Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SAĞLIKLI BEYİN GELİŞİMİ İÇİN

Bebeklerde beyin gelişimiBEBEKLERDE SAĞLIKLI BEYİN GELİŞİMİ İÇİN

 

Bebeklerin beyin gelişimi hamilelik döneminde başlar ve genç yetişkinlik dönemine kadar devam eder. Bebeklerin beyin gelişimi üzerinde birçok etken olumsuz veya olumlu yönde etkilerde bulunmaktadır.

 

Bebeklerin beyin gelişiminde oyun, kitap okuma, bebekle etkileşimde bulunma, diğer insanlarla birlikte olma gibi etkenlerin faydası bulunmaktadır.

 

Bebeğin sağlıklı beyin gelişimi onun duygusal ve fiziksel yaşamını olduğu kadar sosyal yaşamını da etkiler. Bebeğin öğrenme ve problem çözme becerileri de bundan olumlu yönde etkilenir.

 

Bebeğin günlük yaşamında oluşturulan sevgi ve güven ortamı bebeğin beyin gelişimine katkı yapar. Duygusal ve fiziksel şiddete maruz kalması beyin gelişiminde olumsuz etkiler yaratarak sorunlu bir çocukluk dönemi geçirmesine ve bunun sonraki yaşamını olumsuz etkilemesine neden olur.

 

Bebeğinizin sağlıklı beyin gelişimi için bir ebeveyn olarak ne yapmalısınız?

 

Bebeğinize günlük yaşamında olabildiğince olumlu tecrübeler yaşatmaya çalışın. Günlük olumlu tecrübeler bebeğinizin zihinsel yapısının olumlu bir şekilde şekillenmesine yardımcı olur.

 

Bebekler sevilmeye, oyuna, güven duygusuna, yakın ilgiye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca bebeğinizi iyi tanımaya çalışmalı ve davranışlarının ne anlama geldiğini iyi anlamlandırarak çözümler üretmelisiniz. Tabi bu tecrübeyle de ilgili bir durumdur. Örneğin bebeğinizin ağlamalarının ne anlama geldiğini zaman içinde daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin bebekler birçok durumda ağlayabilirler. Aç olduklarında, hasta olduklarında, kendilerini huzursuz hissettiklerinde….

 

Bebeklerinizin bütün ihtiyaçlarına zamanında ve olumlu yanıtlar verirseniz bu bebeğinizin beyin gelimi üzerinde de önemli faydalar sağlayacaktır. Bebeğiniz daha mutlu büyür, çevresine karşı daha güvenle bakar, öğrenme becerileri gelişir, okul yaşamı daha başarılı olur.

 

Bebeğiniz için evde tam bir sevgi ve güven ortamı yaratın. Evinizdeki stres düzeyini azaltın. Stres bebeklerin beyin gelimi üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bir evdeki sürekli stresli bir ortam bebeğin yetişmesi için olumsuz bir ortamdır.

 

Bebeğinizle eğlenceli aktiviteler yapın. Bu tür aktiviteler bebeklerin beyin geliminde faydalıdır. Bebeğinizle bol bol konuşun, ona kitap okuyun, şarkı söyleyin. Bebeğinizle oynayacağınız basit eğlenceli oyunlar da oldukça faydalıdır. Oyunlar hem zihinsel gelişimine katkı sağlar hem de fiziksel ve sosyal gelişimini destekler. Bunların yanında bebeğinizle sık sık göz kontağı kurmayı, ona gülümsemeyi, ten tene temas kurmayı ( ona sarılın ) ihmal etmeyin.

 

Bebeğinizin beslenmesine dikkat edin. Bebekler eğer bir engel yoksa ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü normalde bir bebeğin ilk 6 ay boyunca besin ihtiyaçlarını karşılar. Anne sütü bebeklerin beyin gelimi için önemli bir besin kaynağıdır. Bebeğiniz 6 ayı doldurduktan sonra ek besinleri vermeye başlayın. ( Bebekler İçin Vitamin ve Mineraller ) Özellikle demir içeren besinler önemlidir. Bu besinler bebeğin beyin gelişimini destekler. Demir minerali içeren sebze ve meyvelerden verebilirsiniz.( Bebekler İçin Ek Besinler )

 

Bebeğinizin beyin gelişimine katkı sağlamak için http://www.annelikbilinci.com/makaleler/bebeginizin-beyin-gelisimini-desteklemek-icin.html isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 15.02.2016

3094

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim