Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SÜT ALERJİSİ

bebeklerde süt alerjisi

BEBEKLERDE SÜT ALERJİSİ

 

Bazen inek sütü bazı bebeklerde süt alerjisi dediğimiz alerjik duruma yol açabilmektedir. Bebekler 1 yaşına kadar anne sütünü aldıktan sonra 1 yaşından sonra süt olarak inek sütünü tüketmeye başlayabilirler. Çünkü inek sütü barındırdığı kalsiyum minerali yoluyla bebeklerin gelişiminde önemli bir rol oynar.

( Çocukların Diyetinde Kalsiyum )

 

Süt alerjisi ortalama olarak her 10 bebekten 1 tanesinde görülebilmektedir.  Süt alerjisi durumu genelde 2-3 yaş civarlarında ortadan kalkar. Kimi bebeklerin aile geçmişinde alerjik hastalıklara yatkınlık gibi bir durum söz konusu ise bu tür bebeklerde süt alerjisi görülmesi riski daha fazladır.

 

Bebeklerde inek sütü alerjisi 1 yaşından önce de görülebilir. Eğer bebek anne sütüyle besleniyorsa annenin içtiği inek sütü bebekte alerjiye yol açabilir. Bu durumda annenin diyet programını buna göre tekrar düzenlemesi gerekir. Bebeklerin ilk 6 ay anne sütüyle beslenmeleri çok önemlidir. Çünkü ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde ilerde inek sütü alerjisinin görülme riski daha az olmaktadır.

 

Bebeklerde süt alerjisi belirtileri

 

Bebeklerde süt alerjisinin belirtileri arasında astım, egzama, ciltte kaşıntı, öksürük, hırıltılı nefes alma, solunum yolu iltihabı, gelişim geriliği, burun akıntısı, gaz sancısı, iştah kaybı, kendini yorgun ve huzursuz hissetme, kabızlık gibi belirtiler görülür. Süt alerjisinde bebeklerde ishal belirtileri de grülebilir. Tabi bu belirtiler aniden de ortaya çıkabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken bebeği bir hekime göstermektedir.

 

Bebeklerde süt alerjisine yol açan etkenler ve önlemler

 

Bebekte süt alerjisine inek sütünün yanında süt ürünleri de kimi zaman yol açabilmektedir. Eğer bebeğin inek sütüne karşı alerjisi ortaya çıktıysa inek sütünün yerine keçi sütü, koyun sütü gibi sütleri vermek de bebekte alerji yapabilir. Ayrıca süt ve süt ürünleri bebeğe bir süre verilmez. Takip eden zamanlarda bebeğin inek sütüne alerjisinin geçip geçmediği kontrol edilir. Devam ediyorsa mevcut durum sürdürülür.

 

Şunu da unutmamak gerekir ki bebeğin inek sütünden alacağı kalsiyum değerini bu sefer başka ürünlerden karşılaması gerekecektir. Bunun için de bebeğe portakal suyu verilebilir. Portakal suyunu da kaynatılmış suyla biraz karıştırarak vermek gerekir. Ayrıca portakal suyunu bir seferde çok fazla vermemek ve azar azar vermek bebeğin portakal suyuna alışması içinde daha faydalıdır. Katı gıdalarla beslenen bebeğe brokoli, lahana gibi sebzeler de verilebilir. İnek sütüne alerjisi olan bebeklere yumurta, balık, kuruyemiş gibi besinler alerjik etkiler yapabilir.

Yayınlanma Tarihi : 03.01.2012

8445

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim