Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE MENENJİT BELİRTİLERİ

bebeklerde menenjit belirtileriBEBEKLERDE MENENJİT BELİRTİLERİ

 

Bebeklerdeki menenjit belirtileri daha büyük çocuklardaki menenjit belirtileriyle benzerdir. Fakat bebeklerdeki menenjit teşhisi zor olabilir. Çünkü bebekler kendi kendilerini ifade edemezler. Bu durum ebeveynler için kritiktir ve bebeğin bakımıyla ilgilenenler oldukça uyanık olmaları gerekir. Bu nedenle bebeklerdeki menenjit belirtilerini iyi bilmek gerekir.

 

Bebeklerde menenjitin ilk işaretleri

 

Menenjit enfeksiyonu geçiren bir bebek genelde sinirli ve uyuşuk olur. Bebekte ateş olabilir ve bebeği rahatlatmak, sakinleştirmek zor olabilir. Menenjit enfeksiyonları ayrıca bebeklerde sarılık hastalığına da neden olabilir.

 

Bebeklerde menenjitin ana belirtileri

 

Bebeklerde menenjitin varlığını gösteren çok fazla belirti yoktur. Bebeğin emzirilirken yavaş ve güçsüz emmesi, normal vücut sıcaklığının düşük olması menenjit belirtisi olabilir. Kafasındaki bıngıldaklar menejit olduğu zaman çıkıntılı olabilir. Tiz ağlama sesi ve boyunda sertleşme bebekteki menenjitin bir başka belirtileridir.

 

Bebekteki sıvı eksikliği

 

Menenjit olan bebekte uyuşukluk belirtisinden dolayı, bebek emzirilme sırasında yeterince beslenemiyor olabilir. Bebeğin yeterince süt alamaması veya mamadan beslenmemesi bebekte sıvı yetersizliği belirtilerinin görülmesine neden olur. Ayrıca bebekteki ateş ve terleme bebeğin sıvı kaybetmesine yol açar. Menenjitten dolayı bebeklerde tehlikeli boyutta sıvı eksikliği yaşanabilir.

 

Havaleler

 

Menenjit olan bebekler havaleler geçirebilirler. Bu havaleler tehlikeli olabilir ve ebeveynleri oldukça alarma durumuna geçirebilir. Hekim havaleleri azaltmak veya ortadan kaldırmak için antikonvülzan ilaç reçete edebilir. Havale sırasında tıbbi yardım gelene kadar evde bebeğin ağzına herhangi bir şey vermemek ve bebeğin bir yanına doğru çevirmek havale sırasındaki tehlikeyi azaltır.

Yayınlanma Tarihi : 03.02.2014

4029

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim