Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KONUŞMA PROBLEMİ

bebeklerde konuşma problemi

BEBEKLERDE KONUŞMA PROBLEMİ

Bebekler gelişim sürecinde bir takım problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Tabi bu problemlerin çeşitli nedenleri olabilir. Daha anne karnındayken bu problemleri temelleri atılmış olabilir. Ya da doğduktan sonra yaşanan çeşitli komplikasyonların etkisiyle olabilir.

Bebeklerdeki bu problemlerden biri de konuşma problemidir. Çoğunlukla bebekler konuşma konusunda çok ciddi problemler yaşamazlar. Sadece kimisi biraz erken kimisi de biraz geç konuşmaya başlayabilir. Ya da bazı bebeklerin kelime hazinesi daha geniştir bazılarının ki daha zayıftır. Fakat bazı durumlarda bazı bebekler daha ciddi sorunlar yaşayabilmektedir.

Bebeklerdeki konuşma problemlerinin nedenleri

Bebeklerdeki konuşma problemlerinin nedenleri çeşitli olabilir. Bunların aslında bebeklik döneminde sürekli kontroller çerçevesinde araştırılmış ve tespit edilmiş olması gerekir. Diğer yandan çeşitli konuşma problemleri de olmuş olabilir. Mesela çocuk 2 yaşına gelmesine rağmen hala kullandığı kelimeler çok az olabilir. Kelimeleri küçük bir bebeğin telafuz ettiği şekilde söylemiş olabilir. Daha henüz konuşmaya geçmemiş olabilir.

Bu problemler daha da sıralanabilir. Burada diğer önemli bir konu bu problemlere yol açan nedenlerin saptanmasıdır. Bu nedenler bebeğin aile içindeki iletişiminin düzeyi ve kalitesi olabilir. Bir bebeğin konuşma ve dil becerisinin gelişmesinde aile içindeki özellikle anne ve babasıyla geçirdiği iletişim sürecinin büyük önemi vardır. Acaba bir anne veya baba bebeğiyle düzenli olarak konuşmaya çalışıyor mu? Konuşurken bebeğinin gözlerine bakıyor mu? ( göz teması çok önemlidir ) Konuşma sırasında ses tonu ve vurgusu dikkate alınıyor mu? Konuşmasını beden diliyle süslüyor mu? Bunlar önemli sorulardır. Mesela bebek henüz konuşamasa da konuşmaya çalıştığı zaman anne veya baba bebeği dikkatlice dinliyor mu? Ona dinlediklerini hissettiriyor mu? Ona cevap veriyor mu?

Bebek biraz büyüyüp çocukluk dönemine geldiğinde onun konuşması için cesaretlendiriliyor mu? Konuşması dikkatle dinleniyor mu? Onunla sohbet ediliyor mu? Tüm bunlar çok önemli.
Bebeklerin ve çocuklarının konuşması için cesaretlendirilmedikleri veya teşvik edilmedikleri zaman, konuşma becerileri geri kalmaktadır. Çocuk sürekli susturulduğu zaman bu becerisini geliştirememektedir. Bu becerisi törpülenmektedir.

Tabi tüm bu belirtilenler, bebekte başka bir sorun olmadığı varsayımıyla belirtilmiştir. Bazı bebeklerde konuşmayı engelleyici,, geciktirici veya hiç konuşmamsına neden olan başka sorunlar olabilir. Mesela bebeğin belki bir işitme problemi vardır. Mesela işitme sorunu olan bir bebekten konuşmasını bekleyemezsiniz. Çünkü o bu problemden dolayı henüz öğrenmesi gereken kelimeleri öğrenememiştir. Aslında bu problemin bebek doğduğu andan itibaren yapılan tıbbi kontrollerde tespit edilmiş olması gerekir. Zaten ciddi bir muayane ile hekim bebeğin bu tür bir sorun yaşayıp yaşamadığını anlayacaktır. Mesela bebeğin arkasından kulağının yanında aniden bir ses olduğu zaman bebek irkiliyor mu? Bebek çıngıraklı bir oyuncak verdiğiniz zaman bu sesi duyup oyuncağa yöneliyor mu? belli bir süre geçince mesela kendisine ismiyle hitap ettiğiniz zaman dönüp size bakıyor mu?

Diğer yandan bebeğin konuşma probleminin olması başka bir tıbbi sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Mesela bazı bebeklerdeki zihinsel problemlerden dolayı bebekler konuşmuyor veya çok az konuşuyor olabilir. Veya konuşması problemli olabilir.  Zihinsel problemler de konuşmaya etki eder. Mesela zihinsel probleminden dolayı öğrenme güçlükleri çeken bebekler vardır. Konuşma becerisinde öğrenme süreci de vardır. Eğer bebek öğrenme güçlükleri çekiyorsa bundan konuşma ve dil becerisi de etkilenecektir. Bazen dikkat etmişsinizdir; otistik çocuklar da konuşmazlar. Bebeklerde böyle bir sorun olduğu zaman da konuşma problemi ortaya çıkar.

Bir bebeğin konuşma problemi yaşıyor olması hafife alınacak bir sorun değildir. Anne ve balar bu sorun üzerinde önemle durmalı ve çocuklarının bu sorunuyla ilgilenmelidir. Çünkü konuşma problemi sadece bir konuşma problemi değildir. İçinde başka sorunları da barındırın bir problemdir. Ayrıca konuşma problemi bebeğin gelecek yaşamını da etkileyen bir sorundur. Bu tür problemler yaşayan çocukların sosyal gelişimleri diğerlerine göre daha zayıf kalabilir. Arkadaş ortamlarına katılmak istemeyebilirler. Kalabalıktan uzak durmak isterler, çekingen olurlar. Bu kendilerini daha değersiz hissetmelerine yol açabilir. Benlik duyguları zarar görebilir. Yani böyle bir sorun çocukta psiko-sosyal sorunlara da yol açabilir. Dolayısıyla anne ve babalar bu konuya önemle eğilmelidirler.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

6500

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim