Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE TOKSİK ERİTEM

bebeklerde toksik eritemBEBEKLERDE TOKSİK ERİTEM

 

Bebeklerde toksik eritem yeni doğan bebeklerin hemen hemen yarısında görülen bir cilt sorunudur. Yaygın bir cilt sorunu olup cilt döküntüleri şeklinde kendini gösterir fakat zararsızdır.

 

Toksik eritem genelde yeni doğan bebeklerde doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve sıklıkla 1 hafta içinde kendi kendine geçer.

 

Bebeklerde toksik eritem cilt sorununun neden bilinmemektedir. Sorunun oluştuğu cilt bölgesinde bir bakteri veya virüs bulunmamaktadır. Bulaşıcı bir sorun değildir ve tıbbi bir tedavi gerektirmez. Kendi kendine geçer.

 

Toksik eritemde döküntü olan yerlerde sarımsı veya beyaz küçük ser t yumrular oluşur. Bazen bu yumruların içi irin gibi görünen bir sıvı ile dolabilir. Bazen bu tür yumrular oluşmaz. Sadece lekeli kızarık bir bölge oluşur.

 

Bebeğin cildindeki döküntüler genelde yüz, kol ve bacaklarda görülür. Vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir ve çok fazla cilt bölgesini de kaplayabilir. Genelde avuç içi ve ayak tabanını etkilemez.

 

Bebekte toksik eritemin diğer sağlık sorunlarıyla bir ilgisi yoktur. Zararsız bir sorundur ve bebeğe rahatsızlık vermez. Bebeğin normal cilt bakımındaki hekimin tavsiyelerini takip etmek yeterlidir.

Yayınlanma Tarihi : 06.02.2014

12220

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim