Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SOSYAL GELİŞİM

bebeklerde sosyal gelişim

BEBEKLERDE SOSYAL GELİŞİM

Bebekler doğdukları andan itibaren dünyaya açık haldedirler. Yani sürekli bir öğrenme süreci içinde bulunurlar. Zaman içinde hayatı öğrenirler. Bebeğin yetişmesinde tabiî ki ebeveynler özellikle anneler çok önemli yer tutar. Bebeğin fiziksel, psikolojik, duygusal, sosyal, zihinsel ve bilişsel gelişiminde anne ve babaların ( özellikle ) önemli bir rolü vardır.

Bebek doğduğu andan itibaren annesi onun her şeyidir. Anne bir bebeğin her ihtiyacı ile ilgilenen bir kişidir. Bu süreç anne ve bebek arasında güçlü ilişkilerin kurulmasına yardımcı olur. İşte bebek bu süreçte zaman içinde sosyalleşmeyi de öğrenir. Annesinin yapıp ettiklerini zihninde yerleştirir ve depolar. Yemek yemeyi, temizliği, arkadaşlarıyla oyun oynamayı, insanlarla ilişkileri, nezaket kurallarını, toplu yaşama kurallarını, ev ve aile yaşamını, güvenliği ve aklınıza gelebilecek her şeyi bu sosyalleşme süreci içinde öğrenir.

Tabi her bebek bir sosyalleşme sürecinden geçer. Fakat her bebek istenen, toplumca genel kabul gören bilgilerle donanıp, hareket etmeyebilir. Yani farklı bireyler olarak yetişebilirler. İşte bu, bebeğin zaman içinde bu süreci nasıl yaşadığıyla ilgilidir. Kimi bebek toplumca saygın bir insan olarak yetişebilir kimisi de asosyal, suça yatkın, kavgacı v.b. bir insan olarak yetişebilir. Tüm bu şeylerin temelleri bebeklik ve çocukluk dönemindeki sosyalleşme sürecinde atılır.

Sürekli hor görülen, ihtiyaçları karşılanmayan, engellenen, dövülen, dışlanan çocuklar maalesef genellikle sorunlu bireyler olarak yetişmektedirler. Topluma uyum sağlayamamakta ve toplumca dışlanmaktadırlar. Kendisine şans verilen, sevilen, desteklenen, ihtiyaçları karşılanan bebek ve çocuklar ise daha şanslı oluyorlar ve sosyalleşme süreçleri başarılı bir şekilde işliyor.

Burada tabi temel görev anne ve babanın oluyor. Bebeğe iyi bir ortam hazırlamak, iyi bir eğitim ve öğretim süreci sağlamak, onu desteklemek, koşulsuz sevgi sunmak, onu bir birey olarak kabul etmek bir bebek için gerçekten çok önemlidir. Bu tür bebekler sağlıklı bireyler olarak yetişme konusunda daha şanslı olmaktadırlar. Dolayısıyla bebeklerin ve çocukların sosyal gelişim süreçlerini önemseyip ona göre bilinçli adımlar atmak çok önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

6555

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim