Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SU ZEHİRLENMESİ

bebeklerde su zehirlenmesiBEBEKLERDE SU ZEHİRLENMESİ

 

Su biz yetişkinlerin sağlıklı yaşamı için önemli bir sıvı kaynağıdır. Fakat söz konusu bebekler olduğu zaman bebeklere su içirilmesi konusunda dikkatli olmak gerekir. 1 yaşın altındaki bebeklerde özellikle ilk 6 aylık bebeklere su içirilmesi dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Çünkü özelikle ilk 6 aylık bebeklere su içirmek bebekte su zehirlenmesi denilen duruma yol açabilir.

 

6 aydan daha küçük bebeklere çok fazla su içirmek anne sütündeki ve mamadaki besinleri bebeğin iyi absorbe etme yeteneğini azaltabilir. Ayrıca su bebeğin olduğundan daha çok tok tutar ve bu da bebeğin gerekli olan besinlerden yeterli beslenmesini engeller.

 

Birkaç yudum su bebeklere zararlı olmayabilir. Fakat bunu da ilk olarak bebeğin hekimine danışmak gerekir. Bebeğin hekimi onay vermedikçe ilk 6 ay bebeğe su içirilmemelidir.

 

Bebeklere çok fazla su içirmek bebeğin vücudundaki normal sodyum düzeyine zarar verir ve bu da bebekte nöbetlere, komaya, beyin hasarına ve hatta ölüme neden olur. Bu bebekte oluşan su zehirlenmesi vakasının bir sonucudur.

 

Anne sütü veya mamalar ilk 6 ay bebeğin ihtiyaç duyduğu bütün sıvı ihtiyacını karşılamaktadır. Eğer anne bebeğin ek sıvı alma ihtiyacı duyduğunu hissederse bunu ilk olarak bebeğin hekimine danışarak bebeğe su verilip verilmeyeceğini, ne kadar su verebileceklerini öğrenmeli ve onaylatmalıdırlar.

 

Bebeklerde su zehirlenmesinde en hassas organ beyindir. Beyindeki hasar bebeği önemli düzeyde etkileyebilir. Daha büyük bebeklerde su zehirlenmesinin etkileri kendisini davranış değişiklikleri olarak gösterebilir. Bebek şaşkın ve uykulu bir halde olabilir ve kazalara daha yatkındır. Ayrıca kas krampları, bulanık görme, koordinasyon bozukluğu, mide bulantısı, kusma, düzensiz solunum, güçsüzlük su zehirlenmesi sonucu oluşabilecek belirtiler arasındadır. Eğer bebekte bu belirtiler varsa bebeğin hekimini arayarak bilgi vermek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 20.07.2015

3228

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim