Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KİLO KAYBI

bebeklerde kilo kaybı

BEBEKLERDE KİLO KAYBI

Bebeklerdeki kilo kayıplarının birçok nedeni olabilmektedir. Bebeğin kilo kayıplarının nedenlerinden biri de beslenme kaynaklı olmasıdır. Beslenme kaynaklı olan kilo kayıplarında temel sorun bebeğin yeterince alması gereken kalori miktarını alamamasıdır. Dolayısıyla bebeğin günlük olarak aldığı kalori miktarını tekrar gözden geçirmekte fayda vardır, tabi eğer bebek mamalarla besleniyorsa veya katı gıdaları almaya başladıysa.

Henüz daha anne sütü ile beslenen bebeklerde ise yeterince anne sütünden beslenemiyor olabilir. Bu durumda annenin sütü az olabilir ki bu durumda annenin de yeterince süt üretememesinin nedeni annenin beslenme sorunu olabileceğini göstermektedir. Ya da emzirme yöntemiyle ilgili bir sorun da olabilir.

Öte yandan mama ile beslenen bir bebeğin mamasının içerdiği kalori ve vitamin değerleri bebeği yeterince beslemiyor olabilir. Bu da bebekte kilo kaybına yol açabilir.

Ne enteresandır ki yapılan araştırmalar, bebekteki kilo kayıplarının psikolojik kökenli ve bir takım duygusal yoksunluklardan da olabileceğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bebeğe yeterince şefkat gösterme, ilgiyi eksik etmeme, psikolojik olarak bebeği rahatlatma da bebek için önemlidir.

Tabi kilo kaybının ciddi olduğu durumlarda ya da ebeveynler bu durumdan ciddi derecede şüpheleniyorlarsa mutlaka bir hekime danışmak gerekecektir. Yapılacak tahliller ve kontrollerle bebekteki kilo kaybının sebepleri araştırılır. Bebekteki bir alerjik durum, bebeğin bağırsaklarındaki parazitler, bebeğin sürekli ishal durumu da bebekte kilo kaybına yol açar.

Ebeveynler bebeği hekime göstermeden önce bebeği iyice bir takip etmelidirler. Daha önceden bebeğin kilo kaybıyla ilgili bazı gözlemler yapılıp bazı bilgilere sahip olunursa bu, yapılacak tektiler içlin de faydalı olacaktır.

İlk önce bebeğin günlük olarak beslenme sıklığını kontrol etmek gerekir. Bebek acaba gün içinde kaç defa besleniyor? Bu sorunun cevabını aramak gerekir. Sonrasında bebek acaba yemeklerde istenilen şeyleri yiyor mu? Yediği besinler kalori ve vitamin değerleri açısından yeterli mi? Bir öğünde ne kadar yemek yiyor?

Ayrıca bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa gün içinde kaç defa emziriliyor? Yeterince emiyor mu? Uygun bir emzirme yöntemi uygulanıyor mu?

Bebek gün içinde kaç defa tuvaletini yapıyor. Sık sık dışkı yapıyor mu? Dışkısı sulu mu yoksa koyu mu? Sık sık sulu dışkı yapıyor mu?

Tün bu soruların cevaplarını iyi gözlemek gerekir. Elde edilecek veriler bebeğiniz için daha iyi bir teşhis koyulmasında ve onun tedavisinde yardımcı olacaktır.

Şu unutulmamalıdır ki bebeklerin büyüyüp serpilmesinde beslenmesinin büyük önemi vardır. Bebek büyüdükçe onun bulunduğu döneme uygun olarak gerekli besinleri alamsı gerekir. Bebek büyüdükçe sebzeler ve meyveler onun için vazgeçilmez olmalıdır. Vitamin ve mineral değeri, yüksek olan besinleri her zaman tercih etmek gerekir. Bebek için faydalı olmayan besinleri onun hayatından uzaklaştırmakta ( zaman zaman bu kural çiğnense de ) fayda vardır.

Yemekler konusunda mümkün olduğunca çeşitli ve zengin içerikli yiyecekleri sunmak gerekir. Çocuğu daha küçükken her türlü yiyeceğe alıştırmakta fayda vardır. Çünkü her yiyecekten alacağı bir vitamin vardır ( yiyecekler sağlıklı olduğu sürece ). Şunu da unutmamak gerekir. Çocukların farklı yaşlarda farklı beslenme şekillerine ihtiyacı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 16.09.2011

17406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim