Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE UYKU APNESİ

bebeklerde uyku apnesiBEBEKLERDE UYKU APNESİ

Uyku apnesi bebeğin uykusunda nefes alıp vermesinin gece boyunca sürekli yarıda kesildiği ( solunum durması ) ciddi bir sorundur. Uyku apnesinin en çok bilinen 2 çeşidi vardır. Obstrüktif uyku apnesi ve merkezi uyku apnesidir.

Merkezi uyku apnesi 1 yaşından küçük bebeklerde en sık görülen uyku apnesi çeşididir. Yetişkinlerde ve 1 yaşından büyük çocuklarda ise obstrüktif uyku apnesi daha çok görülür.

Uyku apnesi için hangi bebekle daha bir risk altındadır?

Öncelikle her bebekte uyku apnesi sorunu görülebilir. Fakat prematüüre doğan bebeklerde çok daha fazla yaygın olan bir durumdur.

Uyku apnesinin nedenleri nedir?

Bebeklerde merkezi sinir sisteminin tam olarak olgunlaşmamış olması en çok görülen nedendir. Ayrıca bebeğin beynindeki bir kanama, bebeğin çeşitli zehirli maddelere ve bir takım ilaçlara maruz kalması, doğum kusurları, enfeksiyon, solunum rahatsızlıkları, mide ve bağırsak hastalıkları ( reflü v.b. ), vücut kimyasındaki dengesizlikler ve kalp-damar hastalıkları gibi nedenler bebeklerde uyku apnesine yol açabilir.

Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Bebeğin nefes alıp vermesi uyku sırasında durur. Uykudaki solunum durması 20 saniye ve daha fazla olabilmektedir. Daha büyük çocuklarda ise bu süre 10 saniye kadara olabilmektedir. Bu solunum durmaları uyku sırasında tekrarlanabilmektedir.

Ayrıca uyku apnesi sorunu olan bebeklerde gün içinde huzursuzluk ve mızmızlık, uyurken hırıltı, horlama, huzursuz uyku gibi belirtiler de görülebilir.

Uyku apnesinin tehlikeleri nelerdir?

Uyku apnesi bir bebekte ölümcül olabilmektedir. Uyku sırasında solunum durmasından dolayı kandaki oksijen seviyesi düşer ve karbondioksit seviyesi yükselir. Bu özellikle daha küçük bebeklerde bradikardi ( kalp atım sayısının azalması ) denilen durumun gerçekleşmesine yol açar. Ayrıca bebeklerde ani bebek ölümleri denen durumun yaşanması ihtimalini de yükseltir. ( Ani Bebek Ölümleri Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler )

Uyku apnesi nasıl teşhis edilir?

Eğer hekim bebekte uyku apnesinden şüphelenirse bir dizi testler yapacaktır. Bu testler nefes alıp vermesinin izlenmesi, kalp atım sayısı, kandaki oksijen seviyesi gibi testlerdir. Ayrıca bebeğin hekimi gerek görürse bir uyku uzmanından da yardım alacaktır. Testler sırasında uyku boyunca bebeğin beyin dalgaları, göz hareketleri de izlenir.

Bebeğin sonlumu uyku sırasında durduysa ne yapmak gerekir?

Eğer böyle bir durum olduysa bebeği hafifçe dürterek buna yanıt verip vermediği gözlenir. Eğer yanıt vermiyorsa hemen 112 acil servis aranarak yardım çağırmalıdır. Eğer bebeğin cildinde morarma varsa bu olağan bir durum değildir. Ayrıca ambulans gelene kadar bebeğin nefes alıp vermesini sağlayacak yeniden canlandırma yöntemi uygulanmalıdır. ( Bebeğin nefes alıp vermesini sağlayacak yöntem )

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Bebeklerde Huzursuz Uyku

Bebeklere Uyku Alışkanlıkları Kazandırmak

Bebeklerde Uyku Problemi

Yayınlanma Tarihi : 08.05.2012

29329

defa okundu

+ Yorum Yap

  • tuğba çelik - 12-11-2014 18:57:07

    merhaba.uyku apnesi olan bebeğime anlatılan önlemler dışında beni uyaran bir sistem veya cihaz var mı?
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim