Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE MANTAR ENFEKSİYONU İÇİN ÇÖZÜMLER

bebeklerde mantar enfeksiyonu için çözümlerBEBEKLERDE MANTAR ENFEKSİYONU İÇİN ÇÖZÜMLER

Bebeklerde mantar enfeksiyonu pamukçuk veya şiddetli pişiklere ve döküntülere yol açabilir. Evde uygulanacak bazı çözümlerle bebekteki mantar enfeksiyonunun üstesinden gelebilirsiniz.

1. Bebeklerdeki mantar enfeksiyonlarının belki de en yaygını bebek bezi isiliğinde görülür. Bu durumda bebek bezinin olduğu yerde kızarıklık ve döküntüler 2 günden daha uzun sürebilir ve kızarmış cilt bölgesinde kırmızı dairesel çıkıntılar gelişebilir. Bebek bezi mendili kullanımından kaçınmak gerekir. Yumuşak bir temizleme bezi ve ılık su tercih edilmelidir. Herhangi bir anti bakteriyel bileşim içermeyen yumuşak sabun kullanılmalıdır. Bebek bezi bölgesi nazikçe yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

2. Bebeğinizdeki mantar enfeksiyonu için mantar karşıtı topikal bir merhem veya krem kullanın. İçinde anti bakteriyel bileşimler olmamalıdır.

3. Bebek bezi isiliğinin nedeni Candida bakterisi ise bebeğin ağız bölgesinde de belirtileri görülebilir. Dilinde beyazımsı bir tabaka oluşur. Eğer bebeğiniz parmaklarını emiyorsa parmak bölgesinde kızarıklık görünebilir. Eğer bebeğiniz katı besinler, yiyorsa ona her saat küçük bir yemek kaşığıyla yağsız yoğurt yedirin. Parmak uçları için anti mantar kremi kulanın. Parmaklarını emmesine engel olmak için temiz bir çorap veya bezle ellerini kapatın.

4. Yüksek miktarda Candida bakterisi barındıran emziren anneler bebeğe mantar enfeksiyonu geçirebilirler. Bu durumdaki emziren annelerin bol yağsız yoğurt yemeleri uygun olacaktır. Ayrıca annenin sarımsak yemesi de mantar enfeksiyonunun bebeğe geçmesi riskini azaltacaktır. Yağsız yoğurt haricinde diğer süt ürünlerini tüketmekten kaçınmalıdır. Eğer bebeğinizde mantar enfeksiyonu varsa bunu 2 hafta süreyle uygulamakta fayda vardır. Ayrıca annenin diyetinden şekeri çıkarmalıdır. Bu bebekte mantar enfeksiyonunu engellemede yardımcı olacaktır.

5. Bazı bebekler mantar enfeksiyonlarına daha sık meyilli olabilirler. Eğer bebeğiniz 3 ay içinde ağzında veya bebek bezi bölgesinde 2 veya daha fazla kere mantar enfeksiyonu geçirdiyse bağışıklık sistemi mantar enfeksiyonu ile mücadele için yeterince güçlü olmayabilir. Bu durumda bağışıklık sisteminin güçlendirilmeye ihtiyacı vardır. Diğer yandan bebeğin bezini sık sık değiştirmelidir. Bebeğin altını anti bakteriyel bir sabunla yıkamamak gerekir. Kokusuz ve herhangi bir karışım içermeyen sabun kullanın ve bebek bezi mendili kullanmayın. Hava alan tek kullanımlık bebek bezlerini tercih edin.

Yayınlanma Tarihi : 27.12.2012

29325

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim