Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KOLİK

bebeklerde kolik

BEBEKLERDE KOLİK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

 

Kolik nedir ve neden olur?

 

Kolik kısaca bebekteki ağlama krizlerine verilen isimdir. Her 100 bebeğin ortalama olarak 20 tanesinde kolik durumu görülebilmektedir.  Bu ağlama krizi uzun sürer ve bebekteki genelde karnındaki bir ağrı veya gaz sancısından kaynaklanır. Kolik genelde doğumdan birkaç hafta sonra başlayan bir durumdur. Kolik nedenleri tam olarak bilinmese de bu konuda çeşitli tahminler yağılmaktadır:

 

Annenin yiyip içtiklerinin anne sütünü etkilemesi ve anne sütünün içeriğinin bundan dolayı bebekte olumsuz bir etkiye neden olması bu konudaki tahminlerden birisidir.

 

Bebeklerde kolik nedeni olarak tahmin edilen bir diğeri; biberonla beslenen bebeklerde mama içeriğinde bulunan bazı maddelerin bebekte alerjiye neden olmasıdır. Bu durumda bebeğin olgunlaşmamış sindirim sitemi bu maddelere alerjik tepki gösterir.

 

Bir başka teoriye göre ise annenin oldukça stresli ve sinirli olması bebeği de olumsuz etkileyerek bebekte kolik belirtileri yaşanmasına neden olduğudur. Bu düşünce pek kabul görmemektedir. Aslında annenin stresli ve sinirli olmasının bebekteki var olan kolik belirtilerini yaygınlaştırdığı ve bebekteki ağlama nöbetlerini daha da kötüleştirdiği düşünülmektedir.

 

Kolik nedenleri konusunda en yaygın düşünce bebeklerin sindirim sistemlerinin henüz tam olgunlaşmamış olmadır. Olgunlaşmamış bu sindirim sistemi gaz sancıları ve karın ağrısını kolaylıkla tetikleyebilmektedir.

 

Evde sigara içilmesi de bebeklerde kolik yapan bir neden olarak kabul edilmektedir. İstatistiklere göre bebeğin sigara dumanına çok fazla maruz kalan bebeklerde kolik görülme oranı daha yüksektir.

 

Bebeklerde kolik belirtileri

 

Bir ağlama nöbetini kolik olarak değerlendirebilmemiz için ağlama nöbetinin günde 3 saatten fazla sürmesi, haftada 3 günden fazla olması ve 3 hafta ve daha uzun süre olması beklenir. Ayrıca kolik durumunun genel olarak bebek 3 ay olduğu zaman bu ayın sonunda bitmesi de beklenen bir durumdur. Genelde karın ağrıları ve gaz sancılarıyla bağlantılı olduğu için bebek ağlarken bacaklarını karnına doğru çeker ve yerinde duramaz. Bu durum bebeği çeşitli yönlerden de olumsuz etkiler. Bebeğin beslenme düzeninde bozulmalar olabilir. Korku ve stres dolu anlar yaşar. Uyku problemleri olur.

 

Bebekte kolik belirtileri nasıl hafifletilir, bebek nasıl sakinleştirilir?

 

Tabi bu şekilde kolik vakasıyla karşılaşan aileler öncelikle bebekteki aşırı ağlamaların nedenlerini tam olarak saptamaları gerekir. Bunun için de bebeğin tıbbi kontrollerini yaptırmalı ve bebekte herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı bilinmelidir.

 

Bebek ağlama nöbetine başladığı zaman anne bebeği kucağına almalı, ona sarılmalıdır. Ayrıca bebeğin sırtını sakince ovmak da bebeği rahatlatacak bir şeydir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları da aksatmadan bebeğe vermek gerekir. Bebeğin beslenmesine de özellikle bu dönemlerde dikkat etmek önemlidir. Bebek ilk aylar anne sütüyle beslendiği için anne bebeği rahatlatıcı besinleri yiyerek anne sütü vasıtasıyla bebeğini rahatlatmaya çalışabilir.

 

Kolikli bebekler için düzenli ve sakin bir ev hayatı da önemlidir. Bebekler normalde karmaşadan ve gürültüden hoşlanmazlar ve kolik durumu yaşayan bebekler bu durumdan daha fazla etkilenirler. Dolayısıyla bebek için olabildiğince sakin bir ortam oluşturmak gerekir.

 

Kolik durumu elbette ki bebeği olduğu kadar evdeki anne ve babayı da olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Anne ve babalar bunun böyle olabileceğini bilmelidirler. Yani bu durum sadece kendi bebeklerinde olan bir durum değildir. Kolik durumunu yaşayan bütün ebeveynler bu olumsuzlukları hissedebilirler.

 

Aşırı şekilde ağlayan bebeklerde stres düzeyleri de yüksek olur. Yani stres de bebekteki ağlama nöbetlerini tetikler ve artırır. Hem bulunulan ortamın stres düzeyini düşük tutmak gerekir hem de anne ve babaların evde daha sakin olmaları gerekir. Çünkü bebek anne ve babadaki özellikle annedeki stres durumundan doğrudan etkilenecektir.

 

Bebeğe rahatlatacak bazı şeyleri de yapmak bebekteki kolik durumuna iyi gelecektir. Bebeğe güzel rahatlatıcı bir banyo yaptırmak, ninni söylemek, iyi bir masaj, müzik dinletmek, iyi bir uyku düzeni, beslenme düzenini iyi oturtmak bebek için faydalı olacaktır.

 

Bebeklerde kolik en sık ne zaman görülür?

 

Kolik bebeklerde en sık bebeğin doğumundan sonra 2. veya 3. haftalarda başlar. Bebek 1,5 aylık olduğunda daha şiddetli belirtiler görülebilir. Bebek 3 aylık olduğu zaman genelde sorun geçmiş olur ve genelde bir daha görülmez. Fakat nadiren de olsa 4. ve 5. aylarda da görülen vakalara rastlanmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 25.08.2011

6486

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim