Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KOYU YEŞİL KAKA RENGİ NORMAL Mİ?

bebeklerde koyu yeşil kaka rengiBEBEKLERDE KOYU YEŞİL KAKA RENGİ NORMAL Mİ?

 

Bebeklerin kaka renginde değişmeler olabilir. Bu durum genelde yaygındır ve normal kabul edilir. Yeni doğan bebeklerde kaka rengi koyu yeşil renktedir. Hatta daha büyük bebeklerde ve küçük çocuklarda bile zaman zaman kaka rengi değişebilir.

 

Bebeğin ilk kakası mekonyum

 

Yeni doğan bebeklerin ilk kakası mekonyum olarak adlandırılır. Bu yoğun, katran gibi kakanın rengi koyu yeşil veya siyahtır. Mekonyum denilen bu ilk kaka amniyotik sıvı, bebeğin anne rahmindeyken sindirdiği şeyler, mukus ve safradan oluşur.

 

Bebeklerde yeşil kaka rengi normal mi?

 

Bebeklerde kaka renginin değişkenlik göstermesi normaldir. Buna yeşil kaka rengi de dahildir. Koyu yeşil kaka rengi hızlı bir şekilde birkaç gün içinde normal renge döner. Yeşil kaka rengini dert etmeye gerek yoktur. Fakat bebeğin kakasında kırmızılık varsa kokuyu bebeğin hekimine danışmak gerekir.

 

Emzirilen bebeklerde kaka rengi

 

Emzirilen veya anne sütüyle beslenen bebeğin kaka rengi eğer koyu yeşil renkte ise bu annenin yediği bir şeyden kaynaklanabilir. Bu durumda annenin yediği bir şey bebekte bir hassasiyete veya alerjik bir reaksiyona yol açmış olabilir.

 

Mama ile beslenen bebeklerde kaka rengi

 

Mama ile beslenen bebekler emzirilen veya anne sütü ile beslenen bebeklere benzer biçimde kaka yaparlar. Fakat mama ile beslenen bebeklerin kakası daha koyudur. Mama ile beslenen bebeklerde kaka rengi ne olursa olsun normaldir. Fakat kakasında kırmızılık olması normal bir durum olmayabilir ve bunu bebeğin hekimine danışmak gerekir.

 

Bebeğin yediği ek besinler / katı besinler

 

Bebeğin kakası eğer koyu yeşil renkte geliyorsa ve bebek eğer ek besinleri almaya başladıysa bu genelde bebeğin yediği besinlerden ( brokoli, ıspanak veya bezelye v.b. ) kaynaklanıyordur.

Yayınlanma Tarihi : 04.03.2016

5602

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim