Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ

bebeklerde saç dökülmesiBEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ

 

Yeni doğan bebeklerin genelde doğumdan sonra 6 aya kadar saçlarında dökülmeler yaşanabilir. Bebekte doğumla birlikte saç dökülmeleri başlayabilir. Bebeğin saçları zamanla geri gelecektir ve bebeklerdeki bu saç dökülmesi ve saçların tekrar gelmesi süreci normal bir durumdur.

 

Bebeklerde neden saç dökülmeleri olur?

 

Yeni doğan bebeklerdeki saç dökülmesi telogen effluvium olarak adlandırılmaktadır. Bebeklerdeki saç dökülmelerinin nedeni doğumdan sonra meydana gelen hormon seviyelerindeki düşmedir. Bütün bebekler bu hormon seviyelerindeki değişme durumunu doğumdan sonra yaşarlar.

 

Saç gelişimi

 

İnsan saç döngüsü ikiye ayrılır. Saç döngüsü gelişim ve dinlenme olmak üzere iki safhadan oluşur. Salar dinlenme safhasında dökülürler. Fakat bazen stres, hormonal değişmeler ve ateş nedeniyle bu safhadaki saç dökülmeleri daha fazla olabilir.

 

Bebeklerin saçlarındaki yama şeklindeki dökülmeler

 

Bebeklerdeki normal saç dökülmelerine ek olarak bazı bebeklerde saçlarında kel yamalar meydana gelebilir. Bu durum genelde bebeğin uyku sırasında sürekli aynı şekilde uyumasında dolayı veya aynı şekilde duruşundan kaynaklanır. Bu durumda saçların o bölgesinde kelleşmeler görülebilir. Bu durum geçicidir. Bebe büyüdükçe ve daha hareketli hale geldikçe bebeğin saçlarındaki bu tür yama şeklindeki kellikler ortadan kalkar.

 

Bebeğin saç rengi değişir mi?

 

Bebeklerin saçlarıyla ilgili bir sürpriz de saç renginde yaşanabilir. Bebeklerin saç renginde de saçların dökülüp tekrar çıktıktan sonra değişmeler olabilir.

 

Atipik saç dökülmesi

 

12 yaşın altındaki çocuklarda saç dökülmeleri nadiren de olsa daha başka bir sorunun belirtisi olabilir. Eğer çocukta atipik saç dökülmesi belirtileri varsa ( yamalı kel noktalar ve kırmızı veya döküntülü bir cilt ) hekime danışılmalıdır.

 

Bebeklerde saç bakımı

 

Bebeklerin saçları her 3-4 günde bir defa hafif bir bebek şampuanı ile yıkanmalıdır. Bebeklerin cildinin hassas olduğunu unutmamak gerekir. Şampuan bebeğin saçlarına hafifçe masaj yaparak nazikçe uygulanır ve sonra iyice durulanır. Bebeğin saçları yumuşak bir havluyla kurulanır ve saç derisine bebek yağı veya losyon uygulanır.

Yayınlanma Tarihi : 03.03.2015

2839

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim