Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ŞİŞMANLIK

bebeklerde şişmanlıkBEBEKLERDE ŞİŞMANLIK

Eğer bebeğinizin kilosu konusunda endişe ediyor ve bebeğinizin kilolu olduğunu düşünüyorsanız bu konuyu bebeğinizin hekimine danışın. Zaten rutin hekim ziyaretleriniz sırasında bebeğinizin büyümesi, gelişimi, kilosu en popüler konular arasındadır.

Bebekler he ne kadar ortalama olarak belli bir gelişim süreci izleseler de her bebeğin büyümesi, gelişimi, kilosu birbirinden farklı olabilir.

Rutin hekim ziyaretlerinde pediatri hekimleri bebeklerin gelişim düzeylerini normal gelişim eğrilerine bakarak değerlendirmeye alırlar.  Boyunu, kilosunu, kafa ölçülerini ve vücut kitle indeksini incelerler. Aynı cinsiyet ve aynı yaştaki bebekleri karşılaştıran bir grafik kullanırlar.

Bebeklerinin kilolu olmaması için gerekli hassasiyeti gösteren ebeveynler şunu unutmamalıdırlar ki evet bebeğin kilo kontrolü önemlidir. Fakat bebeklerin normal gelişimleri için diyetlerinde yağa da ihtiyaçları vardır. Aslında anne sütüyle düzenli olarak beslenen bebekler ihtiyaçları olan besini, kaloriyi ve yağ değerlerini almaktadırlar.

Fakat elbet ki özellikle katı besinleri de almaya başlayan bebekler için yağ ve kalori alımı düzeyi de önemlidir. Çünkü aşırı miktarda yağ ve kalori alımı bebekte fazla kilolara neden olarak şişmanlık sorunu yaratabilir.

Bebeklerdeki şişmanlık sorunu bebeğin emeklemesi, yürümesi gibi işlevlerini de geciktirebilir. Bebeğinizde fazla kilolara engel olmak için aşağıdaki önlemleri almanızda fayda vardır.

1.Gebelik döneminiz boyunca kilo alımınızı kontrol altında tutun. Gebelik döneminizde aşırı kilo almanız bebeğinizin doğum kilosunu da oldukça artırabilir. Bebeğinizin doğum kilosunun fazla olması da çocukluk döneminde obezite sorunu yaşamasına yol açabilir.

2. Mümkün olduğu kadar uzun süreyle bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirme öncelikle çocukluk obezitesini önleme konusunda önemli bir husus. Yapılan araştırmalar özellikle ilk 6 ay boyunca düzenli olarak emzirilen bebeklerin emzirilmeyen veya kısa süreli emzirilen bebeklere göre obezite açısından daha fazla risk taşıdıkları ispatlanmıştır.

3. Meyve sularının bebeğinizin diyetinin gerekli bir parçası olmadığını unutmayın. Bebeğinize doğumdan 6. aya kadara meyve suyu vermemeye özen gösterin. Eğer kabızlık sorunu varsa ve tedavi için meyve suyu gerekiyorsa verebilirsiniz. Bebeğinize 6. aydan sonra meyve suyu verirken günlük 120 ml yi geçmemesine dikkat edin.

4. Bebeğinizi sakinleştirmek için başka çözüm yolları bulun. Kimi anneler bebeklerini sakinleştirmek için bebek acıkmasa da emzirme veya onu besleme eğiliminde olmaktadırlar. Bu yanlıştır. Acıkmamış bebeği sakileştirmek için beslemek onda fazla kilolara neden olur. Onu sakinleştirmenin başka yollarını bulun. Nazik bir dokunuş, hafif bir müzik dinletmek, kucakta taşımak, daha sakin bir ortama almak size yardımcı olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 02.08.2013

3741

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim