Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SU KAYBI

bebeklerde su kaybıBEBEKLERDE SU KAYBI

Bir bebekte su kaybı olması vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı alamaması ve böylelikle vücutta sıvı yetersizliğinin meydana gelmesidir.

Bir bebeğin çeşitli yollarla kaybettiği ( ishal, kusma, ateş, terleme v.b. ) sıvıyı tekrar geri alması gerekir.

Bebekteki sıvı yetersizliği düşük düzeyde, orta düzeyde, şiddetli düzeyde ve hatta yaşamı tehdit edecek düzeyde olabilir.

Bebekler su kaybına ve dolayısıyla vücutta sıvı yetersizliğine yetişkinlere göre daha yatkındır. Bu sıvı yetersizliği hızlı bir şekilde tehlikeli bir hal alabilir.

Bundan dolayı bebekte sıvı yetersizliği belirtilerinin olup olmadığını iyi gözlemek gerekir.

Aşağıdaki belirtilere bakarak bunu anlamaya çalışmak gerekir.

1. Bebeğin 6 – 7 saatten daha uzun bir süredir altını ıslatmaması

2. İdrarının koyu renkli ve normalden daha çok kokulu olması

3. Enerjisinin düşük olması ve uyuşuk görünmesi

4. Ağız ve dudaklarında kuruluk

5. Ağlarken gözyaşının olmaması

Ayrıca aşağıdaki belirtiler ise bebekteki durumun daha ciddi olduğunu göstermektedir.

1. Gözlerinde çukurlaşma

2. El ve ayaklarında soğuma ve lekelerin görülmesi

3. Aşırı uykulu görünme

4. Bıngıldaklarda çökme

Bebekte ciddi su kaybı belirtileri görülürse ne yapmak gerekir?

Eğer bebekte ciddi düzeyde su kaybı belirtileri görülüyorsa bir an evvel en yakın bir acil servise götürmek gerekecektir. Bu durumda sıvı dengesi yerine gelene kadar damardan sıvı alımı gerekebilir.

Diğer taraftan bebeğin hekimini de arayarak tavsiyelerini almak iyi olacaktır. Muhtemelen bebeğin hekimi de bebeğin iyi olup olmadığından emin olmak için görmek isteyebilir.

Bebekteki hafif düzeyde su kaybının tedavisi nasıldır?

Bebekteki hafif düzeyde su kaybı belirtilerinde bebeğe daha fazla sıvı verilmelidir. 3 aylıktan daha küçük bebeklerde hekim formül bir takviye verebilir. Anne sütünü daha sık aralıklarla vermeye devam etmelidir ( özellikle ishal gibi bir vaka varsa ). 3 aylık ve daha büyük bebeklerde ise hekim anne sütü ve formül bir takviyeye ek olarak özel bir sıvı ( su ve tuz kaybını yerine getirmek için ) önerebilir.

Bebekte su kaybı riskine karşı hangi önlemler alınmalıdır?

Bebeğin özellikle sıcak havalarda ve hasta olduğu zamanlarda bol sıvı almasını sağlamak gerekir. Bebek eğer emziriliyorsa düzenli olarak emzirilmeye devam etmelidir. 6 aylık ve daha büyük bebeklerde ise özellikle katı gıdalardan sonra azar azar su takviyesi yapılabilir.

6 aydan küçük bebeklere ise su takviyesi için hekime danışmak gerekir. Çünkü hekime danışmadan içirilecek su bebek için zararlı olabilir. 6 aydan küçük bebek için sıvı alımı konusunda bebeğin hekimine danışmakta fayda vardır.

Katı gıdalar ve diğer sıvı besinlerle beslenmeye başlayan bebeklerde ise özellikle yaz aylarında bol sulu gıdalar ( çorba v.b. ) ve özelikle evde hazırlanmış meyve suları içirilebilir.

Çünkü yaz aylarında bebeklerin vücut ısıları da artacağı için sıvı kaybı daha fazla olur. Ayrıca bebeklere yazın daha hafif ve serin tutacak kıyafetler giydirmelidir. Kat kat giydirerek vücut ısısını artırmamak gerekir. ( Bebeği Aşırı Sıcak Tutmak )

Özellikle yaz aylarında bebeği çok sıcak havalarda dışarı çıkarmamak gerekir. Dışarı çıkılacak ise 10:00 – 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermelidir. Dışarıda mutlaka bebeğin başına şapka giydirilmelidir. ( Bebeği Güneşe Karşı Korumak )

Yayınlanma Tarihi : 07.06.2012

12519

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim