Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE PİŞİK İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLER

bebeklerde pişik için en iyi çözümlerBEBEKLERDE PİŞİK İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLER

 

Pişik bebekler ve küçük çocuklar arasında yaygın bir sorundur. Alt kirletme, yeni besinler, cilt bakım ürünleri, sabunlar, bakteriyel veya mantar enfeksiyonu veya antibiyotikler gibi bir çok nedenden dolayı bebeklerde pişik sorunu oluşabilir.

 

Bebeklerdeki pişik sorunu için aşağıdaki çözümler iyi sonuç verir:

 

1. Pişik sorununa karşı ve mevcut pişik sorununu hafifletmek için bebeğin bezini değiştirirken hijyen kurallarına uyulmalıdır. Bebeğin altı temiz ve kuru kalmalıdır. Bebek bezi sık sık değiştirilmelidir. Her bebek bezi değiştirildiği zaman bebeğin altı iyi temizlenmelidir. Bebeğin altının değiştirildiği yerde su püskürtmeli bir şişe ve pamuk bulundurularak bebeğin altı daha iyi temizlenebilir. Bebeğin altını temizlerken ıslak bırakmamalı ve iyi kuruması sağlanmalıdır. Nazikçe silinmelidir. Sert hareketler bebeğin hassas cildini daha da tahriş edebilir.

 

2. Koruyucu merhemler bebeklerde pişiği önlemek ve tedavi etmekte çok etkilidir. Bu merhemler bebeğin cildi ile idrar ve katı dışkısı arasında bir bariyer görevi görür ve bebeğin cildini korur. Hekim bunun için uygun bir merhem tavsiye edecektir.

 

3. Bebeklerde pişiğin tedavisi için hava sirkülasyonu iyileşme sürecini hızlandırır. Bebeğin altına iyi hava sirkülasyonu sağlamak için de tek kullanımlık bebek bezleri idealdir. Biraz daha geniş bir bebek bezi kullanmak hava sirkülasyonunun artmasına yardımcı olur. Hatta pişik olan bebeğin bezini çıkardıktan sonra bir süre altını bezlemeden öylece bırakmak iyi gelecektir. Bu pişiğin iyileşmesini hızlandırır.

 

4. Bebekler de pişik için reçeteli ilaçlar da kullanılabilir. Bebeğin hekimi pişik tedavisi için bir ilaç reçete edebilir. Hidrokortizon kremler bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan pişiklerin tedavisinde etkilidir. Bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanan pişikler için ise hekim anti mantar krem verebilir. Bu kremler hekimin önerdiği şekilde ve dozda kullanılmalıdır. Aşırı dozda kullanımlar başka komplikasyonlara neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 17.04.2014

3780

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim