Haberler

Makaleler

BEBEKLERDE KANSIZLIK

bebeklerde kansızlıkBEBEKLERDE KANSIZLIK ( ANEMİ )

Bebeklerde kansızlık sorunu olduğunu anlamak için kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin oranına bakmak gerekir. Bunun için test yapılır. Test sonucunda hemoglobin düzeyi düşük bulunduysa kansızlık yani anemi teşhisi konur. Günümüzde küçük çocuklarda yaşanan kansızlık oranı ortalama olarak 2/100 civarındadır. Kimi bebekler ise kansızlık sorunu ile doğarlar. Bebeklerde ve küçük çocuklarda en sık görülen kansızlık türü demir eksikliğine bağlı kansızlıktır.

Çocuklarda kansızlığı yol açan etkenler nelerdir?

Bağırsaklarda bulunan parazitler, folik asit ve b12 vitamin eksikliği, vejetaryen anne, demir eksikliği, gebelik döneminde annedeki demir eksikliği bebeklerde ve küçük çocuklarda kansızlığa yol açabilir.

Kansızlık sorunu kaç aylık çocuklarda daha sık görülür?

Kansızlık sorunu bütün bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. Fakat en çok 6 – 24 ay arasındaki çocuklarda görülür.

Kansızlığın belirtileri nelerdir?

Ciltte solgunluk görülür. Bitkinlik, ayakta durmakta zorlanma ve enerji yoksunluğu gibi belirtiler görülebilir. El parmaklarındaki tırnaklarda renk kaybı oluşabilir. Kalp atımları daha hızlı olabilir. Ayrıca asabiyet, iştah kaybı, tırnakların çabuk kırılması, dilde yara ve şişme gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Kansızlık sorunu yaşayan bebeklerde demir eksiliklerinden dolayı gelişim gerilikleri ve ruhsal sorunlar da görülebilir.

Bebekleri ve küçük çocukları kansızlığa karşı korumak için ne yapmalı?

1. Biberonla beslenen bebeklerde beslenmesine demir takviyeli formül bir besin ilave edilebilir.

2. Bebekleri ilk 6 ay anne sütü ile beslemek gerekir. Normalde anne sütü bebek için demir ihtiyacını karşılayacaktır. Fakat kimi bebekler doğuştan demir eksikliğiyle doğabilecekleri için bu aylar arasındaki bebeklere de hekim tavsiyesiyle demir takviyeli formüller verilebilir.

3. Katı gıdaları almaya başlayan bebeğe demir içeren besinleri özellikle vermelidir.

4. Bebeklere ve küçük çocuklara kepekli ürünler vermekten kaçınmalıdır.

5. Bebeğin anne sütü alımından dolayı depoladığı demir zaman içinde tükenir. Bebekler ortalama 6 aylık olduktan sonra demir ihtiyaçları da artış gösterir. Bebeklerin bu aylardan itibaren katı gıdaları almaya başlamalarının nedenlerinden birisi de budur. Anne sütünün yanında demir içeren katı gıdaları almaya başlayan bebekler bu açıklarını kapatırlar.

Bu amaçla bebeklere 6. aydan itibaren mercimek, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kuru kayısı gibi sebzeler verilebilir. Fakat bu tür besinleri bebeğe vermeden önce hekime de danışmakta fayda vardır. Çünkü kimi besinler bazı bebeklerde alerjiye yol açabilir. ( Bebeklerde Gıda Alerjisi )

6. Tamamen katı gıdaları almaya başlayan çocuklarda ise et, lif yönünden zengin sebzeler, hurma, kayısı, kuru üzüm, balık, yumurta, baklagiller, susam gibi besinler yedirilebilir. Bunlar demir yönünden zengin besinler olarak çocuğun kansızlık sorununa da iyi gelir ve kansızlığı önlemeye olumlu yönde etki eder. Küçük çocuklara bu tür besinleri verirken C vitamini yönünden zengin besinleri de vermek gerekir. Çünkü C vitamini demirin vücut tarafından daha iyi emilimini sağlar. Bunun için de kivi, avokado ve kavun gibi besinler yedirilebilir.

7. Prematüre ve düşük ağırlıklı olarak doğan bebeklerde kansızlık sorununa karşı demir takviye edilmiş formüller için hekime danışmak gerekir. ( Prematüre Bebeklerin Beslenmesi )

8. 1 yaşına kadar bebeklere inek sütü verilmemelidir. ( Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi )

Prematüre bebeklerin demir ihtiyacı: Normalde bebekler doğdukları zaman demir depolamış olarak doğarlar. Ve bu demir depoları bebeği ortalama 6 aylık olana kadar idare eder. Fakat prematüre bebeklerde bu demir deposu daha çabuk boşalır ve kansızlık sorunu için daha riskli grup içinde yer alırlar. Yani demir deposu 2 aylık olduklarında boşalmış olur. Dolayısıyla prematüre bebeklere hekim tavsiyesiyle demir takviye edilmiş formül ürünler verilebilir.

Bütün bebeklere verilecek demir destekleri mutlaka hekimin tavsiyesiyle ve belirteceği miktarlarda verilmelidir. Çünkü demir desteklerinin çok fazla alınması bebekte zehirlenmeye yol açabilir.

Bebeklerde Kansızlık Riski Ne Zaman Artar?

Bebeklerde Kansızlık Belirtileri

Yayınlanma Tarihi : 14.05.2012

33634

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim