Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KARIN AĞRISI, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ

bebeklerde karın ağrısıBEBEKLERDE KARIN AĞRISI, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ

 

Bebekte karın ağrısı olduğu nasıl anlaşılır?

 

Eğer bebek genelde mızmız görünüyorsa bunun nedeni karın ağrırı olabilir. Bebek rahatsız bir görüntü sergilediğinde bebeği dikkatli izlemek gerekir. Örneğin beslendikten kısa bir süre sonra mızmız görünebilir. Bunun nedeni karın ağrısı olabilir. Ayrıca bebekte kusma, ateş ve ishal gibi belirtilere de bakmak gerekir. Genelde beslendikten sonra da huzursuz ve mızmız görünen bir bebeği hekime göstermek daha uygundur. Bebeklerde karın ağrısının altında yatan, yani karın ağrısı nedeni olabilecek birçok etken bulunmaktadır. Bebeklerde karın ağrısı nedenleri genelde kolik, gaz sancısı, kabızlık, reflü, mide gribi, çeşitli enfeksiyonlar, besin alerjisi, bağırsak tıkanıklığı, zehirli maddeler gibi nedenler olabilir. Aşağıda bebeklerdeki bu karın ağrısı nedenleri hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Bebeklerde karın ağrısı nedenleri

 

Kolik

 

Kolik bebeklerde kronik ağlama nöbetleri olarak bilinmektedir. Bebeklerdeki karın ağrısının nedenlerinden birisi kolik olabilir. Kolik sağlıklı bir bebekte de görülebilir. Eğer bebek 5 aydan daha küçükse, aşırı şekilde ağlıyorsa, bu ağlamaları günde 3 saatten daha fazla, hafta en az 3 gün bu şekilde ağlama nöbetleri devam ediyorsa bebekte kolik sorunu olabilir. Bu şekildeki bir bebek kolikli olarak adlandırılır. Kolik için kesin bir net tedavi yöntemi olmamakla birlikte kolikli bir bebeği sakinleştirecek, ağlama nöbetlerine neden olabilen karın ağrısı gibi belirtileri hafifletecek yöntemler bulunmaktadır. ( Kolikli Bir Bebek Nasıl Sakinleştirilir )

 

Gaz sancısı

 

Bebeklerde gaz sancısı yaygın bir sorun. Bebeklerde karın ağrısının nedenlerinden biri gaz sancısı olabilir. Özellikle ilk 3ay aylık bebeklerde gaz sancısı daha yaygın görülüyor. Çünkü bu dönemde bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam gelişmiş değildir ve olgunlaşma dönemindedir. Bebeklerde gaz sancısı ayrıca bebekler 6 aylık olduklarında ek besinleri almaya başladıklarında da yaygın görünebilir. Bu da bebekte karın ağrısı nedenidir.

 

Kabızlık

 

Bebeklerde karın ağrısı nedenlerinden birisi kabızlıktır. Özellikle katı ek besinleri almaya başlayan bebeklerde kabızlık sorunu yaygındır. Eğer bebeğin bağırsak hareketleri normalden daha az sıklıkta oluyorsa muhtemelen kabızlık sorunu çekiyordur ve kabızlık sorunu bebekte karın ağrısına neden olabilir. Bebek katı dışkısını daha az sıklıkta yaparken, kuru ve zorlanarak yapar.

 

Kabızlık sorunu çeken bebeği rahatlatmak için katı dışkısını daha kolay yapmasını sağlayacak besinleri yedirmek gerekir. Yulaf ezmesi, kayısı, armut, kuru erik ve bezelye v.b. Ayrıca muz, elma püresi, havuç, pirinç ve kabak gibi besinler bebeğin katı dışkısını zorlaştırabilen besinlerdir. Bu süreçte bu besinlerin kesmek veya azaltmak faydalı olur. Bebeğe daha fazla sıvı vermek kabızlığını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca egzersiz de bebeğin bağırsak hareketlerini canlandırmada faydalıdır. Örneğin bebeğin bacaklarını bisiklet pedalı çeviri gibi öne ve arkaya hareket ettirilebilir.

 

Reflü

 

Bebeklerde reflü karın ağrısına neden olabilir. Reflü bebeğin yediklerinin geri çıkarması olarak kendini gösterir. Aslında bebeklerde yediklerinin bir kısmını geri çıkarması normaldir. Fakat bu sık sık oluyorsa bebekte reflü sorunu olabilir. Reflü bebeğin yemek borusu ve midesi arasındaki valf uygun bir şekilde çalışmadığı zaman olur. Bunun sonucunda gastrik asit ve besinler mideden ağza gelir. Reflü bebekte karın ağrısına, göğüs ve boğazda yanma hissine neden olabilir.

 

Eğer bebekte reflü şüphesi varsa bebeği hekime göstermek gerekir. Hekim belirtileri hafifletecek tavsiyelerde bulunacak ve Gastroözofageal reflü hastalığına karşı gerekli tetkikleri yapacaktır.

 

Mide gribi

 

Bebeklerde mide gribi karın ağrısının nedenlerinden birisidir. Eğer bebekte kusma veya ishal sorunu varsa bunun nedeni mide gribi olarak bilinen gastroenterit sorunu olabilir. ABD’ deki istatistiklere göre mide gribi bebekler arsasında soğuk algınlığından sonraki en yaygın 2. sorundur.

 

Eğer mide gribi bebekte kusma veya ishal sorununa neden olursa ve aynı zamanda bebekte ateş ve iştah kaybı görülürse, bu bebekte hızlı bir şekilde sıvı yetersizliğine neden olabilir. Bu nedenle bebeğin sıvı dengesini korumak için bu gibi durumlarda bol sıvı alması önemlidir. Anne sütü de bebeğin sıvı dengesini korumaysa yardımcı olur. Sıvı yetersizliği belirtileri görülürse bebeğin bir an evvel hekime göstermek gerekir.

 

Çeşitli enfeksiyonlar

 

Bebeklerde karın ağrısına soğuk algınlığı ve grip neden olabilir. Bebeklerde soğuk algınlığı ve grip durumlarında fazla miktarda mukus üretilir. Bu mukus bebeğin midesini tahriş ederek ağrıya neden olabilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu da çeşitli mide sorunlarına ( kusma ve mide bulantısı ) neden olabilir.

 

Besin alerjisi

 

Bebeklerde besin alerjisi karın ağrısına neden olabilir. Besin alerjisi ayrıca bebekte kusma ve ishale de neden olabilir. Eğer bebekte kanlı katı dışkı ve kaşıntılı kızarıklık varsa bunun nedeni besin alerjisi olabilir.

 

Eğer bir bebek bir besine karşı alerjik bir tepki gösterirse vücut sitemi bunu çeşitli belirtilerle gösterir. Bunlara alerjik belirtiler denir. Bu alerjik belirtiler hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Çok şiddetli alerjik durumlarda anaflaksi denilen ve bebeğin ölümüne bile yo açabilecek bir durum gelişebilir. Eğer bebek bir besini tükettikte sonra solunum zorluğu, boğaz, dudak ve yüze şişme, şiddetli kusma veya ishal gibi belirtiler görülürse hemen acil tıbbi yardım almak gerekir.

 

Bağırsak tıkanıklığı

 

Eğer bebek beslendikten kısa bir süre sonra bir arpıyla şiddetli bir şekilde ağlamaya başladıysa, bacaklarını yukarı kaldırarak hareket ettiriyorsa ve bu belirtiler şiddetlenerek artıyorsa ve kusuyorsa hemen hekimi arayarak sorunu danışmak ya da en yakın bir acil servise ulaştırmak gerekir. Bu sorun bağırsak tıkanıklığından kaynaklanabilir. Bağırsak tıkanıklığı bebekte karın ağrısına neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 27.10.2014

19929

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim