraz daha az bir süre bekleyin ve tekrar uygulayın. Basınç uygulaması bittikten sonra nabzını tekrar kontrol edin. Eğer nabzı atıyorsa tekrar hava vermenize gerek yoktur. Eğer hala nefes alıp vermiyorsa bebeğe suni tenefüs yapmaya acil yardım gelene kadar devam edin.

Ebeveynler zehirlenme vakaları için aslında önceden gerekli önlemleri almalıdırlar. Bu açıdan özellikle ev ortamı çocuklar için çok güvenli olmalıdır. Temizlik malzemeleri, ilaçlar, sinek ve böcek ilaçları v.b. bebek için tehlike teşkil edecek şeyler bebekten uzak tutulmalıdır. Özellikle bebeklerin iyice hareketli oldukları ve kendi kendilerine evde dolaşabildikleri dönemlerde bunlar bebeklerin ulaşamayacakları yerlerde tutulmalıdır. Ayrıca bu maddeler güvenli kaplarda saklanmalıdır.

Bebeğin açamayacağı kaplar olmalıdır. Bu maddelerin koyulduğu dolapların da kilitli olmalarında fayda vardır. Özellikle anneler ev temizliği sırasında çocuklarını iyi takip etmeli ve temizlik malzemelerinden uzak durmalarını sağlamalıdırlar. Ayrıca çocuğa temizlik malzemeleri ve ilaçlardan uzak durmaları telkin edilmelidir. Diğer yandan ev temizliğinde kullanılan temizlik maddeleri de aşırı derecede zehirli özellikler barındırmayanlardan seçilmelidir.

Aslında ebeveynlerin bu gibi acil durumlarda neler yapmaları gerektiğini bilmeleri için bu konularda bir kursa gitmeleri de faydalı olacaktır. Örneğin bir zehirlenme vakasında bebeğe nasıl müdahale edileceğini bilmek anne ve baba için büyük avantaj sağlayacaktır. Bunu da iyi bir kurs programıyla yapabilirler.

Yayınlanma Tarihi : 17.10.2011

20160

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim