Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE UYKU PROBLEMİ

bebeklerde uyku problemi

BEBEKLERDE UYKU PROBLEMİ

Bebeklerin gelişimi için uykunun çok önemli bir etkisi vardır. Bebekler bir nevi uykuda büyürler. Bir anne baba için özellikle anne için bebeğin bakımı, büyümesi gurur verici bir süreçtir. Bütün anneler bundan büyük bir zevk alırlar.

Fakat bebek bakımı zannedildiği gibi kolay değildir. Meşakkatli yönleri de vardır. Bebeklik sürecini zor yapan durumlardan biri de bebeklerin uykusudur. Daha doğrusu uyku düzenidir. Bebekler öyle zannedildiği gibi mışıl mışıl uyumazlar. Özellikle ilk birkaç ay annelere büyük sorunlar çıkarırlar. Yani bebeğin uykusuyla ilgilenmek kolay değildir.

Özellikle geceleri sık sık uyanmaları bir anne için hatta baba için yıpratıcı, stresli, katlanılmaz olabilir. Hatta yapılan bazı araştırmalar anne ve babaların bebekte en çok şikayet ettikleri konunun geceleri sık sık uyanmaları olduğunu belirtmektedir. Bazı bebekler sıklıkla geceleri 6-7 kez uyanabilmektedir. Bu durumda anne de 6-7 kez uyanmak durumunda kalmaktadır. Annenin uykusunun bu derece bölünmüş olması onu yorgun, sinirli ve stresli yapmaktadır. Yaşam kalitesini düşürmektedir.

Genel olarak baktığımızda bebeklerin yarısından fazlası ilk 3 ayda özellikle gece vakti düzenli olarak uyumaya geçmektedir. Onu takip eden 6 ay sonra da yani ortalama 9 aylık olduklarında bebeklerin çok büyük bölümü bu düzenli uyku alışkanlığını kazanmış olurlar. Bebeklerin küçük bir bölümü bu süreden sonra hala gece uykusu konusunda anne ve babalarına zorluk çıkarabilmektedirler.

Genelde bebeklerin uykuları belli bir düzene göre işler. Yani pek değişmesi beklenmez. Ama bu her zaman böyle olmaz. Bebeğin yaşamındaki düzenin değişmesiyle bebeğin uyku düzeni de değişebilir. Mesela bebeğin beslenme alışkanlığı ve düzeninin değişmesi onun uyku düzenini de değiştirebilir. Dolayısıyla bebeklerin yaşam düzenin de ve uyku düzeninde standart bir uygulama beklememek gerekir. Hatta bu bebekten bebeğe bile değişir.

Bebeklerin uykusunda belli bir zaman sonra anne ve baba olarak bebeği yalnız başına yatmasına ve uykuya dalmasına da alıştırmak gerekir. Bir bebeği her zaman annenin uyutması, o uykuya dalana kadar yanında beklemesi yanlıştır. Böyle olursa bebek uzun süre anne ve babadan bağımsız olarak uyuyamaz ve bu da anne ve baba için çok yıpratıcı olacaktır. Ayrıca bu durum bebeğin kendine has bir uyku düzeni geliştirmesini de engelleyecektir. Bebeklere uyku konusunda anne ve babalar tarafından sağlıklı bir alışkanlığın kazandırılması gerekir.

Bebeklerin uyku düzenleri her zaman mükemmel işlemez. Sorunlar olabilir. Tabi bu sorunlar anne babalar açısından da zorluklar çıkartacaktır. Bu sorunların aşılmasının en önemli çözümü de bebeğe uyku alışkanlığının kazandırılmasıdır. Mesela bebekler veya çocukları genelde akşam yemeklerde sonra uyutmak gerekir. Kendimizden de biliyoruz ki bebek büyüdükçe bu konuda anne ve babaya zorluk çıkarabilmektedir. Mesela erkenden yatağa girmeyip, televizyon seyretmek isteyebilirler. Uygun olmayan bir yerde yatmak isteyebilirler. Aslında bebeğe küçük yaştan itibaren uyku saati ve yeri hakkında bir düzen kazandırılırsa onlar da bu konuda pek zorluk çıkarmayacaklardır. Diğer yandan bebek uyurken uyuduğu mekanın sessiz ve karanlık olmasına dikkat edin. Çünkü gürültü ve ışık bebeğin uyku düzenini bozarlar.

Uyku düzeni bebeklerin psikolojik sağlıkları açısından da önemlidir. Sürekli değişen uyku düzenleri onları psikolojisini de yıpratacaktır. Bu düzensizlik bebeklerin uyku sorunları yaşamalarına yol açacaktır. Bebeklerin uyku düzeni tutturmalarında anne ve babaların da rolü vardır. Yani bebekler anne ve babasını bu konuda rol model alabilir. Mesela anne ve baba geç saatlere kadar uyanıklarsa bebek de biraz büyüyüp bazı şeyleri algılamaya başlayınca, anne ve babası gibi geç uyuma eğilimi gösterecektir. Dolayısıyla bu konuda bilinçli hareket etmek gerekir.

Ayrıca çocuklarda şu gibi uyku problemleri de görülebilir. Uykuda altına çiş yapma, uykuda yürüme, konuşma, ağlama v.b. bu problemler aslında bebek belli bir yaşa gelince ortadan kalkabilir. Fakat daha uzun süreler ortadan kalkmıyorsa başka bir psikolojik problem olabilir. Mesela bazı çocuklar okul döneminde bile altını ıslatmaya devam etmektedir. Bu çocukla ilgili başka bir psikolojik kökenli bir sorun olduğunu gösterir.

Diğer yandan bazı çocuklarda gece terörü denen durumlar da görülebilir. Gece teröründe çocuk uykudayken aniden bağırabilir. Nefes almaları sıklaşabilir. Kalbi küt küt atar. Büyük bir korku yaşamıştır. Aşırı derecede terler. Gece terörünün en önemli nedeni çocuğun yaşamış olduğu belirgin bir kötü olay olabilir. İstenmeyen bir deneyim yaşamış olabilir. Korku dolu bir şey olmuş olabilir. Onu etkileyen psikolojik bir sarsıntı olabilir. Eğer bu gece terörü olayı sık sık yaşanıyorsa aslında onu bir hekime göstermekte fayda vardır. Belki onun bu tür bir şeyi yaşamasına yol açan başka bir sorunu olabilir. Diğer yandan bir sorunu olmasa bile sık sık bunun yaşanması psikolojik bir duruma işaret eder. Bu konuda bir uzmandan yardım almak gerekir.

Anne ve babalar olarak şunu bilmek gerekir. Uyku bir bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bebeklerin yaşayacakları uyku problemleri onların gelişimlerini de olumsuz etkileyecektir. Eğer bu uyku problemleri psikolojik kaynaklıysa bu konuda biz uzmandan yardım almanız yerinde olacaktır

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

10108

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim