Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE PAMUKÇUK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

bebeklerde pamukçuk

BEBEKLERDE PAMUKÇUK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ


Pamukçuk mantar enfeksiyonudur. Çoğunlukla ağız bölgesinde görülür. Bebek enfeksiyonu doğum sırasında doğum kanalından geçerken kapmıştır. Bebek oluşan pamukçuktan dolayı kendisini rahatsız hissedebilir.

 

Pamukçuk konusunda eğer bir şüphe var ise bebeği hekime göstermek gerekecektir. Bebeklerde nispeten yaygın görülebilen bir sorundur. Fakat zararsızdır. Pamukçuk en yayın olarak 2 aylık ve daha küçük bebeklerde görülür. Fakat daha büyük bebeklerde de görülebilir.

 

Bağışıklık sistemi güçlü olan bebeklerde sadece ağız içinde görülür. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde ise bu enfeksiyon başka yerlere de yayılarak daha şiddetli etkiler gösterebilir.

 

Bebeklerde pamukçuğun belirtileri nelerdir?

 

1. Ağzın içinde dilde, damaklarda, diş etinde veya yanak içinde beyazımsı lekeler olur. Eğer bebeğinizde pamukçuktan şüpheleniyorsanız bebeğinizin ağzındaki bu beyaz lekeler pamukçuk belirtisi olabilir.

2. Acı verir ve ağrı yapar..

3. Acı ve ağrıdan dolayı bebeğin yemeğe karşı isteği olmaz.

 

Pamukçuk tedavisi için neler yapılır?

 

Pamukçuk vakalarında genelde tedavi gerekmez. Çoğunlukla 2 hafta içinde kendi kendine gider. Eğer bebekte pamukçuk var ise zaten ağız içini silmek yoluyla bu beyaz lekeler gitmeyecektir. Bu da beyaz lekelerin pamukçuk olduğunu gösterebilir. Bebek katı gıdalarla beslenmeye başladıysa kolayca yiyebileceği besinler verilmelidir. Biberonla beslenen bebekler için ise biberon başlığı oldukça yumuşak ve steril olmalıdır. Her kullanımdan sonra iyice temizlenmelidir. Biberon başlığını bebek dışında başka hiç kimse ağzına almamalıdır. Çünkü bebeğe enfeksiyon geçme riski bulunur. Ayrıca emziren anneler için annenin göğüs temizliği de oldukça önemlidir.

 

Hekim tarafından enfeksiyonu giderici ilaç verilecektir. Ayrıca emziren anneler için ise meme uçlarına yönelik mantar öldürücü krem önerebilir. Yani annede de bir enfeksiyon olmaması tedaviyi kolaylaştırır. Pamukçuk fazla miktarda antibiyotik kullanan bebeklerde daha geç iyileşme gösterir ve bu tedaviyi zorlaştırır.

 

Bebeklerde pamukçuk neden oluşur?

 

Bütün insanların sindirim sisteminde bir ölçüde maya mantarı bulunmaktadır Fakat bu maya mantarının düzeyi dengesiz bir şekilde olduğunda enfeksiyona yol açabilir. Bebeklerin çoğu doğum sırasında doğum kanalından geçerken maya mantarı ile temas eder. Bebeğin ağzında bunda dolayı maya mantarı gelişebilir. Buna pamukçuk denir.

 

Bebeklerde pamukçuk nedenlerinden birisi de annenin aldığı antibiyotiklerdir. Eğer siz de emziren bir anneyseniz aldığınız antibiyotikler doğum sonrasında bebeğinizde pamukçuk oluşumunu tetikleyebilir. Çünkü aldığınız antibiyotikler meme uçlarınızda mantar oluşumuna yol açabilir. Bu da bebeğe geçer. Pamukçuk düzenli emzirilen ve emzik kullanmayan bebeklerde de oluşabilir.

 

Bebekte pamukçuk önlenebilir mi?

 

Doğum kanalından geçişlerde eğer annede mantar enfeksiyonu varsa bu bebeğe geçebilir. Bu önlenemez. Doğum sonrasındaki pamukçuk vakalarını önlemede bebeğin emziğini iyi temizlemek ve sterilize etmek yardımcı olmaktadır. Bazı hekimler ise emziren annelere pamukçuğu önlemek için emzirme seansları arasında meme uçlarını açık havada kurutmalarını önermektedir.

 

Pamukçuk bebekler için tehlikeli mi?

 

Hayır, pamukçuk tehlikeli değildir. Fakat pamukçuk bebeğinizi rahatsız hissettirebilir ve bu bebeğinizi mızmız yapabilir. Hekim bebeğiniz için bebeğin rahatsızlık belirtilerini hafifletmek için ilaç verebilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.03.2012

24838

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim