Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE MENENJİT, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

bebeklerde menenjitBEBEKLERDE MENENJİT, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Menenjit beyin zarı iltihabıdır. Menenjit genelde bir virüsten dolayı meydana gelir. Bakterilerin yol açtığı menenjit vakaları da bulunmaktadır. Fakat bu tür nadirdir

2 – 3 aylık bebeklerde görülen menenjitler yeni doğan menenjiti olarak adlandırılır. Virüs veya bakteri kaynaklı olabilmektedir ve çok ciddi olabilir. Tedavisindeki herhangi bir gecikme sağırlık, geç gelişim ve hatta ölüm riski ile karşı karşıya getirebilir.

Daha büyük bebeklerde ve çocuklarda menenjit bir virüsten kaynaklanırsa daha hafif geçirilir ve 10 gün içinde geçer. Bakterilerin yol açtığı menenjit ise hızla yayılır ve çok ciddidir. Bakteriyel menenjitler her yaşta görülebileceği gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür.

Çocuklarda menenjite neden olan birçok virüs enterovirüsler olarak adlandırılır. Herpes Simpleks gibi virüsler de buna neden olabilir.

Virüslerin yol açtığı menenjit vakaları en çok kış aylarında görülür.

Menenjitin belirtileri nelerdir?

Menenjitin belirtileri her insanda aynı olmayabilir. Çünkü belirtiler belirli bir düzen içinde görünmezler. Fakat en bilinen belirtileri ateş, boyunda sertleşme, baş ağrısı, bıngıldakların fırlaması, iştah kaybı ve ışığa karşı duyarlılıktır. Bakteriyel menenjitte uyuşukluk, bilinç kaybı ve havale gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Menenjit vakalarında bebek ve çocuklarda cilt döküntüleri de olabilir. Bu döküntüler pembe, mor veya koyu kırmızı renkte olabilir. Döküntüler mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde artabilir ve ciltte çürük gibi görüntüler oluşturabilir.

Elbette ki menenjit belirtilerinden bazılarını bebekte net olarak belirlemek zor olabilir. Belki bebekte ishal, kusma, üşütme gibi sorunlar da olabilir. Fakat yine de ebeveynler menenjitten şüpheleniyorlarsa hemen hekime danışmaları veya en yakın bir hastaneye başvurmaları gerekir. Çünkü erken müdahale ve tedavi menenjitte kritik bir durumdur. Aksi halde ölüm vakaları veya kalıcı beyin hasarı riski artmaktadır.

( Bebeklerde Menenjit Belirtileri )

Bebekteki menenjitin ciddi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunu ancak hekim bilebilir. Virüslerin ve bakterilerin yol açtığı menenjitler çok benzerdir. Bakteriyel menenjitler virüslerin yol açtığı menenjite göre çok tehlikelidir. Mutlaka tedavisi gerekir. Bu açıdan menenjitin ciddi olup olmadığını anlamak için belirtilere bakılır ve test yapılır. Eğer hekim menenjitten şüpheleniyorsa lomber ponksiyon testini uygular. Bu testte bebeğin belinden sıvı alınarak tahlil yapılır.

Menenjit tedavisi

Eğer virüslerin yol açtığı bir menenjit durumu varsa genelde tedavi gerekmez. Muhtemelen bebeğin bağışıklık sistemi bununla mücadele edebilmektedir. Kimi zaman eğer yeni doğan bebekse bazı hekimler reçeteli bir ilaç verebilir.

Bebeğin sıkıntısını yatıştırmak için grip semptomlarında olduğu gibi bebek iyice dinlendirilmeli, bol sıvı alması sağlanmalıdır.

Bazı durumlarda ise bebeğin daha yakından takibi için hastanede yatması gerekebilir.

Havale durumunda ise ilaç tedavisi uygulanır. 

Bakterilerin yol açtığı menenjit vakaları ise farklı bir durumdur. Hekim bu bakterilere karşı güçlü bir antibiyotik verecektir. Bebeğin 2 hafta veya daha fazla hastanede yatması gerekebilir.

Bebekler nasıl menenjit olur?

Bunun basit bir açıklaması yoktur. Bakteriyel menenjite yol açan organizmalar ağız ve boğaz bölgesinde yaşarlar. Ve bunlar herhangi bir probleme yol açmadan yaşamlarını sürdürürler. Fakat bağışıklık sisteminin zayıflaması, orak hücre hastalığı ve kafa yaralanmaları gibi durumlar risk oluşturarak tetikleyici bir rol üstlenebilir.

Menenjit bulaşıcı olabileceği gibi bir grip kadar da bulaşıcı değildir. Eğer bebek menenjit olduysa bu konuda tedbirli olmalıdır. Bebekle çok yakın temas ancak bebeğin ihtiyaçlarını giderirken olmalıdır. Onun dışında bebek öpülmemeli, yemek yediği çatal, kaşık gibi eşyalar paylaşılmamalı ve bebeğin bardağından su içilmemelidir.

Evdeki tüm aile bireyleri ellerini sık sık yıkamalıdır. Eğer bebekteki bir bakteriyel menenjitse hekim evdeki diğer aile bireylerinin de bir önlem olarak antibiyotik almalarını tavsiye edebilir.

Menenjit nasıl önlenebilir?

Menenjit 100/100 önlenemez. Fakat bebeğin aşılarının düzenli olarak yaptırılmış olması oldukça önemlidir. Bu aşılamalar bebeğin bağışıklık sistemini virüs ve bakterilere karşı güçlendirecektir. Aşılamalar bebek ve çocuklarda görülen menenjit vakaları sayısını azaltmaktadır. Ayrıca hem bebeğin hem de aile bireylerinin kişisel hijyen şartlarının mutlaka iyi olması gerekir.

Menenjitte acil durumlar nelerdir?

Aşağıdaki durumlar acil olarak kabul edilir ve bebek acilen en yakın bir hastaneye götürülmelidir.

Yüksek ateş

El ve ayaklarda soğukluk

Sinirlilik ve huzursuz hissetme

Ensede sertleşme

Kusma

Uyuşukluk

Bıngıldaklarda kabarma

Koyu kırmızı, mor veya pembe renkli döküntüler.

Çocuklarda ise şiddetli baş ağırı, bulanık göreme ve parlak ışığa karşı ve yüksek sese karşı hassasiyet

Bebeklere Menenjit Nasıl Bulaşır?

Menenjit Ve Meningokok Aşıları

Yayınlanma Tarihi : 04.07.2012

28927

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim