Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE MANTAR ENFEKSİYONUNA DOĞAL ÇÖZÜMLER

bebeklerde mantar enfeksiyonuna doğal çözümlerBEBEKLERDE MANTAR ENFEKSİYONUNA DOĞAL ÇÖZÜMLER

 

Bebekler mantar enfeksiyonları için oldukça riskli bir grupta yer almaktadır. Mantar enfeksiyonları bebeklerde yaygın yaşanan bir sorundur. Örneğin bebeğin doğum sürecinde anneden mantar enfeksiyonu kapma riski bulunmaktadır. Mantar enfeksiyonu genelde ağız çevresinde veya ağız içinde başlar. Bu şekildeki bir durum pamukçuk olarak da ifade edilebilir. Mantar enfeksiyonu mide bağırsak sistemine de yapılabilir ve en son bebekte pişik sorununa neden olabilir.

 

Bebeklerde ayrıca bebek bezi bölgesindeki nemlenmeden, o bölgenin uzun süre ıslak kalmasında dolayı pişik oluşabilir. Buna da yine bir mantar enfeksiyonu yol açmaktadır.

 

Bebeklerde mantar enfeksiyonunda en yaygın belirti ağız ve dilde ortaya çıkan küçük beyaz lekelerdir. Kırmızı veya içi irin dolu lezyonlu pişik durumu bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır.

 

Bebeklerde mantar enfeksiyonu için uygulanan doğal çözümler de bulunmaktadır. Aşağıdaki çözümler bu konuda uygulanabilir.

 

1. Bebek bezi bölgesindeki bir mantar enfeksiyonunu önlemenin veya tedavi etmenin en basit ve en etkili yöntemlerinden birisi iyi bir hijyen uygulamak ve bebeğin bezini sık sık değiştirmektir. Günde en az bir defa bile hafif bir temizleyiciyle bebeğin altını yıkayıp temizlemek faydalıdır. Yıkadıktan sonra da temiz yumuşak bir havluyla bebeğin altı iyi kurulanır. Bu hem mantar enfeksiyonunu tedaviye hem de önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bebeklerin altını sık sık değiştirmek de önemlidir. Genelde bebekler altlarını her birkaç saatte bir ıslatırlar. Dolayısıyla her birkaç saatte bir defa altını değiştirmek gerekir. Bebeğin uzun süre ıslak veya kirli bir bezle durması mantar enfeksiyonuna yol açabilir ve bu yayılabilir.

 

2. Yoğurt bebeklerde mantar enfeksiyonu için iyi bir tedavi yöntemi olabilir. Yoğurt bebekte mantar oluşan bölgeye direkt olarak uygulanır.

 

3. Bebeklerde mantar enfeksiyonunu doğal yöntemlerle iyileştirmek zor olabilir. Bu nedenle mantar enfeksiyonunun çözümünde mutlaka hekime danışmak gerekir. Hekim mantar karşıtı bir ilaç verebilir. Bu tür ilaçlardan etkili sonuç almak için hekimin önerdiği şekilde kullanmalı ve gerekli yönergelere dikkat etmelidir.

 

Bebeklerde mantar enfeksiyonlarının çözümünde yoğurt uygulaması gibi doğal çözümleri uygulamadan önce mutlaka hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 19.03.2015

4106

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim