Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK. NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bebeklerde öksürükBEBEKLERDE ÖKSÜRÜK. NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

 

Bebeklerde öksürük vakaları genelde 2 hafta içinde geçer. Eğer bebek öksürüyorsa bu nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Fakat bebek öksürükten ve diğer eşlik eden belirtilerden dolayı dolayı kendisini huzursuz ve rahatsız hissedebilir. Bu nedenle bebeğin öksürüğünü hafifletecek şeyler yapmak faydalı olur. Elbette bu biraz zor olabilir. Özelikle bebek eğer gece öksürüyorsa bu ebeveynleri için uykusuz bir gece anlamına gelebilir.

 

Hangi durumlar bebekte öksürüğe neden olur?

 

Bebeklerde öksürüğe yol açan birçok neden olabilir. Öksürük genelde bir enfeksiyon belirtisidir. Bu enfeksiyon ise yine genelde soğuk algınlığı virüsünden kaynaklanır.

 

Bazen de bebekteki öksürük şu durumlardan kaynaklanır:

 

Krup: Krup bebeklerin ses tellerinde ve solunum yollarında oluşan viral yani virüslerin yol açtığı bir enfeksiyondur.

Boğmaca: Boğmaca ise bebeğin solunum yollarındaki bir enfeksiyondur. Bir bakteriden kaynaklanır. Bebeklere bu amaçla boğmaca aşısı vurulur.

Bronşiolit: Bronşiolit ise akciğerlerdeki viral bir enfeksiyondur.

 

Bebeklerde öksürüğe ayrıca enfeksiyonel olmayan durumlar da yol açabilir. Örneğin astım bunlardan birisidir. Astımın belirtileri arasında öksürük bulunmaktadır.

 

Öksürük türleri

 

Öksürüğün bebeği nasıl etkileyeceği, bunun ne kadar devam edeceği öksürüğün türüne göre değişebilir. Öksürük kuru veya göğüsten gelebilir. Kuru öksürük genelde bir soğuk algınlığı veya grip belirtisidir. Bebekler soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğe daha yatkındır. Bu tür öksürükler daha yaygın görülür.

 

Kuru öksürük bebeğin boğaz ve üst solunum yollarındaki şişmeden kaynaklanır. Bu şişme bebeğin boğazının gerisinde bir gıdıklama hissine yol açar. Bu bir tür tahriştir. Bu tahriş bebeği öksürtür.

 

Bebekte öksürük olduğu zaman bazen öksürüğe şu durumlar da eşlik edebilir. Yani öksürükle birlikte bu sorunlar da görülebilir:

 

Ateş,

Boğaz ağrısı,

Burun tıkanıklığı veya akıntısı,

Asabiyet,

Gözlerde kızarıklık,

İştah kaybı,

Koltuk altındaki lenf düğümlerinde, boyunda ve başın arka kısmında şişlik

 

Bebeklerde öksürük nasıl tedavi edilir?

 

Hekime danışmadan bebekte otc ilaçlar veya soğuk algınlığı ilaçları kullanmak uygun değildir. Çünkü yan etki gösterme riski vardır.

 

Eğer bebeğiniz öksürüyorsa tedavisine yönelik olarak şunları yapabilirsiniz:

 

1. Bebeğinizi iyi dinlendirin

2. Bebeğinizi daha sık emzirin. Eğer emzirmiyorsanız biberondan daha sık besleyin. Böylelikle bebeğinizin daha çok sıvı almasını sağlarsınız. Öksüren bebeğin sıvı almasını sağlamak gerekir. Bu bebeğin enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olur.

3. Eğer bebeğinizin hekimi ağrı veya ateş düşürme için bir ilaç önerirse bu ilaçları verin. Bunun dışında bebeğinizin hekiminin önermediği herhangi bir vermeyin.

4. Bebeğinize buhar tedavisi uygulayın. Buhar tedavisi bebeğinizde öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olur. Bunun için banyoda duştaki sıcak suyu açarak banyonun buharlaşmasın sağlayın ve sonra bebeğinizi bu buharlı ortamda bekletin. Sıcak ve buharlı hava bebeğinizin solunum yollarını rahatlatacaktır. Tabi bebeğinizi sıcak sudan uzak tutun. Bu konudaki önleminizi alın.

5. Bebeğinizin bulunduğu odayı biraz nemlendirmeye çalışın. Nemlendirilmiş hava bebeğinizin öksürüğüne iyi gelir. Bunun için nemlendirici bir cihaz çalıştırabilirsiniz.

 

Eğer bebeğiniz 1 yaşın üstündeyse bebeğinize ılık ballı ve limonlu su verin. 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir. Çünkü bal 1 yaşın altındaki çocuklarda besin zehirlenmesine yol açabilir. Bu konuda Bebeklere Bal Yedirmeyin isimli haber yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Öksüren bebeği hangi durumlarda hekime göstermek gerekir?

 

Eğer bebeğiniz 3 aylıktan daha küçükse hasta olup olmadığına bakmadan bebeğinizi hekime göstermeniz en iyi seçenektir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda bebek mutlaka hekime gösterilmelidir:

 

Öksürüğünün 5 gün sonra bile iyileşme göstermemesi

Öksürüğünün daha kötüye gitmesi

Bebek eğer 3 aylıktan daha küçükse ateşinin 38 derecinin üstüne tırmanması veya eğer 6 aylıktan daha küçükse ateşinin 39 derecenin üstünde seyretmesi

Solunumda sorun yaşaması

Bebek öksürürken yeşil, kahverengi veya sarı renkte mukus gelmesi

 

Bu arada bebeğiniz aniden şiddetli bir şekilde öksürmeye de başlayabilir. Eğer bebeğinizde herhangi bir hastalık belirtisi görünmüyorsa, her şey normal görünüyorsa ve bebeğiniz aniden öksürmeye başladıysa yabancı bir cisim yutma ihtimali de olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 29.01.2016

5551

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim