Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SOĞUK ALGINLIĞI NASIL GEÇER?

bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçerSoğuk algınlığı üst solunum yollarındaki viral bir enfeksiyon sonucu oluşur. Bebeklerde soğuk algınlığı görüldüğünde belirti olarak burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma gibi belirtiler görülür. Ortalamaya göre bebekler ilk 2 yıllık zaman içinde 8 – 10 defa soğuk algınlığı geçirirler. Bunda tabi ki, bebeklerin bağışıklık sisteminin yeni gelişmeye başlamasının önemli rolü de bulunmaktadır.

 

Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi için soğuk algınlığı ilacı verilmeli mi?

 

Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisinde çocuk doktorları genelde soğuk algınlığı ilacı veya ilk 2 yıl boyunca aspirin kullanmayı önermemektedir. Fakat diğer taraftan bebeklerde soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek ve tedaviye yönelik olarak çeşitli çözümler de vardır.

 

Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl geçer?

 

Eğer bebeğinizde soğuk algınlığı belirtileri varsa, bebeğiniz soğuk algınlığı geçiriyorsa aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

1. Bebeğinizi emzirmeye devam edin. Mayoclinic.com bebeklerin soğuk algınlığı geçirdiklerinde ekstra olarak sıvıya ihtiyaç duymadıklarını belirtmektedir. Bebeğinizi emzirmeniz hem soğuk algınlığı belirtilerini gidermede hem de soğuk algınlığını önlemeye yönelik, soğuk algınlığı mikroplarına karşı bebeğinize koruma sağlayacaktır. Çünkü anne sütü bebeğinizi tüm bunlara karşı ihtiyacı olan antikorları sağlamaktadır. Anne sütü daha sonraki yıllarda da solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Örneğin anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonları mama ile beslenen bebeklere göre 5 kat daha az görülmektedir. Bu nedenle anne sütü bebekler için kritik bir besin kaynağıdır.

 

Bebeklerde Orta Kulak Enfeksiyonu

 

2. Bebeğinizin odasında nemlendirici kullanın. Çünkü bebeğinizin odasının havasını nemlendirmek solunumunu kolaylaştırır. Havadaki nem burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtilerini tedavide faydalıdır. Nemlendiricinin daha fazla fayda sağlaması için nemlendiriciyi bebeğe yakın bir yere yerleştirin. Tabi bu durumda bebeğinizin yatağını günlük olarak değiştirin. Çünkü oluşan nem yatağındaki örülerde yastık kılıflarında bakterilere ve küfe neden olur. Böylelikle bakterileri ve küfü önlemiş olursunuz. Nemlendirici cihaz olarak soğuk nem sağlayan nemlendiricileri tercih edin. Sıcak nem veren nemlendiriciler bebeğinizin cildinde haşlanmaya ve yanmaya neden olabilir.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

 

3. Burun açısı aspiratör kullanın. Bu bebeğinizin burun içindeki mukusu temizleyerek burun geçişlerinin açılmasına ve daha rahat nefes alıp vermesine yardımcı olur. Bebeğinizi emzirmeden veya beslemeden önce burnunu mutlaka bununla temizleyin. Aksi halde emzirmeyi ve dolayısıyla bebeğin beslenmesini zorlaştırır. Burun aspiratörünün temizliğini düzenli olarak yapmayı unutmayın. Burun aspiratörünü gün içinde ihtiyaç oldukça birçok defa kullanabilirsiniz.

 

4. Bebeklerdeki soğuk algınlığı tedavisinde mukus inceltici otc salin burun damlası da kullanılır. Bunun bebeğinizi beslemeyen başlamadan 15-20 dk önce her bir burun deliğine damlatarak yapın. İlaç içeren herhangi bir burun damlası kullanmaktan kaçının. Kullanmadan önce mutla kullanım kılavuzunu inceleyin.

 

5. Bebeğinizin yakınlarında sigara içmeyin. Çünkü sigara dumanı gibi tahriş edici etkenler soğuk algınlığı belirtilerini daha da kötüleştirir. Ayrıca sigara dumanı bebeklerde soğuk algınlığına yakalanmayı da tetikleyen bir etkendir. Bebeğinizle ilgilenirken ellerinizi yıkayın. Gün içinde sıklıkla ellerinizi yıkamanız önerilir. Bebeğinizi soğuk algınlığı geçiren, grip olan insanlardan uzak tutun. Ayrıca bebeğinizin oyuncaklarını ve oyun alanını da temiz tutun. Hijyen çok önemlidir.

 

Bebeklerde Soğuk Algınlığı İçin Doğal Tedaviler isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 11.03.2017

4498

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim