Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KONAK

bebeklerde konak

BEBEKLERDE KONAK

Konak nedir? Bebeklerde konak belirtileri ve nedenleri nelerdir?

 

Konak bebeklerin kafa derisinde kahverengi kabuklaşmanın olmasıdır. Konağın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, alerjik yatkınlık, bebeğin anneden aldığı hormonlar, annenin beslenmesi gibi faktörler konak oluşumuna sebebiyet verebilir. Bebeğin anneden aldığı hormonlar bebeğin yağ üreten bezlerinin aşırı derecede çalışmasına neden olabilir. Bu da bebekte konak sorununu tetikleyebilir.

 

Bebeklerde konak yaygın bir cilt sorunudur. Konak seboreik dermatit olarak da bilinmektedir. Bazen bu kabuklaşma alın bölgesine ve vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir ve döküntüye yol açabilir. Genelde saçlı deride görülür. Konak bebeğin kulakları, kaşları, kirpikleri ve hatta koltuk altında bir görülebilir. Bebeklerde konak sorunu kötü hijyen koşullarından kaynaklanmaz. Konak bebekte kaşıntıya neden olabilir.

 

Bebeklerde konak ne zaman geçer?

 

Bebek birkaç aylıkken ortaya çıkar ve en geç 2 yaşına yaklaşırken geçer. Çoğunlukla 6 aya kadar veya 1 yaşına kadar kendiliğinden geçmiş olur. Bebeği genelde rahatsız eden bir durumu yoktur.

 

Eğer bebek konaktan dolayı kendini huzursuz hissediyorsa, kafa derisinden sıvı geliyorsa ve bu 5 güne kadar geçmiyorsa bu durumda hekimini arayıp danışmak gerekir.

 

Bebekte konak için neler yapılabilir?

 

Kafa derisindeki kabuklar bebek yağıyla ovularak yumuşatılabilir. Yumuşattıktan sonra bebek yağı kafada en fazla 24 saate kadar bekletilir. Sonra yine arkaya doğru ovma yaparak yumuşayan kabuklar kabartılır. Kabaran kabuklar bol suyla yıkanarak tamamen deriden atılır.

Konağın iyileşmesi için konak görülen yerlerin sık sık yıkanması ve bebeğe banyo yaptırılması gerekir.

 

Bebekte konak sorunu iyileşmezse ne yapmak gerekir?

 

Eğer konak geçmiyorsa bir enfeksiyon durumu veya mantar olabilir. Enfeksiyon durumu varsa ve konaklı yerlerde sıvı oluşumu gözleniyorsa hekime gösterilir ve hekim tarafından bir krem önerilir. Kafasında ve vücudunda konak oluşumu olan bebeklerin bulunduğu ortamın da çok sıcak olmaması gerekir.

 

Bebeği ne zaman hekime göstermek gerekir?

 

Bebeğinizde konak oluştuğunda aşağıdaki durumlar söz konusu ise bebeğinizi hekime gösterebilirsiniz.

 

1. Eğer ilk kez konak sorunu ile karşılaşıyorsanız. Bu durumda ilk olarak bebeğinizi hekime göstermeniz daha doğru olacaktır.

 

2. Eğer konak sorununa yol açan enfeksiyon bebeğinizin saçlarında değil de baika bir yerinde ise

 

3. Evde uyguladığınız konak tedavileri işe yaramadıysa

 

4. Deri döküntülerinin geçmeyip, daha da kötüleşmesi ve vücudun diğer yerlerine dağılması

 

5. Der döküntülerinin bebeğinizde saç dökülmelerine ve kaşıntıya neden olması

 

6. Bebeğinizin kafa derisinde veya konak oluşan yerlerde enfeksiyonun ilerleyerek kızarıklık ve irin türü akıntıya neden olması

 

7. Bebeğinizin bağışıklık sistemi zayıfsa

 

8. Yaşanan enfeksiyonel durum bebeğinizin kilo almasını engelliyor veya yavaşlatıyorsa

 

Bebeklerde konak tedavisi

 

Konak vakalarının çoğu için herhangi bir tedavi gerekmemektedir. Kendiliğinden geçmektedir. Fakat bir anne olarak siz de bebeğinizin kafa derisinde oluşan konak benzeri deri döküntülerini temizleyebilirsiniz. Bunun için de bebeğinizin saçlarını günde 1 defa şampuanla yıkayarak ve yıkama esnasında parmaklarınızla nazikçe masaj yaparak bebeğinizin kafasındaki deri döküntülerini temizleyebilirsiniz. Yıkarken yumuşak bir tarak veya fırça kullanabilirsiniz. Bu temizlemeyi kolaylaştırır.

 

Bebeğinizin kafasındaki konağı temizlerken eğer zorlanıyorsanız veya kolay gitmiyorsa az miktarda mineral yağ kullanabilirsiniz. Fakat zeytinyağı kullanmaktan kaçınmalısınız. Yıkama sonrasında temiz yumuşak bir fırçayla bebeğinizin saçlarını tarayarak kafasındaki deri döküntülerini temizleyin.

 

Eğer bebeğinizin saçlarını düzenli olarak şampuanlamanız fayda etmediyse bu sefer bebeğinizin hekimine danışın. Hekim reçetesiz bir ilaç veya kepek şampuanı verebilir. Bu şampuanlar aslında kepek ve konak gibi sorunlar için özel olarak yapılmıştır ve içlerinde salisilik asit, çinko, kömür katranı, selenyum ve ketokonazol gibi maddeler bulunur. Bu maddeler bebeğinizin kafasındaki deri döküntülerini tedavi etmeye yardımcı olur. Bu şampuanların daha güçlü formlar da vardır. Fakat bunlar reçeteli olarak verilir.

 

Konak sorunu bebeğinizde bir defa gittikten sonra tekrar çıkma ihtimali de vardır. Bu nedenle zaman zaman bebeğinizin saç derisini ve saçlarını kontrol edin.

 

Bebeklerde konak için doğal tedaviler

 

Bebeğinizdeki konak sorununun tedavisi için ağıdaki doğal çözümleri uygulamayı deneyebilirsiniz.

 

1. Saçlarını şampuanlayın. Bebeklerdeki konak sorununun çözümünde en etkili yol belki de saçlarını şampuanlamaktır. Düzenli ve iyi bir şekilde şampuanladığınızda bebeğinizin saçlarındaki döküntüleri iyi temizleyebilir ve yok edebilirsiniz.

 

2. Hindistan cevizi yağı kullanın. Konak sorunu için bebeğiniz saçlarına gece vakti biraz Hindistan cevizi yağı dökün ve sabah bebeğinizin fırçasıyla tarayarak kafasındaki deri döküntülerini atın.

 

3. İnce dişli tarak kullanın. Bebeğinizin saçlarındaki deri döküntülerini temizlerken ince dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Fakat bunu kullanırken biraz da yağ kullanın. Bu şekilde kafasındaki deri döküntülerini daha kolay ve hızlı söküp atabilirsiniz.

 

4. Shea yağı kullanın. Bebeğinizin saçlarında bir de shea yağını deneyin. Biraz shea yağını saçlarına döktükten sonra tarakla yavaşça tarayarak döküntüleri atın.

Yayınlanma Tarihi : 23.02.2012

18356

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim