Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ORAK HÜCRELİ KANSIZLIKTA ARTIŞ

bebeklerde orak hücreli kansızlıkBEBEKLERDE ORAK HÜCRELİ KANSIZLIKTA ARTIŞ

HealthDay News internet sitesinin haberine göre tüm dünya genelinde bebeklerde oraklı hücreli kansızlık vakalarında artış yaşanıyor.

İnternet sitesi haberi yeni yapılan bir araştırmanın bulgularına dayandırıyor. Araştırmaya göre 2050 yılında tüm dünya genelinde 400,000 den fazla bebekte kalıtsal kan bozukluğu denilen orak hücreli kansızlık vakası görülecek.

Orak hücreli kansızlıkta kırmızı kan hücreleri orak biçimli veya hilal biçimlidir. Bunlar kılcal damarlarda sıkışabilir ve kan akımını ve oksijeni bloke edebilir.

2010 yılında orak hücreli kansızlık hastalığı olan yeniş doğan bebeklerin sayısı 2010 yılında 305,800 iken bu sayının 2050 yılında 404,200 olması hesaplanıyor.

Hindistan, Nijerya ve Kongo’ da orak hücreli kansızlık hastalığıyla doğan bebeklerin oranı tüm dünya genelindeki bu hastalığa sahip bebeklerin %57 sini oluşturuyor.

Uzmanlar temel sağlık hizmetlerinin uygun bir şekilde uygulanmasıyla yeni doğan bebeklerdeki orak hücreli kansızlık vakalarından ölüm oranlarında azalma olacağını belirtiyorlar. Bu noktada yeni doğan bebeklerin yakından takibi ve aşılamanın oldukça önemli olduğu vurgulanıyor.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2013

2643

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim