Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SİNDİRİM SORUNLARI

bebeklerde sindirim sorunlarıBEBEKLERDE SİNDİRİM SORUNLARI

Bebeklerde her ne kadar kusma, yediğini çıkarma, ishal, gaz gibi sorunlar normal kabul edilse de bu tür sindirim sorunları ebeveynleri endişelendirebilir. Çünkü bazı durumlarda bu tür sindirim sorunları başka daha ciddi bir sorunun işareti olabilirler.

Yediğini tükürme ve Reflü

Her bebek en azından yediğinin bir kısmını tükürür. Fakat bazı bebekler diğerlerine göre çok daha fazla yediği şeyleri dışarı çıkarabilirler. Eğer bebeğin çıkardığı şeyler hafif düzeydeyse ve bebekte bir sıkıntı görünmüyorsa bu durum genelde bir sorunun belirtisi değildir. Bununla birlikte yediğini çok fazla geri çıkarıyorsa veya bebekte rahatsızlığa neden oluyorsa bu konunun bebeğin hekimiyle görüşülmesi gerekir. Bebekte asit reflü sorunu olabilir. Hekim eğer bebek formül besin alıyorsa formül besinin değiştirilmesini tavsiye edebilir. Ya da bebeğinizin durumuna göre bir tıbbi tedavi başlatabilir.

Kusma ve ishal

Kusma ve ishal bebekte genelde viral bir enfeksiyonun belirtisidir. Kusma ve ishalle ilgili en önemli sorun bebekte vücudunda sıvı kaybına yol açmasıdır. Dolayısıyla kusması veya ishali olan bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılamak önemlidir. Sıvı kaybına karşı eğer bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa bebeği daha sık emzirmek faydalı olur. Elektrolit solüsyonlar içirilebilir. Bebekte sıvı yetersizliği bebeğin altını daha az sıklıkla ıslatması, tükürük ve gözyaşında azalma, gözlerde kuruluk gibi belirtilerle anlaşılır. Kusma ve ishal eğer uzun sürmezse bu konuda pek endişelenmeye gerek yoktur. Fakat sıvı yetersizliği belirtilerinin görülmesi durumunda mutlaka hekime danışılmalıdır.

Kabızlık

Kabızlık da bebeklerin sık yaşayabilecekleri sindirim sorunlarından birisidir. Özellikle bebeğin katı besinlerle beslenmeye veya inek sütünü içmeye başladığı zamanlarda daha yaygın olur. Katı besinlerle beslenmeye başladığı zaman bebekte kabızlık görünürse bebeğin diyetinden bazı besinleri elimine ederek bebeğe yardımcı olunabilir. Eğe bebekteki kabızlık 3- 4 günden daha uzun sürerse bebeğin hekime danışmak gerekir.

Gaz

Bebeklerde görülen yaygın sindirim sorunlarından birisi de gazdır. Çoğu bebek gaz sancısı çeker. Gaz sancısının en temel nedenleri bebeklerin sindirim sistemlerinin henüz tam gelişmemiş olması ve hava yutmalarıdır. Gaz sancısını hafifletecek otc ilaçlar bu konuda yardımcı olabilir. Bebeğin sırtına masaj yapmak da oldukça iyi gelir. Ayrıca bebekte sırt üstü uzanmışken bacaklarını bisiklet sürer gibi hareket ettirmek de faydalıdır. Gaz sancısı devam ederse ve bebek oldukça rahatsız görünüyorsa hekimine danışmak gerekir.

Bebekteki sindirim sorunları kimi zaman daha ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Belirtileri ne olursa olsun eğer bebek kendini iyi hissetmiyor ve rahatsız görünüyorsa mutlaka bebeğin hekimine danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 21.06.2013

3256

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim