Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE YUMURTA ALERJİSİ BELİRTİLERİ VE EVDE TEDAVİSİ

bebek-yumurta-alerjisiBEBEKLERDE YUMURTA ALERJİSİ BELİRTİLERİ VE EVDE TEDAVİSİ

 

Yumurta bebeklerde alerjiye yol açma potansiyeli en yüksek besinler arasındadır ( Bebeklerde En Alerjik Besinler ) . Besin alerjisi bilindiği gibi normalde bir besinde zararsız görünen bir proteine karşı vücudun bağışıklık sisteminin anormal bir tepki ererek alerjik reaksiyona yol açmasıdır. Bu durumda vücut antikor üreterek bununla mücadele eder. Eğer bebeğinizde yumurta alerjisi veya başka bir besin alerjisi varsa bunun etkisi 30 dakika içinde görülebilir.

 

Bebeklerde yumurta alerjisi belirtileri

 

Yumurta alerjisi bebeklerde kendisini çeşitli belirtilerle gösterir. Bu belirtiler şunlardır:

 

Egzama ( Atopik Dermatit )

 

Bebeklerde yumurta alerjisi egzama ( atopik dermatit ) olarak adlandırılan bir cilt sorunu ile kendini gösterir. Bebekte egzama olduğu zaman cildi kuru, kızarık, kaşıntılı ve döküntülü olur. Bu daha çok bebeğin yüz bölgesinde, dirsek içlerinde ve diz arkasında görünür. Bu belirtiler bebek yumurtayı yedikten sonra 30 dk. içinde görülmeye başlayabilir.

 

Emzirilen bebeklerde eğer anne yumurta yediyse yumurta yedikte sonra anne sütü bebekte alerjik bir reaksiyona yol açabilir, tabi bebeğin yumurtaya alerjisi varsa.

 

Yumurta alerjisi olan bebek egzama belirtilerinden dolayı oldukça mızmız ve rahatsız görünebilir. Çünkü yaşadığı kaşıntı gibi belirtileri bebeği oldukça rahatsız edebilir.

 

Eğer bir bebeğin anne ve babasında veya diğer aile üyelerinde yumurta alerjisi varsa bebekte de olma riski daha yüksektir.

 

Mide-bağırsak sorunları

 

Yumurta alerjisi olan bebeklerde mide-bağırsak sorunları da görülür. En yaygın yaşanan belirtiler karın ağrısı, ishal, kusma gibi belirtilerdir. Ağız çevresinde şişkinlik veya kaşıntı da belirtiler arasındadır. Bu belirtiler yumurta içeren bir besini bebeğe edindikten sonra da görülebilir. Yumurta yiye bir anne bebeğinizi emzirdikten sonra da görülme riski vardır. Bebeklerin çok azında da mide-bağırsak sorunları çok daha şiddetli yaşanabilir. Bebekte şiddetli sindirim sorunları görülebilir. Kanlı ishal, asit reflü, yutmada zorluk bu belirtiler arasındadır.

 

Anaflaksi

 

Anaflaksi yumurta alerjisi olan bir bebekte görülebilecek en tehlikeli durumdur. Ani gelişir ve bebeğin yaşamını tehdit eder. Alerjik reaksiyon vücudun birkaç bölümünde görülebilir. Anaflaksi durumunda bebekte öksürük, solunum zorluğu, hırıltı, ciltte şişkinlik ve kaşıntı oluşur. Yumurta alerjisine bağlı olarak bebeklerin ve küçük çocukların %10 unda anaflaksi gelişebilir.

 

Bebekte yumurta alerjisi görülürse ne yapmak gerekir?

 

Bebeğinizde yumurta alerjisi belirtileri görülürse aşağıdaki adımlar izleyin:

 

1. Bebeğinizi cildiniz ve ağzını yıkayın. Bu alerjinin ciltte yol açtığı belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

 

2. Bebeğinizde cilt belirtilerinin daha da kötüleşmesini önlemek ve iltihaplanma, kaşıntı, döküntü gibi belirtileri azaltmak için bebeğinize hidrokortizonlu krem uygulayın.

 

3. Bebeğinize 1 doz oral antihistamin ilacı verin. Bu ilaçların otc olanları mevcuttur. Eğer bebeğinizin hekimi bu durumlar için daha önceden bir ilaç tavsiye ettiyse bu ilacı hekiminizin  önerdiği şekilde ve dozda bebeğinize uygulayın.

 

4. Bebeğinizin diyetinden yumurtayı ve yumurta içeren besinleri çıkarın.

Yayınlanma Tarihi : 22.02.2016

11969

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim