Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KULAK AĞRISINA 7 ETKİLİ ÇÖZÜM

bebeklerde kulak ağrısıBEBEKLERDE KULAK AĞRISINA 7 ETKİLİ ÇÖZÜM

 

Bebeklerin kulak ağrısı yaşamasının birçok nedeni olabilir. Bebeğin yaşadığı bir kulak enfeksiyonu, diş çıkarması, soğuk algınlığından0d olayı sinüslere baskı olması gibi nedenler bebeğin kulak ağrısı yaşamasına yol açabilir.

 

Bebeğinizin kulak ağrısı olduğunu nasıl anlarsınız?

 

Bebeğiniz kulak ağrısı çektiği zaman bunu kulaklarını çekiştirmesi, başını sallaması, ağlaması, sinirli olması ve uyuyamama gibi belirtilerle gösterir. Bebeğinizin kulak ağrısı yaşadığını düşünüyorsanız bunun için evinizde uygulayabileceğiniz basit çözümler vardır. Fakat eğer kulak ağrısı geçmezse bebeğinizi hekimine göstermelisiniz. Bebeğinizin kulak ağrısından dolayı çok fazla ağlaması ise bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu durumda tıbbi bir tedavi gerekir.

 

Bebeğinizdeki kulak ağrısını nasıl azaltırsınız?

 

1. Bebeğinizi uyuturken veya bir yere uzatırken ağrımayan kulağının tarafına uzatın. Bazen ağrıyan kulağının üzerine hafif bir baskı yapmak da ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu arada bebeğinizi ağrımayan kulağının üzerine doğru yatırırken dikkatli olun. Bebeğiniz uyurken siz de yakınında bulunun ve bebeğinizi iyi gözetleyin. Çünkü küçük bebekler için yan tarafına doğru uyumaları boğulma riskini artırmaktadır. ( Bebeği Hangi Pozisyonda Uyutmalı? isimli yazıya bakabilirsiniz. )

 

2. Eğer bebeğiniz diş çıkarıyorsa bu da bebeğinizde kulak ağrısına yol açabilir. Bebeğinize bir diş kaşıyıcı verin. Diş çıkaran bebeklerde bebeğin bir diş kaşıyıcıyı kemirmesi hem diş ağrısını hem de kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Soğuk bir diş kaşıyıcı veya soğuk bir temiz bez ağrısını hafifletebilir. ( Diş Çıkaran Bebeğin Ağrısını Dindirme )

 

3. Eğer bebeğiniz soğuk algınlığı geçiriyorsa ve burun tıkanıklığı varsa burnunu açmak için bir salin burun damlası kullanın. Çünkü burnunun tıkaması sonucunda sinüslere baskı olabilir. Bu da kulak ağrısına neden olabilir. Bir otc burun damlası ile birkaç damla damlatarak tıkanan burnunu açmaya çalışın. Tıkalı burnunu açmak için burun aspiratörü de kullanabilirsiniz.

 

4. Bebeğinizin kulaklarını hafifçe çekiştirerek oynatın. Bebeğinizin kulak memesini tutarak hafifçe çekiştirmeyi deneyin. Bu bebeğinin kulaklarındaki basıncı hafifletebilir.

 

5. Ağrıyan kulağına sıcak bir kompres uygulayın ( bebeğinizin cildini yakmayacak şekilde ). Bu sıcak kompres ağrısını hafifletebilir. Fakat bu kompresin çok sıcak olmadığından emin olmalısınız.

 

6. Bebeğinizin kulağına birkaç damla bitki yağı damlatmayı deneyin. Bu yağ bebeğinizin kulağındaki iltihaplanmayı hafifletebilir. Bunun için zeytinyağı gibi bir bitkisel yağ kullanabilirsiniz. Zeytinyağını çok hafif ısıtarak ılık haldeyken kullanın.

Yayınlanma Tarihi : 13.04.2016

7280

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim