Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KUSMAK VE TEDAVİSİ

bebeklerde kusmak

BEBEKLERDE KUSMAK VE TEDAVİSİ


Her bebek özellikle 6 aydan küçük olan bebekler yedikleri yiyeceklerin bir kısmını çıkarırlar.. Ayrıca küçük bebekler emzirilirken hava yutarlar ve bu da onda kusmaya sebebiyet verebilir. Bebeğin aşırı derecede beslenmesi de kusmasına yol açabilir. Bunlar olası durumlardır. Diğer yandan ateşli hastalıklar veya çeşitli hastalıklar geçiren bebeklerde de kusma vakaları görülebilmektedir.

 

Bebekler ne gibi hastalıklarda kusabilirler?

 

Bebekler hatalı beslenme sonucunda, zehirlenme vakalarında, metabolizma hastalıklarında, sindirim sistemiyle ilgili bozukluklarda, besin alerjilerinde, menenjitte, solunum yollarlı enfeksiyonlarında, idrar yolları enfeksiyonlarında, orta kulak enfeksiyonlarında, iştahsızlıktan dolayı açlık çekilmesi durumunda kusma belirtileri gösterebilirler.

 

Besin alerjilerinden kaynaklanan kusma vakaları katı gıdalarla yeni beslenmeye başlayan bebeklerde ve yeni besinleri almaya başlayan bebeklerde görülebilir. Ayrıca anne sütünden inek sütüne geçen bebeklerde da inek sütüne alerjiden dolayı kusma vakası görülebilir.

 

Bebeklerin her kusması acil bir duruma işaret etmeyebilir. Bebeğin kusmasının acil bir durum olarak görülebilmesi için aşağıdaki işaretlerin olması gerekir.


Bebek 5-6 saat içinde sık sık ve fazla kusuyorsa
Su kaybı belirtileri gösteriyorsa
Kusmaya eşlik eden bir ateş durumu ve baş ağrısı oluyorsa
Kusmuğu yeşil – sarı karışımı bir renkte geliyorsa
Bebekte halsizlik ve bitkinlik belirtileri var ise
Küçük bebeklerde bebeğin bıngıldağı kabarmışsa
Çeşitli zamanlarda fazla kusuyorsa ve kilo kaybı varsa

 

Bunlar kusma vakası için endişe edilebilecek durumlardır. Bu durumda hemen bebeğin hekimini arayıp danışmalı ve gerekirse hekime göstermelidir. Hekime ulaşılamıyorsa en yakın bir hastaneye götürmek gerekir.

 

Bebek kusuyorsa tedavisi nasıl olur?

 

Bebek eğer kusuyorsa onu yatar vaziyette tutmamak gerekir. Bebeğe ayaktayken veya oturur vaziyetteyken başını öne eğerek bir kabın içine kusmasını sağlamak gerekir. Küçük bebekler yediklerinin bir kısmını kustukları için bunu azaltmak adına bebek yatar vaziyetteyken başının hafif yüksekte olması faydalı olacaktır. Bebekler beslendikten sonra gazının çıkarılması da kusmayı azaltabilir. Tabi bebek sürekli kusmadan dolayı sıvı kaybına da uğrayacağı için sıvı kaybını gidermek için ona bol bol su veya diğer sıvılardan içirilmelidir.

 

Hekim tarafından muayenesi, yapılır ve kusma nedeni tespit edilir. Nedene göre tedavi şekli belirlenecektir. Tabi çocuğun sıvı kaybını giderecek şeyler önerecektir. Ayrıca bebekte çok fazla sıvı kaybı oluşmuş ise çocuğun tedavisi hastanede yatırarak yapabilir. Bebeğe bu durumda sıvı kaybını önleyecek serum verilir.

 

Ayrıca bebeklerdeki sıvı kaybını önlemek için eczanelerde satılan çözeltiler de kullanılmaktadır. Bebekler Sıvı Kaybını Önlemek konusundaki yazımızda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bebekte sıvı kaybı olduğu nasıl anlaşılır?

 

Sıvı kaybı yaşayan çocuğun idrarı koyu renkli gelir
Ağızda ve dudakta kuruluk olur
İdrarını her zamankinden daha az sıklıkta yapar.
Gözlerde çukurlaşma olur
Uyuşuk ve huzursuz bir görüntüsü vardır
Uykulu ve bitkin görünür

Yayınlanma Tarihi : 16.03.2012

25025

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim